Philips и Audi демонстрираха първата в света триизмерна оптика за автомобил с органични светодиоди. Прототип на стопове, създадени по такава технология, бе показан с кабриолет TT.
Разработката на 3D светлини е финансирана от германското правителство. В проекта, отнел на инженерите три години и половина, са инвестирани 5.7 млн. евро. Участие в него са взели също немската корпорация Merck KGaA, компанията Automotive Lighting, Техническият университета в Дармщад и Кьолнският университет.
Новите стопове са изградени от няколко слоя стъкло, върху които са разположени органични светодиоди. Управляващата електроника е дело на Automotive Lighting, дизайнът - на Audi, а с изработката са се заели от Philips. Самата технология е разработена в университетите в Дармщад и Кьолн.
3D OLED (Organic Light-Emitting Diodes) ще даде възможността на дизайнерите да променят радикално външния вид на автомобилите. Новата технология позволява създаването на светлини с изключително сложна форма с няколко слоя и променлива прозрачност.
Audi планира да внедри в серия автомобилни светлини с органични светодиоди до две години. Новият седан A8 пък вече получи т.нар. матрични светодиодни фарове.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА