Базираната в английския град Суафам компания Villiers Engineering показа уникален 20-цилиндров двигател с X-образна архитектура. X20 се състои от два V-образни 10-цилиндрови мотора от суперколата Connaught Type-D с работен обем 2.0 литра всеки.
Villiers Engineering е основана преди повече от век в Улвърхамптън и се специализира в разработката на двигатели, но най-силните ѝ години са между двете световни войни. Според Drivetribe уникалният 20-цилиндров атмосферен двигател развива между 400 и 440 к.с.
Двата V-образни 10-цилиндрови мотора имат диаметър на цилиндъра 62.5 мм и ход на буталото 64.0 мм. Блоковете им са разположени под ъгъл 22.5 градуса, които ги прави изключително компактни.
За да образуват 20-цилиндров двигател, двата 10-цилиндрови агрегата са свързани с общ предавателен механизъм, който на свой задвижва 6-степенна ръчна трансмисия от Lamborghini Gallardo. X20 все още е далеч от завършване, а и не е съвсем ясно за какъв автомобил може да се използва толкова екзотична конфигурация.
Коментиран от #5
-29 +5
Коментиран от #12
-7 +39
-2 +20
Коментиран от #9
-1 +17
До коментар #1 от "бегачка":
Ще стане - пералня. При 4 литра обем на 20 цилиндъра, буталата ще да са от Симеон. Двигателистите отдавна са изчислили, че прекалено малките и прекалено много цилиндри водят само до повишаване на механичните загуби. При тази схема единствено шумът и вибрациите ще са минимизирани до ниво на електромотор. Триенето ще яде половината гориво.
Коментиран от #10, #20
-5 +32
-2 +18
Коментиран от #8
-3 +12
До коментар #7 от "Тесла Р":
Британските коли ще минат на ток. Токът ще се прави от ДВГ генератори.
Коментиран от #14
-4 +11
До коментар #4 от "???":
метан
-0 +1
До коментар #5 от "Димов":
Браво за коментара.Много точно казано.
-1 +8
-1 +8
До коментар #2 от "КОЮ":
Стартер-генератор
-1 +1
Тук пък строят 20-цилиндврови ДВГ-та.....
Кое е вярното в края на краищата?
Коментиран от #15
-0 +6
До коментар #8 от "Гост":
Да си чувал за газови или парни турбини или роторни двигатели/Ванкел/? Ползват се в електроцентралите, военни кораби, хеликоптери ... Американския танк е с газова турбина, коята може да върви с всякакво гориво/дизел, бензин, керосин, газ .../. За мощни установки като тези в електроцентралите се ползват парни турбини. По-евтино е и са с по-висок КПД и по-голяма ресурс. Бутални двигатели се ползват при малки мощности. В бъдеще е по-перспективно за генератори с малка мощност да се ползват роторни двигатели, а не бутални. Имат само 2 движещи се части и са много по-леки и по-малки от брутален двигател. Гледах в YouTube америкаската армия вече ползва такива генератори, подобни са на Ванкелод двигатем, но не са Ванкел. Нещо като обърнат Ванкел са стартира е "триъгълник", а ротора "осморка". Другата технология е горивната клетка на водород. Бруталните двигатели са се запътили към музея, твоите внуци ще ги виждат само там, редом до парните локомотиви. Важна е екологията, мощности, пробега, теглото ... А не дали идва от бутала или мотор. 80% от дебелите по света дори не знаят колко са буталата на колата им дали са 3, 4, 6 или 8 ...
Коментиран от #16
-1 +4
До коментар #13 от "9д89цж980цж":
Ми тези механици това могат, това правят бутални ДВГ. Като ги гледам са почти пенсионери, късно им да се преквалифицират на електротехници. Не могат да правят Вангелова двигатели, електродвигатели и батерии. Но потребителите купуващи коли са тези, които избират кое да купят. Като никой не го купува ДВГ ще изчезне. Британци, американци и германци да се ориентират овреме в обучение на електротехници и електрохимици. Че да не станат камериерки, охранители, сервитьори, готвачи и иконома на корейскоте и китайските трилионери.
-4 +3
До коментар #14 от "Знайко":
Знайко явно си чел толкова много, че нещата са станали каша в главата.
Роторен двигател(Ванкелов) никога не се ползва за електроцентрали. Няма достатъчно дълъг живот. Има някоя преносими генератори с него, просто защото е по лек и не се търси живот, но и те са екзотика.
Големите ТЕЦ, ВЕЦ, АЕЦ винаги са с парни турбини. Парната турбина, и турбината на ВЕЦ са вид перки най-общо казано.
А знаеш ли защо всички други са се отказали от този тип двигател (газо турбинен) за танк.
Ракетите с топлинно насочване се влюбват в изхода на газовете (и попадение там направо го съсипва). Нощем направо леко свети.
Другия проблем, е че пехотата не може да се прекрие зад танка. Точно заради газовете.
Коментиран от #17
-1 +10
До коментар #16 от "ХХХХ":
Абе той, човекът е гледал в Ютюб, бе. Ти ли ще му кажеш на него?
Не го ли видиш че вече се казва ЗНАЙКО, даже? Титла си има, дет е речено. Къде сме ние, а къде е той, ехееее.....!
-0 +7
-0 +2
-0 +4
До коментар #5 от "Димов":
Ясно е, че ще гори като змей в сравнение с друг ДВГ с аналогична мощност. Кой е казал, че това се прави за икономия? То ако питаме теб - всичко трябва да е 3 цилиндъра турбо? Малките бутала позволяват високи обороти. Някои хора се кефят на пищящ звук и биха жертвали за него икономичност и други показатели.
-0 +2
-0 +0