Иранските власти заплашиха с безпощадни присъди организаторите на протестите

26 Януари, 2026 07:44 1 123 22

  • иран-
  • протести-
  • заплахи

Шефът на съдебната власт настоя за бързи процеси и строги наказания след вълната от антиправителствени демонстрации

Иранските власти заплашиха с безпощадни присъди организаторите на протестите - 1
Снимка: БГНЕС

Ръководителят на иранската съдебна система Голамхосеин Мохсени Еджеи заяви, че лицата, които стоят зад последните антиправителствени протести в страната, няма да получат никакво снизхождение и ще бъдат подведени под строга отговорност, съобщава АФП, предава News.bg.

Недоволството, което избухна в началото на месеца заради нарастващите разходи за живот, бързо се разрасна в мащабно протестно движение. То се превърна в едно от най-сериозните предизвикателства за ръководството на Ислямската република през последните години.

Демонстрациите постепенно бяха потушени след твърди действия от страна на властите, включително масови репресии и почти пълно прекъсване на интернет връзката, което изолира Иран от външния свят.

„Обществото основателно очаква главните подстрекатели и участници в бунтовете, актовете на насилие и тероризъм да бъдат изправени пред съда във възможно най-кратки срокове и наказани, ако вината им бъде доказана“, се казва в изявление на Еджеи, публикувано на официалния портал Mizan.

По думите му разследванията трябва да се водят с максимална строгост. Той подчерта, че справедливостта изисква безкомпромисни присъди за онези, които са прибягнали до оръжие, причинили са смърт, палежи, разрушения и други тежки престъпления по време на безредиците.


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 12 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 за предателство

    21 3 Отговор
    наказанието е едно

    Коментиран от #18, #19

  • 3 Решение

    11 1 Отговор
    По важното е да помислят как да ги ограничат занапред предната статия беше за предателство в Китай ясно е че подхода на краварите е един и същ(корупция на предатели) както и лекарството социализъм(в който не могат да се натрупват материални богатства това може да стане с регулация чрез подходящи данъци) другото по строги закони го имат и сега.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Иранеца

    4 14 Отговор

    До коментар #1 от "Пич":

    Иранският народ иска отстраняването на незаконния режим на моллите, завладяли властта чрез незаконен преврат и възстановяването на легалната власт.

    Коментиран от #9

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Боруна Лом

    6 0 Отговор
    САМО ТАКА! ВУЧИЧ,УЧИ СЕ ОТ ПЕРСИТЕ,ЗА ДА НЕ ТЕ БОЛИ ГЛАВАТА ПОСЛЕ
  • 9 Пич

    8 0 Отговор

    До коментар #6 от "Иранеца":

    Аха.....и американците така викат!!! Я....... какво "демократично" съвпадение....?!

    Коментиран от #11

  • 10 така е

    1 7 Отговор
    Над 20 хиляди са жертвите на протестите в Иран. Айатоласите са привикали главорезите от Хамас и Хизбулла да потушат бунтовете.
  • 11 Гецата

    1 8 Отговор

    До коментар #9 от "Пич":

    В Интернет е пълно със снимки от Иран преди ислямската революция. Тогава Иран е бил ЕВРОПЕЙСКА страна. Никой не може да съди хората, че искат да си върнат откраднатия от айатоласите живот.

    Коментиран от #12

  • 12 Пич

    9 1 Отговор

    До коментар #11 от "Гецата":

    Такива не ми минават, защото не съм илитерат и перфектно знам кой свали Шаха и инсталира Аятоласите в Иран !!! Абсолютно същите, които сега ще бутат Аятоласите, за да инсталират Шаха отново!!! Казвал съм ви, че демократичните служби се състоят от малоумници, които никога не знаят, какво правят. Провала им винаги е въпрос на време. Ето поредният пример!!!

    Коментиран от #13, #14

  • 13 ...

    5 0 Отговор

    До коментар #12 от "Пич":

    Пропуснах кавички при "демократичните служби"
  • 14 Знаеш. Знаеш

    2 4 Отговор

    До коментар #12 от "Пич":

    Този който инсталира Айатоласите, сега е заглъзнал в Украйна и изобщо не му е до това да поддържа иранския режим. Не ли?

    Коментиран от #15

  • 15 Пич

    5 1 Отговор

    До коментар #14 от "Знаеш. Знаеш":

    Е нали ти казах че са некадърни, и не знаят какво вършат?! Направо по Библейски некадърни!!! И тъй като с цялото си могъщество на над петдесет държави плюс САЩ са наср... пред цял свят в Украйна, сега правя шоу за реабилитация. Отвлякоха Мадуро, и повече от това да бомбардират Иран, няма да успеят. И както казах, ще се целят повече в личности от ръководството, отколкото военни и инфраструктурни обекти. Защото шоуто има нужда от провикване - Виждате ли какво става с тези, които са срещу нас!!!???
  • 16 Всички знаят какво се случва

    2 0 Отговор
    Навсякъде по света за държавна измяна
  • 17 Определено

    1 1 Отговор
    Не ми се мисли , какво ги чака тези ‘ безпощадните’ като паднат от власт . Съдбата на кадафи , ще е като детско филмче ! Тези ще бъдат буквално разчленени на улицата .
  • 18 Ами всъщност

    2 0 Отговор

    До коментар #2 от "за предателство":

    Така е, но не навсякъде........ ето например в БГ е пълно с предатели но реално никой не е наказан . В Иран обаче ще си отнесат въжето.
  • 19 Харесваш

    2 0 Отговор

    До коментар #2 от "за предателство":

    Исляма нали? Я кажи Аллах е велик.
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 ВВП

    0 0 Отговор
    В ЮЕСЕй,такива бунтари ги стрелят по 10 пъти..в корема Така се прави държава и държавност.
  • 22 ВВП

    0 0 Отговор
    Вчера един снимаше в Минесота .и го застреляха 10 пъти ..Беше уайй.