Тръмп обявява национално извънредно положение и федерализира Вашингтон

15 Септември, 2025 09:19 8 868 36

  • доналд тръмп-
  • вашингтон-
  • извънредно положение-
  • миграция

Президентът на САЩ реагира на несътрудничество на кметството по въпроса за имиграцията

Тръмп обявява национално извънредно положение и федерализира Вашингтон - 1
Снимкa: БГНЕС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще обяви национално извънредно положение и ще федерализира столицата Вашингтон, съобщава Ройтерс, предава News.bg.

До този ход се стигна след като кметът Мюриъл Баузър заяви, че местната полиция няма да сътрудничи с Имиграционната и митническа служба. Спорът е относно предоставянето на информация за лица, които живеят или влизат незаконно в Съединените щати. Заплахата на Тръмп е възприета от критиците като потенциално превишаване на федералните правомощия.

Протести и военни мерки

Няколко хиляди протестиращи излязоха по улиците този месец заради разполагането на войски от Националната гвардия в столицата през август. Тогава Тръмп мотивира действията с цел „възстановяване на закона, реда и обществената безопасност“, наричайки високата престъпност „позор за града“.

„Само за няколко седмици. ‘Мястото’ напълно процъфтява за първи път от десетилетия, на практика няма престъпление“, обяви Тръмп в социалната си мрежа Truth Social.

Той обвини „радикалните леви демократи“, че са оказали натиск върху Баузър да информира федералното правителство за несътрудничеството на местната полиция.

Националната гвардия в действие

Националната гвардия служи като милиция, която обикновено е подчинена на губернаторите на 50-те щата, освен когато е призована на федерална служба. Националната гвардия на Вашингтон се отчита директно пред президента.


Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 40 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Защо сащ навряха ниския милиционер в бун

    23 52 Отговор
    Може ли някой бакшиш-копейка да обясни защо на четвъртата година от Киев за два дня руснаците са в тръба край Купянск?!!

    Коментиран от #2, #5, #10, #23, #31, #32

  • 2 Това е факт

    21 10 Отговор

    До коментар #1 от "Защо сащ навряха ниския милиционер в бун":

    Защото от САЩ плашат Путин по телефона. Звънят му и го плашат.

    Коментиран от #6, #15

  • 3 Пич

    46 13 Отговор
    Това кравите са толкова психически увредени , че когато няма с кого да воюват започват гражданска война !!!
  • 4 Психолог

    8 9 Отговор
    Западните лидери не трябва да звънят на Путин и да го плашат.
  • 5 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.

    38 18 Отговор

    До коментар #1 от "Защо сащ навряха ниския милиционер в бун":

    Ама в Купянск, нали? Това е ключоаата дума.Не в Смоленск, Воронеж, Белгород или Москва. А в Купянск.
    Армията на Русия настъпва по целия фронт. Бавно., но сигурно

    Коментиран от #8, #17

  • 6 Какво

    7 12 Отговор

    До коментар #2 от "Това е факт":

    Да го оставят да прави каквото си иска ли???
  • 7 честен ционист

    15 7 Отговор
    Ако съм на мястото на Ганчо америанчо, то отдавна вече да съм стегнал дисагите, понеже Бай Дончо като нищо взел та ги сбъркал за укропам по фамилните имена и депортирал да бранят Одеса.
  • 8 Киев за 3 млн години

    20 36 Отговор

    До коментар #5 от "Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.":

    С това "настъпване" Бензиностанцията ще е без мъже преди да стигне Днепър.

    Коментиран от #12, #16

  • 9 бушприт

    7 2 Отговор
    кметицата Мюриъл Баузър
  • 10 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.

    37 11 Отговор

    До коментар #1 от "Защо сащ навряха ниския милиционер в бун":

    Абе центпджия - гинеколог, защо украина иска премирие, като побеждава.Да победи и ще има мир на украински условия
  • 11 вашингтон е като юта

    15 3 Отговор
    случаи кат чарли бол . а гвардията плаши малките килъри . ако в юта беше пълно с 12-15 хиляди тежко въоръжени пехотинци онзи робинсън нямаше да се задейства . консерваторите се пазят от радикализираните .
  • 12 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.

    18 10 Отговор

    До коментар #8 от "Киев за 3 млн години":

    Таман ще избиете всички Руснак, кво не си доволен? Нали това искате? Айде, пробвайте се

    Коментиран от #13, #21

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Хм...

    28 4 Отговор
    Малоумните пiHд0cи накрая наистина ще се уредят с гражданска война. Което ще е за доброто на останалата част от планетата.
  • 15 Хахахаха😂😂😂😂

    17 5 Отговор

    До коментар #2 от "Това е факт":

    Питаш и сам си отговаряш, г-н Розов!
    Я кажи тази година защо нямате гейпарад?😲
  • 16 зле

    6 11 Отговор

    До коментар #8 от "Киев за 3 млн години":

    китайците са наострили шпагите за убавите рускини, язък че ги няма по нащо море че лятото нищо свястно нямяше за въртене на шиша. !
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 таксиджия 🚖

    8 3 Отговор
    Буклука го е страх от народната любов. Боко и шиши ще направят същото в София.
  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.

    15 6 Отговор
    Аз съм в Москва .И да, хора които пишат за украйна в Русия първо ги глобяват, при повторение- ги съдят.Що в Украйна какво ги правят, а? А знаеш ли колко арестувани и къде, за лайкове има най много? В Англия и Германия. В Англия не может да влезеш в нета вече без идентификация.
    А какая е проблема да пиша в български сайт? Щом от америка и Турция могут да гласуват.
    А и България не е, все още ,във война с Русия

    Коментиран от #30

  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Розово пони без панталони

    18 3 Отговор

    До коментар #17 от "Руснак без крак":

    Зенко щеше да си пие кафето в Москва и да си върне Крим, какво стана а😂😂😂
  • 23 Хахахаха

    8 4 Отговор

    До коментар #1 от "Защо сащ навряха ниския милиционер в бун":

    Ами онова дето търчи над раменете ти ,ако не беше кухо зеше да знаеш защо.
  • 24 Дякон Унуфрий Араллампиев

    6 2 Отговор
    Даже датата предсказах преди време Започва горещата фаза на гражданската война
  • 25 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.

    2 2 Отговор

    До коментар #21 от "оня с коня":

    Виж ком 20

    Коментиран от #27, #29

  • 26 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.

    5 2 Отговор

    До коментар #17 от "Руснак без крак":

    Ти си бот
  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 китайски балон

    10 5 Отговор
    БайДончо много иска да е като Ким, Си и Путин, амаааааа го докарва само на треторазреден каубой😂
  • 29 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 30 6135

    3 3 Отговор

    До коментар #20 от "Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.":

    "В Англия не может да влезеш в нета вече без идентификация. "

    Как точно не можем да влезнемн без идентификация? Освен ако за Вас нетът означава Facebook или може би "сайтове за възрастни"?

    Коментиран от #34

  • 31 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 32 Инна

    4 0 Отговор

    До коментар #1 от "Защо сащ навряха ниския милиционер в бун":

    В редиците на украинските въоръжени сили цари пълен хаос - това се доказва от публикации в украински публикации, скрийншотове от които бяха публикувани от военния кореспондент Владимир Романов в неговия Telegram канал.

    По-специално, едно от съобщенията на украински гласи: „Относно обстановката в град Купянск: в населеното място цари пълен хаос, повечето подразделения не разбират общата обстановка.“

    Украинската страна се оплаква, че силите на руските въоръжени сили в Купянск се натрупват и е в ход настъпление срещу позициите на украинските въоръжени сили. „Основната причина за провала в града е изтеглянето на резерви за запушване на дупки в други части на фронта“, се казва в съобщението.

    Романов от своя страна пише, че за украинските въоръжени сили „ситуацията е бедствие“, визирайки едноименната операция на руските въоръжени сили. „Хаос, провал, търсене на виновен“, заключава военният кореспондент.
  • 33 604

    2 1 Отговор
    Либерястките мръши явно сакат граждански войни и сблъсъци...здавайти властта вече не ваша ве палячовци...
  • 34 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.

    1 0 Отговор

    До коментар #30 от "6135":

    А колко арестувани имате за 1 година? И как ги намират?

    Коментиран от #35

  • 35 6135

    0 1 Отговор

    До коментар #34 от "Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.":

    Вие сте прав, разбира се! Няма нужда от вълнение.

    Още не си бях довършил кафето и не разбрах веднага, че сте със "специални" образователни потребности, за което се извинявам!
  • 36 Мнение

    2 0 Отговор
    Създаване на причини за налагане на непопулярни мерки.
    Овладяната престъпност не е ли случайно същите дето атакуваха Капитолия, и същите дето трампичката помилва?