През 2018 г. учени от Вашингтонския университет създадоха миниатюрна летяща машина, наречена RoboFly (роботизирана муха), която получава енергия от лазерен лъч. Този тип енергийно снабдяване обаче е ограничено от линията на видимост. Използването на радиочестотни електромагнитни вълни значително разширява възможностите на летателните апарати, което бе е доказано от учени от изследователския отдел на Toyota Central R&D Labs.
Компактните дронове с размер на насекоми са полезни инструменти за комуникация и екологични изследвания. Развитието на това направление на роботиката обаче е затруднено от липсата на подходящи батерии с висока енергийна плътност, което ограничава продължителността на полета на микродроновете. Сега, безжичното предаване на енергия с помощта на радиочестотни електромагнитни вълни ще разшири обхвата на малките летателни апарати.
Създаден от инженерите на Toyota, дронът-насекомо, който получава енергия от радиочестотни вълни, се задвижва с размахване на крила. Устройството тежи само 1.8 грама, което го прави най-малкият апарат в света с високочестотен двигател. Дронът-насекомо от Toyota е без батерии, а крилата са пиезоелектрически, захранвани от 5 GHz диполна антена.
Един от водещите разработчици на Toyota Central R&D Labs, Такаши Озаки, отбелязва, че генерирането на високоефективни махове с крилете се реализира с помощта на еднокристален пиезоелектричен материал и кинетична схема, подобна на естествената, открита при насекомите. "Крилата" на механично насекомо са обърнати едно към друго. Общо дронът използва три чифта такива крила. Изследователят заявява, че съотношението мощност/тегло на устройството е сравнимо с естествените характеристики на насекомите.
Проблем за ултра-малките дронове обаче е излишната топлина, генерирана от движещите се части. Инженерите успяват да решат и този проблем, като оптимизират дизайна, разпръсквайки топлогенериращите блокове на максимално допустимото разстояние.
Използването на радиочестотен енергиен приемник със специфична мощност значително (4 пъти) по-висока от стандартната литиево-полимерна батерия със същата маса (4900 W / kg) също прави възможно повишаването на ефективността на полета на дрон. Предаването на енергия чрез радиочестотни вълни позволява генерирането на мощност над 1 W. Тестването показа, че малкият робот е способен на плавно излитане и кацане и на маневри във въздуха без използването на стандартни батерии и задвижващи механизми.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 нашия
Коментиран от #4
11:06 17.12.2021
2 Коня
11:07 17.12.2021
3 могат
11:07 17.12.2021
4 Туранага сама
До коментар #1 от "нашия":
На тебе сме произвели чушкопек да си опечеш чушката ,а ако нямаш такава ще ти произведем елгъзобрък ,ще останеш доволен11:10 17.12.2021
5 Гласове от зайчарника в Банкя
11:12 17.12.2021
6 Димов
11:42 17.12.2021
7 Иван
10:50 19.12.2021