Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че войната в Украйна е можела да приключи още в първия ден от руската инвазия, ако руските войски не са напуснали основната магистрала към Киев.
В интервю за Axios Тръмп посочи, че руските сили са допуснали сериозна тактическа грешка в началото на конфликта през февруари 2022 г.
"Има бетонна магистрала направо към Киев. Ако бяха продължили по нея, щяха да стигнат до града за няколко часа", заяви американският президент.
Според него руски генерал е наредил на танковите колони да напуснат шосето и да навлязат в околните полета, въпреки неблагоприятните метеорологични условия.
Тръмп твърди, че тежката техника е затънала в калта след обилни валежи, което е позволило на украинските сили да нанесат сериозни загуби с противотанкови ракети Javelin.
"Ако този генерал просто беше продължил по бетонната магистрала, щяха да бъдат в Киев до четири часа и Украйна нямаше да може да направи нищо по въпроса. Тази война щеше да приключи за един ден", каза още Тръмп.
Изказването му предизвика дискусии сред военни експерти. Много анализатори отбелязват, че неуспехът на руското настъпление срещу Киев не се дължи единствено на логистични проблеми и труднопроходимия терен, а и на ожесточената украинска съпротива, отбраната на летище Гостомел, разрушаването на ключови мостове и редица грешки в руското оперативно планиране.
След повече от месец боеве руските войски се изтеглиха от северните райони на Украйна в края на март 2022 г., а битката за Киев се превърна в един от ключовите моменти във войната.
Руската армия първоначално се опита да достигне украинската столица от територията на Беларус, като настъплението беше съсредоточено по няколко основни направления. Очакванията на Москва за бързо овладяване на Киев обаче не се оправдаха и операцията завърши с отстъпление на руските сили от района след преговори в Истанбул.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 честен ционист
Коментиран от #64, #83
13:19 22.06.2026
2 хаха
Даже още димяха. ХАХАХА!
Коментиран от #29
13:20 22.06.2026
3 Последния Софиянец
13:20 22.06.2026
4 ХА ХА ХА
Киев БЕШЕ ПРЕВЗЕТ - ама ги излъгаха в Истанбул (за пореден път) ...
Коментиран от #10, #23
13:21 22.06.2026
5 пак да кажа
Коментиран от #70
13:21 22.06.2026
6 Хаха
13:22 22.06.2026
7 Васил
13:22 22.06.2026
8 Хахахаха
13:22 22.06.2026
9 гост
13:22 22.06.2026
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Барба Ганьос
13:23 22.06.2026
12 Пич
Хау...!!!
Коментиран от #14
13:23 22.06.2026
13 Хахахаха
13:24 22.06.2026
14 Град Козлодуй ОРИГИНАЛА
До коментар #12 от "Пич":
От руснак войник става.Там е проблема.Коментиран от #76
13:26 22.06.2026
15 Дони Деменцията
Имаше една ВОЕННА КОЛОНА
64 КМ
ТЯ ОСТАНА
И МНОГО БЪРЗО
И ВИДЯХА СМЕТКАТА .
ДВИЖУХАТА СЕ ПРОВАЛИ
ВЪВ ГОСТОМЕЛ
СЪС УНИЩОЖЕНИЕТО
НА СПЕЦНАЗ.
Коментиран от #89
13:27 22.06.2026
16 Вашето мнение
Коментиран от #21, #25, #34, #51
13:27 22.06.2026
17 Руски колхозник
13:28 22.06.2026
18 Откачен президент.
13:28 22.06.2026
19 Агент кРаснов 🤡 и Пусин 💩
13:28 22.06.2026
20 ако
13:29 22.06.2026
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 АБВ
Ама пуста украинска глупост и англосаксонска подлост !
Коментиран от #31, #36
13:30 22.06.2026
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 Ники Кънчев
13:30 22.06.2026
25 д-р Атанасов
До коментар #16 от "Вашето мнение":
Хапчетатаааа ! Пак си ги забравил !13:31 22.06.2026
26 Кривоверен алкаш
13:31 22.06.2026
27 О.З.Полковник Хичев
13:31 22.06.2026
28 Истината
Коментиран от #63
13:32 22.06.2026
29 ами така си е
До коментар #2 от "хаха":
ако съдим по богатия снимков и видео материал, там на магистралата и не само на нея наистина си останаха доста руски танкове, вярно - повечето без куполи но така или иначе, там си бяха, пък и още са си.Доньо пак не е в час.
13:33 22.06.2026
30 КОЛКО ОТ ХОРАТА
НАТИКАХА
В ЗАТВОРА
ЗА КРАЖБИ ОТ МАГУЧАЯ?
ПУТИН БЕШЕ ИЗЛЪГАН
ОТ НЕГОВИТЕ КРЕМЪЛСКИ ЛАЛАДЖИИ.
ВЗЕМАМЕ КИЕВ ЗА 3 ДНЯ .
УКРАЙНА САМА ЩЕ СЕ ПРЕДАДЕ.
ХАХА ХАХАХАХАХА ХАХАХАХАХА
13:33 22.06.2026
31 Ол1гофрен,
До коментар #22 от "АБВ":
Цял свят видя летящите куполи на руските танкове поразени от Джавелините.. Има една нещо, което се нарича телевизор.Коментиран от #41
13:34 22.06.2026
32 Дончо Дончо
13:35 22.06.2026
33 Мдаа
13:36 22.06.2026
34 Твоето мнение
До коментар #16 от "Вашето мнение":
можеш да го използваш анал но. То за друго не става.13:36 22.06.2026
35 Дон Корлеоне
Коментиран от #42
13:37 22.06.2026
36 Реалност
До коментар #22 от "АБВ":
Гледаме новините от тогава и виждаме 60 км. скрап, украинци, които си берат московски танкове с трактори, изоставени БТР - и заедно с парадните униформи.Коментиран от #40, #50
13:37 22.06.2026
37 Давид
13:37 22.06.2026
38 Рижавия Ненормалник
НЯМАШ КАРТИ.
А ЗЕЛЕНСКИ :
КАРТИ НЯМА
ИМА ДРОНОВЕ
13:38 22.06.2026
39 То колко пъти победи днес
13:38 22.06.2026
40 Мдаа
До коментар #36 от "Реалност":
Имаше цигани,които теглеха с коне унищожената руска техника.13:39 22.06.2026
41 АБВ
До коментар #31 от "Ол1гофрен,":
"Цял свят видя летящите куполи на руските танкове поразени от Джавелините.. Има една нещо, което се нарича телевизор."Имаше и летящи куполи на украински танкове. "Краснопол"-ите вършат същата работа като джавелините. А снимките и клиповете са част от пропагандата и на двете страни. Руските медии бяха забранени за излъчване у нас, а там също има много снимки и клипове на димяща украинска техника, наивнико.
Коментиран от #48, #66
13:39 22.06.2026
42 Миро
До коментар #35 от "Дон Корлеоне":
Зеленото джудже Хаяско още не е пуснал тока, какъв интернет искаш!?13:40 22.06.2026
43 Тоа
13:40 22.06.2026
44 РУСКИТЕ ТАНКИСТИ
Парадните Униформи.
Резервираха си места в Елитните
Киевски Ресторанти.
Беше Подготвен
КОНЦЕРТЪТ НА ГАЗМАНОВ.
И После
ГОЙДАААА ГОЙДАААА ГОЙДАААА
Навсякъде Руска ЛЕШ.
13:42 22.06.2026
45 Този коментар е премахнат от модератор.
46 Бг гражданин
13:43 22.06.2026
47 Левски
13:44 22.06.2026
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 Ха ха ха
13:45 22.06.2026
50 АБВ
До коментар #36 от "Реалност":
"Гледаме новините от тогава и виждаме 60 км. скрап, украинци, които си берат московски танкове с трактори, изоставени БТР - и заедно с парадните униформи."И аз съм гледал трактор "Беларус" да тегли Т-72, и то на висока скорост. Но само на клип, в живота няма как да стане, защото действат физическите закони, изучавани в училище. А ти вярвай на телевизора и се кефи !
13:45 22.06.2026
51 Анти политик
До коментар #16 от "Вашето мнение":
Много добре казано.Всичко е така нямам какво да добавя!13:45 22.06.2026
52 То и ако Адолф беше нахлул
13:46 22.06.2026
53 000
13:47 22.06.2026
54 хихи
13:48 22.06.2026
55 Наблюдател
13:49 22.06.2026
56 Даа...
13:51 22.06.2026
57 да ама не
А защо танковете се върнаха, това е доста интересен въпрос. От руска страна твърдят че "били излъгани"...за 4-ти път. Истината скоро няма да излезе, ако изобщо.
13:51 22.06.2026
58 Този коментар е премахнат от модератор.
59 Майор Деянов, на всеки километър
Всеки допуска грешки !!!
Но само руснак допуска Фатални грешки ☝️
13:52 22.06.2026
60 Абсолютно вярно
13:52 22.06.2026
61 Да не е Втората световна с тия танкове?
Коментиран от #69
13:54 22.06.2026
62 Григор
1. Руската империя е водила няколко войни с Турция за Крим. Крим става украински през 1954 година с указ на украинеца Никита Сергеевич Хрушчов. Тогава Русия и Украйна са една държава и никой не е обърнал съществено внимание на това. Такива са фактите.
2.Путин казва следното нещо:"Не може да влизаш в даден съюз с едно нещо, а да излизаш с друго. С колкото си влязъл, с толкова ще излезеш." Справедливо ли е? Безспорно! Какво има в предвид? Ами това, че когато през 1921 година Украйна влиза в СССР териториите на Донбас, Херсонска, Луганска и Запорожка области не са в нейния състав. Ако не напълно, то по-голямата част от тези области. Поради тази причина в тези области живеят около 7-8 милиона етнически руснаци.
Коментиран от #65
13:55 22.06.2026
63 глупостите
До коментар #28 от "Истината":
ви нямат край товарищи13:57 22.06.2026
64 Американска мъгла
До коментар #1 от "честен ционист":
Повече информация и получаеам в местната кръчма отколкото от "официални източници"13:59 22.06.2026
65 Жалки продажни северноазоатски еничapи !
До коментар #62 от "Григор":
Много ти знае npaZната kpaTyна какво иска РФ (русия няма от 100 г.) и още повече ходещото на токчета нищoжеcтво Путлер.14:00 22.06.2026
66 наивника
До коментар #41 от "АБВ":
си ти промит червеномозъчко факт че танкове няма в Киев14:01 22.06.2026
67 Тома
14:03 22.06.2026
68 Този пък, не беше ли лидерът на свободни
14:03 22.06.2026
69 Копейка с IQ на хлебарка 🪳!
До коментар #61 от "Да не е Втората световна с тия танкове?":
Ахаааа, ядреното оръжие ще сортира украинци от руснаци .Браво ! Сигурно си бил първенеца на noмощното училище . 🤣🤣🤣
14:03 22.06.2026
70 Либерал
До коментар #5 от "пак да кажа":
Ама, вие копейките сте наистина кухи кратуни....толкова сте тъжни😀14:04 22.06.2026
71 Копейкин
14:06 22.06.2026
72 Войната
14:07 22.06.2026
73 Копейкин
14:09 22.06.2026
74 Точните думи на рижия
Русия можеше да сложи край на войната в Украйна още в първия ден, ако един руски генерал не беше допуснал една грешка, това каза президентът на САЩ Доналд Тръмп в интервю за Axios. Той отбеляза, че войната е трябвало да приключи много бързо, защото Владимир Путин е имал стотици танкове, насочени към Киев по магистралата, коментира още Тръмп
„Магистралата, много добра, здрава като скала, право към Киев. И на около половината път той щеше да стигне там за три часа, движейки се с 80 км/ч, което е приблизително максималната скорост на танк“, каза президентът на САЩ. Тръмп обаче добави, че това не се е случило, защото руският генерал е решил да насочи танковете на окупационните сили през полетата и те са заседнали в калта поради рекордните валежи няколко дни по-рано.
Според американския лидер украинските войски са унищожили всички руски танкове с Javelins, които, отбеляза Тръмп, той е предоставил на Киев по-рано: "Те бяха заседнали в блато, почти като плаващи пясъци, кал, като плаващи пясъци. Не можеха да се движат“, каза той.
Според американския президент, ако руските танкове се били насочили към Киев по магистралата, щели да стигнат до украинската столица за четири часа.
Коментиран от #75
14:10 22.06.2026
75 Факт
До коментар #74 от "Точните думи на рижия":
Дори екип на БТВ отиде да снима изгорената рашистка танкова колона и снимки в няколко танка вътре с изгорелите до неузнаваемост екипажи...тогава сайта факти пусна статия на говорителя на Кремъл Песков - "Разбиха ни ...трагедия е " ,на другия ден факти със снимки пусна друга статия " ВСУ удари руската танкова колона насочила се към Киев..съобщава се за 5000 убити руски танкисти"Коментиран от #96
14:11 22.06.2026
76 Този коментар е премахнат от модератор.
77 НА ПУТИН
Му Викаха
Военните Експерти:
ПУТИНЕ в Украйна
Ни чакат с ПОГАЧИТЕ.
ХАХА ХАХАХАХАХА ХАХАХАХАХА
Там нямо кой да се ние срещу нас .
Интересо че и в САЩ са
Мислели
Че ЗЕЛЕНСКИ ще избяга .
Дони Голфъра и той го доказва .
14:12 22.06.2026
78 Ако всички стоим
14:14 22.06.2026
79 Мишел
Коментиран от #88
14:14 22.06.2026
80 Хм...
14:15 22.06.2026
81 Дика
14:15 22.06.2026
82 БиДонья
14:19 22.06.2026
83 изодзадзе
До коментар #1 от "честен ционист":
сигур14:19 22.06.2026
84 МАРГАРИТА СИМОНЯН
КОЙ ЩЕ СЕ БИЕ СЪС НАС .
2-3 ДНЯ
ХАХА хахахахаха хахахахаха хахахахаха
ЛЯТОТО НА 2024 Година
ГЛУПАШЕНКО и ПУТИН ДАВАТ ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ:
И БЕЛАРУСИНА се смее :
УКРАЙНА губи Войната .
Да дойдат и да целуват ръцете
На Владимир ВЛАДИМИРОВИЧ.
И да го молят за Мир .
Даже и през 2024
Путин му представяха
Лъжи и Красиви картини
От Бойното поле .
Хаха хахахахаха хахахахаха
14:19 22.06.2026
85 ФАКТИТЕ НЕ ЛЪЖАТ
Същото беше и с Елитните уж вдв пин доси при десанта на летището! 28 десантни вертушки и 380 ВДВ пен Дели дадоха Фира само за 4 часа! Хехехехехехе
Коментиран от #87
14:21 22.06.2026
86 Русуфил хардлайнaр
14:21 22.06.2026
87 Факт
До коментар #85 от "ФАКТИТЕ НЕ ЛЪЖАТ":
2 ПЪТИ ГЕРОЯТ на Монголо- мюсюлманската П ЕДЕРАЦИЯ.. Пи Рожкин беше категоричен:"Още на 10 ден стана ясно че НЕВНЯТНИЯ БУНКЕРЕН СТАРУХА ПЕ-ДОФИЛ и престъпника шай гу ЗАГУБИХА ПОЗОРНО ВОЙНАТА! Заради Тия двамата Безказарменици Украйна унищожи най- боеспособните Бойни части на П ЕДЕРАЦИЯТА"!!
ТОВА е
Коментиран от #97
14:23 22.06.2026
88 СПЕЦНАЗ
До коментар #79 от "Мишел":
В ГОСТОМЕЛГИ НАПРАВИХА НА КЪЙМА .
ОБОСРАЦИЯТА СЕ ПРОВАЛИ
ОЩЕ ОТ САМОТО НАЧАЛО.
ЛОГИСТИКАТА НА БЛАТНИТЕ
БЕШЕ ПРЕКЪСНАТАТА ОЩЕ ТОГАВА
А СЕГА УКРАЙНА
РЕЖЕ ЛОГИСТИКАТА В КРИМ .
НАЛИ СЕ СЕЩАШ
КАКВО ЩЕ СТАНЕ
СКОРО
БРЕ ГЕНИЙ ?
14:24 22.06.2026
89 Мишел
До коментар #15 от "Дони Деменцията":
Фантазираш. По тази колона никой в Украйна не посмя да даде дори един изстрел, дори с пушка. Върнаха я в Русия с Минските споразумения, които яха изпълнени само от Русия.Коментиран от #91
14:24 22.06.2026
90 Ами
че Русия може да се справи с окраина
за няколко дни или седмици. Дори и сега.
Въпросът е, защо не го прави?
Малцина тези които могат да отговорят на този въпрос.
Защото голямата игра е за големите играчи :)
14:25 22.06.2026
91 ъхъ
До коментар #89 от "Мишел":
мишле викаш сгорелия гнус200 сам се изтегли14:27 22.06.2026
92 Абсурдистан
14:27 22.06.2026
93 Как може да не се напише
ВСУ никого не е поцежданара защото руснаците се изтеглиха
14:28 22.06.2026
94 Александър
14:29 22.06.2026
95 Жълтопаветник
14:30 22.06.2026
96 Мишел
До коментар #75 от "Факт":
Фантазираш. В мрежата няма колона изгорени руски танкове край Киев, защото никога не е имало такава.14:30 22.06.2026
97 Ха ХаХа
До коментар #87 от "Факт":
Идиот укрите нищо не унищожихаВиж си турската държава с 10 % турци и цигани и 2 турски партии в парламента
14:30 22.06.2026
98 Симо
14:31 22.06.2026
99 ПРИГОЖИН
АКО АЗ БЯХ ПРОДЪЛЖИЛ
ПО МАГИСТРАЛАТА КЪМ
МАСКВА?
АКО НЕ БЯХ ПОВЯРВАЛ
НА ЛЪЖИТЕ НА ЛУКАШЕНКО ?
ЧЕ ПУТИН ЩЕ
ОСМИСЛИ ХОДОВЕТЕ СИ
СПРЯМО ВАГНЕР
ПУТИН И МЕДВЕДЕВ
БЯХА ИЗБЯГАЛИ ОТ
МОСКВА НА СЕКУНДАТА.
ДАЖЕ КАЗАХСТАН В ПЪРВИЯ МОМЕНТ
Е ОТКАЗАЛ
УБЕЖИЩЕ НА СТРАХЛИВИЯ
БЯГАЩ ПЛЪХ ПУТИН .
ПОД РЪКОВОДСТВОТО НА
ГОТВАЧА ,
ВАГНЕР НАНАСЯШЕ
ГОЛЕМИ ЗАГУБИ НА УКРАЙНА.
АКО НЕ БЕШЕ УБИТ
ОТ ПАТРУШЕВ
ПРИГОЖИН
МАГУЧАЯ МОЖЕ БИ ЩЕШЕ ДА ПОБЕДИ
НА БОЙНОТО ПОЛЕ .
НО ПУТИН СЕ УПЛАШИ СЕРИОЗНО
ОТ ПРИГОЖИН
И ПОДЛО ГО УБИ.
14:32 22.06.2026
100 Гост
14:33 22.06.2026