Вземете 50% отстъпка за хостинг от

  Тема: Украйна

Дядото на новия германски посланик в Украйна е бил убит заради покушение над Хитлер

3 Май, 2026 12:05 1 661 71

  • украйна-
  • германия-
  • посланик-
  • дядо-
  • хитлер-
  • убит-
  • борис рюге

Граф Фриц фон дер Шуленбург, е участвал в подготовката на операция „Валкирия“

Дядото на новия германски посланик в Украйна е бил убит заради покушение над Хитлер - 1
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Дядото на новия германски посланик в Украйна - Борис Рюге, е екзекутиран за участие в заговор за убийството на Адолф Хитлер, пише РИА Новости след проучване на отворени данни.

Германското правителство одобри в сряда назначаването на Рюге за посланик в Киев, съобщават германските медии. В момента работи като помощник генерален секретар на НАТО по политически въпроси и въпроси на сигурността.

Дядото на Рюге, граф Фриц фон дер Шуленбург, е участвал в подготовката на операция „Валкирия“, разбра РИА Новости, след като проучи социалните мрежи на кандидата за поста посланик и биографична информация. Тази операция включва убийството на Хитлер и подготовката на държавен преврат в нацистка Германия.

Шуленбург е бил вицепрезидент на берлинската полиция и е бил изключен от нацистката партия през 1940 г. като политически ненадежден. Той действаше като връзка между различни конспиративни групи, включително социалдемократите. По-специално той участва в вербуването на Клаус фон Щауфенберг, офицерът, който заложи бомба в командния пункт, където Хитлер беше на 20 юли 1944 г.

След като опитът за убийство се проваля, Шуленбург е арестуван, съден и впоследствие екзекутиран на 10 август 1944 г.


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 13 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Българка

    52 17 Отговор
    Нацист до нацист, мила моя майно льо.

    Коментиран от #49, #66

  • 2 Файърфлай

    46 13 Отговор
    Значи да му мисли Зеленски и английските му телохранители.
  • 3 Урсула

    31 15 Отговор
    (Плези се)....... На на на на нана, нъцки нъцки нъцки....... Аз като съм от нацистко потекло, я как си командвам целия ЕС !!! Не съм посланик някакъв...
  • 4 !!!?

    19 48 Отговор
    Дядото на Путлер е бил готвач на диктатора Сталин, докато Путлер уби готвача си Пригожин...!

    Коментиран от #12, #13

  • 5 Последния Софиянец

    39 9 Отговор
    Това са били нацисти които са искали да спасят Райха.

    Коментиран от #10

  • 6 И този така ще умират

    30 11 Отговор
    заради похищение на Наркомана от МИ6, охраняващи го, за да не мръдне зелката в неправилната посока. Държат го за 🎈🎈

    Коментиран от #8

  • 7 Владимир Путин, президент

    6 34 Отговор
    Дядо ми по майчина линия е бил евреин ☝️
    Ако това интересува някого....

    Коментиран от #26

  • 8 да се пете

    12 5 Отговор

    До коментар #6 от "И този така ще умират":

    УмирГа
  • 9 УНИАН

    20 13 Отговор
    В Киев посолствата работят. Западни лидери ходят там на посещения. Странна война през 21 век.
  • 10 !!!?

    13 33 Отговор

    До коментар #5 от "Последния Софиянец":

    По дефитиция сегашния "руски мир" е Райх...личи че си последната Копейка !

    Коментиран от #61

  • 11 Трак 🇺🇦 🐷 🇺🇦 💩

    24 13 Отговор
    Този явно е престъпник като дядо си ,който е посмял да вдигне ръка срещу ФюРе Ра !За такива само Арбайт Махт Фройде !
  • 12 Ама Сталин не е бил нацист

    26 10 Отговор

    До коментар #4 от "!!!?":

    убивали нацисти, а Хитлер е бил нацист и се побъркал , самоубил се е. :)) Логикоооо????

    Коментиран от #16, #19

  • 13 УНИАН

    28 11 Отговор

    До коментар #4 от "!!!?":

    А кой е готвач на диктатора Зеленски? Или на него му готви жена му?

    Коментиран от #43

  • 14 Русия

    25 13 Отговор
    Фашист при фашистите ! Този път краят им ще е фатален и окончателен !
  • 15 Сър ПиЧук

    24 5 Отговор
    Натси Стки Боккк Луцци сър ,руснаците са били много благородни и милостиви ,че не са ги изтребили до 9то коляно,а е трябвало !
  • 16 !!!?

    13 24 Отговор

    До коментар #12 от "Ама Сталин не е бил нацист":

    Разлика в диктаторите няма - всички до един са масови убиици...!
    Чети "ФАШИЗМЪТ" на Д-р Жельо Желев !!!?

    Коментиран от #35, #40

  • 17 Боко

    16 8 Отговор
    А баба му го е гълллтала на Гьоринг 👌
  • 18 Факт

    6 6 Отговор
    Поредния комунист, Коминтерна управлява Европа,и затова е на това дередже
  • 19 Ами

    7 27 Отговор

    До коментар #12 от "Ама Сталин не е бил нацист":

    Сталин е избил повече съветски граждани отколкото Хитлер.Та кво викаш?

    Коментиран от #23, #27

  • 20 Сталин

    23 3 Отговор
    От историята на Украйна...когато Екатерина Велика анексира Крим от Турците през 1783 година за да създаде пристанище на топли води и база за контрол на Черно море,тя не успява да изгради достатъчно инфраструктура ,защото Украйна по същество е било затънтено място тогава.
    Никой не живееше там ,никой не искаше да живее там .... би било като да акостираш на брега на Северна Америка през 1632 година и да очакваш да изкарваш прехраната си.Там нямаше никой.
    И така ,това което Екатерина Велика направи ,беше да проведе конкурси за красота в цяла Русия.Победителката ,първата подгласничка и втората подгласничка бяха качени в карета и транспортирани до Украйна.
    Не отне много време на руските мъже да чуят за Украйна,която има най красивите жени на света и много скоро дърводелци ,зидари,ковачи и много други се отправиха към Украйна,за да работят в новите градове.

    Коментиран от #25, #28, #29

  • 21 УНИАН

    20 2 Отговор
    Германското посолство в Техеран работи ли? Ходят ли там западните лидери на посещение като в Киев?
    Странна война през 21 век...
  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 ааа

    18 6 Отговор
    Демек пращат го да се бори с фашизма в Украйна? хехе, това си е факт.
  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 Рублевка

    11 6 Отговор

    До коментар #20 от "Сталин":

    В Тула са били изпратени дашните девойки от селата и градовете, да има с какво да се занимават царските оръжейници.
  • 29 Т Живков

    5 18 Отговор

    До коментар #20 от "Сталин":

    Смърт на комунизма!
  • 30 Пико4,

    4 14 Отговор

    До коментар #22 от "Сталин":

    Пиши на български.

    Коментиран от #36

  • 31 Ами

    10 2 Отговор

    До коментар #23 от "И това какво го интересува":

    Тя и май катти е сега с 3 очи ,щото глътнала на ба щатти чашата с окото и сега то от г300 и наднича и намига 😂🍌😂!
  • 32 РЕАЛИСТ

    17 2 Отговор
    Зад операция " Валкирия" стои английското разузнаване. Затова всички участници са съдени , като предатели, а наследниците им ги награждават с постове, като този .
  • 33 Хахаха!🎺🥳😀

    14 1 Отговор

    До коментар #22 от "Сталин":

    Чувал съм го това. Затова на бандеровците надзиратели в лагерите на смъртта не са давали огнестрелно оръжие, а дебели тояги.
  • 34 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 35 Ти пък

    18 1 Отговор

    До коментар #16 от "!!!?":

    Желю селяндура за фактор ли го имаш ?

    Коментиран от #68

  • 36 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 37 Цвете

    4 9 Отговор
    ДОБРЕ БИ БИЛО ДА ЧЕТЕТЕ, КАКВО Е ИСКАЛ ДА ПОСТИГНЕ ДЯДОТО НА НОВИЯ ДИПЛОМАТ.ЛЕСНО СЕ ОБИЖДАТ ТЕЗИ, КОИТО НЕ ВНИКВАТ В СЪДЪРЖАНИЕТО.
  • 38 Което

    12 4 Отговор
    не означава,че не е бил нацист!

    Коментиран от #44

  • 39 За размисъл

    2 2 Отговор
    Да се надяваме, че добре помни миналото на дядо си. Според мен това си истинско политическо послание. Мерц въобще не е глупака , за когото го мислят.
  • 40 факт

    9 1 Отговор

    До коментар #16 от "!!!?":

    доктора беше пълно недуразумение

    Коментиран от #70

  • 41 Кочо

    2 13 Отговор

    До коментар #34 от "ИВАН ВАЗОВ, поет":

    Къде ги видя тези пристъпи ужастни!? Няма такива! Пета година се крият страхливо и не смеят да се покажат от окопа! Вместо ,,пристъпи ужасни", по добре го замени със ,,СВО нещастно"! За пореден път превземат Купян, Химарс на хоризонте, а пабеда - блян!

    Коментиран от #47

  • 42 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 43 Зеленият път

    8 0 Отговор

    До коментар #13 от "УНИАН":

    Готви си и си пере! Благодари за вниманието.
  • 44 Не е

    2 6 Отговор

    До коментар #38 от "Което":

    бил комунист и от шумкарски котило , като Ганьовите "герой" . Някои и с титли и чинове , други олигарси !
  • 45 Рублевка

    9 1 Отговор

    До коментар #42 от "Скромен превод":

    Бандеровците трябва да бъдат унищожени, защото мястото на зверовете не е сред хората.

    Паул Гьобелс
  • 46 а миленче пълнежова

    3 1 Отговор
    а баба ти кво е праила по тва време
    предяла на хурката
  • 47 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 48 Кочо

    8 0 Отговор

    До коментар #42 от "Скромен превод":

    Всички обитатели на форума разбират руски! В оригинал звучи много по реалистично и естетично, понеже жестоката семантика напълно съответства на първобитна и разрушителна руска фонетика! Всеки език отговаря на народопсихологията на своя народ! Френският е салонен, за балове, английският за дипломацията, немският, рязък и твърд, да обучаваш войници и кучета... и така!

    Коментиран от #52, #59

  • 49 нпо агент

    9 2 Отговор

    До коментар #1 от "Българка":

    А другия дядо кво правеше през това време..а баба..сигурно служиха в някой концлагер..доброволци..В Киев има булевард Бандера, който много помагаше на фашисти през 2св.война..и активно унищожавал евреи..А днеска Зеленски евреина се разхожда по нея..Инак нямало нацизм в укройна..хич даже..Колко хубаво да си либерал..преглъшаш всичко..в името на демокрацията..Сорос плаща..

    Коментиран от #67

  • 50 Пак съм аз

    3 3 Отговор

    До коментар #34 от "ИВАН ВАЗОВ, поет":

    Пак съм аз и ти ръгам чушки 🌶️в боба в захлас ,сорро соидна продажна гнннидоо!
  • 51 Кочо

    2 1 Отговор

    До коментар #47 от "АсанБГ":

    Твоя Алтънчо никаква работа няма да свърши, само ще ме кара да се надявам! Че го пратим в Даръдере! Там днес има фестивал на чевермето!

    Коментиран от #55

  • 52 БахУрчо

    3 0 Отговор

    До коментар #48 от "Кочо":

    Кочо ,нада рени Х..ИЩАа полапваш ли ,просто един познат се интересува ?
  • 53 Лада искра

    5 1 Отговор
    НАЦИСТКИТЕ офицери, заели постове в НАТО. Факт, а не теория на конспирацията!

    Адолф Хойзингер, началник-щаб на Хитлер, става председател на Военния комитет на НАТО през 1961-1964 г.

    Ханс Шпайдел, командир на НАТО за Централна Европа (CCE) 1957-1963 г.
    Йохан Щайнхоф, председател на Военния комитет на НАТО, 1971-1974 г.
    Йохан фон Клаймансег - НАТО CCE, 1967-1968
    Ернст Фербер - НАТО CCE, 1973-1975
    Карл Шнел - CCE на НАТО, 1975-1977.
    Франц Йозеф Шулце - НАТО CCE, 1977-1979.
    Фердинанд фон Зенгер и Етерлин - НАТО CCE, 1979-1983.
  • 54 Лада искра

    5 1 Отговор
    Руски хакери публикуваха данни, за които казват, че са от хакната база данни на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна. Файлът твърди, че съдържа информация за загубите на украинската армия от началото на СВО: Над 1 700 000 убити и изчезнали.
    Динамиката по години изглежда така:
    2022 - 118,5 хиляди
    2023 - 405,4 хиляди
    2024 - 595 хиляди
    2025 - 621 хиляди
    Всеки файл съдържа пълно име, снимка, обстоятелства на смъртта или изчезването, местоположение, контакти на роднини.Руски хакери публикуваха данни, за които казват, че са от хакната база данни на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна. Файлът твърди, че съдържа информация за загубите на украинската армия от началото на СВО: Над 1 700 000 убити и изчезнали.
    Динамиката по години изглежда така:
    2022 - 118,5 хиляди
    2023 - 405,4 хиляди
    2024 - 595 хиляди
    2025 - 621 хиляди
    Всеки файл съдържа пълно име, снимка, обстоятелства на смъртта или изчезването, местоположение, контакти на роднини.Руски хакери публикуваха данни, за които казват, че са от хакната база данни на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна. Файлът твърди, че съдържа информация за загубите на украинската армия от началото на СВО: Над 1 700 000 убити и изчезнали.
    Динамиката по години изглежда така:
    2022 - 118,5 хиляди
    2023 - 405,4 хиляди
    2024 - 595 хиляди
    2025 - 621 хиляди
    Всеки файл съдържа пълно име, снимка, обстоятелства на смъртта или изчезването, местоположение, контакти на роднини.внукът на нацистки щурмовик,
  • 55 АсанБГ

    2 0 Отговор

    До коментар #51 от "Кочо":

    Мога и аз да помагам,но сирене няма да има ,сигурно го знаеш,от Аджи Асан маала -Филибето съм.
  • 56 Лада искра

    6 1 Отговор
    Следващата война в Европа ще е между Русия и фашизма, само фашизма ще се нарича демокрация.
    Фидел Кастро 1992 г.

    Коментиран от #62

  • 57 Лада искра

    6 1 Отговор
    внукът на нацистки щурмовик, стана канцлер. Каква ирония на съдбата!
    Ако започне война между Русия и Германия в опит да изпълни мечтата на дядо си, поне германците ще знаят какво ги очаква.
    И преди да прочетете някой факт-чекър, който ви обяснява, че това не е вярно, имайте предвид, че Мерц лично призна, че дядо му Йозеф Пол Совини е бил нацист.
  • 58 Лада искра

    6 1 Отговор
    Фалшивите медии остават без промяна през последните 85 години - все така абсурдно лъжливи
    Германска преса, 27 юни 1941 г.:
    „Съветските дивизии често са принудени да се бият само с пехота, защото са загубили цялата си броненетехника.“
    BBC News, 22 март 2022 г.:
    „Руските войски разполагат с храна и боеприпаси само за три дни.“
    Урсула фон дер Лайен, 14 септември 2022 г. (Обръщение за състоянието на Съюза):
    „Руските военни използват чипове от съдомиялни машини и хладилници, за да ремонтират военното си оборудване, защото вече нямат полупроводници. Руската индустрия е в руини.“
    New York Post, 6 март 2023 г.:
    „Руските резервисти изчерпват боеприпасите си, бият се с лопати, произведени още през 1869 г.“
  • 59 Хахаха!🎺🥳😀

    6 1 Отговор

    До коментар #48 от "Кочо":

    Шептяла ли ти е рускиня уморена от любов? Нежен език, майчин за диктатора Зеленски. Украинският му е по развален от английския на който грачи със западняците.
  • 60 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 61 Перо

    2 2 Отговор

    До коментар #10 от "!!!?":

    Руски мир е магазин за детски играчки, джензо!
  • 62 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 63 Тома

    5 0 Отговор
    Значи дядото е искал да предаде фюрера и нацистката идеология която е иповядвал преди атентата.
  • 64 Амет

    2 0 Отговор

    До коментар #60 от "Пригожин":

    Май катти пуска ли отново на ромми на вересия ?
  • 65 любопитен

    0 0 Отговор
    И сега за наказание ли го изпраща при бендерките?
  • 66 Лука

    0 1 Отговор

    До коментар #1 от "Българка":

    Първо прочети какво е нацизъм ! Нацизма сега е в русия, тя отговаря на критериите занацистка държава. Не спори а чети !
  • 67 Лука

    0 1 Отговор

    До коментар #49 от "нпо агент":

    Първо прочети какви са критериите да обявиш една държава за нацистка,после плювай!
  • 68 Лука

    0 0 Отговор

    До коментар #35 от "Ти пък":

    От 2009г в русия не се чества воср (заповед на путин) Комунизма е в историята !
  • 69 Бен Търпин

    2 1 Отговор
    Ако се дърви на Русия и него го очаква същата участ като дядо му
  • 70 Лука

    0 1 Отговор

    До коментар #40 от "факт":

    Неддоразумението си ти, щом оспорваш авторитет !
  • 71 дончичо

    0 0 Отговор
    И сега требе да примираме от кеф ли,или Мерц се е нещо поопраскал,или Сусрулата ке смесени фацата!
Новини по държави: