Решението, обявено от еврокомисаря Магнус Брунер, че украинците, подлежащи на военна служба, трябва да бъдат изключени от планираното продължаване на статута за временна закрила за украинските граждани, беше прието в Австрия с одобрение, пише БТА.
Пред АПА в първи коментар по темата австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер приветства решението.
„От австрийска гледна точка вече не трябва да има автоматичен статут на закрила за мъже от Украйна, които подлежат на военна служба. Това ще помогне не само на Австрия, но и на Украйна. Затова се радвам, че Европейската комисия последва австрийската инициатива в настоящото си предложение“, заяви Карнер.
„Временната, небюрократична закрила за хората от Украйна беше едно от исторически значимите решения в началото на войната. Европа показа по този начин, че не прави половинчати стъпки, когато става дума за свобода и мир. Разбира се, тази мярка трябва да бъде продължена, защото войната на Владимир Путин продължава. Но ако някой в Украйна иска да избегне своите граждански задължения по отбраната на страната, тогава ЕС не трябва да подкрепя това“, заяви Лукас Мандъл, говорител по въпросите на сигурността на Австрийската народна партия в Европейския парламент, като изрично приветства инициативата, пише „Пресе“.
Почти 4,4 милиона души, прогонени от Украйна, в момента се ползват от временна закрила в ЕС. Броят им остава стабилен от 2024 година и леко нараства. В Австрия в момента са регистрирани около 94 100 украински граждани.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 европеец
Коментиран от #48, #56, #57
15:17 27.06.2026
2 Бойкот на алчния сайт О.Л.Х.
15:17 27.06.2026
3 Баба Алино
И такива има много!
Незабавна екстрадиция!
15:17 27.06.2026
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Пич
На вратата - Жоро вратарчето
Нападение - оня, Барбуков
Ляво и дясно крило - тия двамата
Ей така и ЕС...
Коментиран от #46
15:19 27.06.2026
6 Хммм
15:19 27.06.2026
7 Притеснен укро-дезертьор от Слънчака!
Та нали вчера Урсула-фон Пфайзер заяви,че това се отлага до 2028г...?!
15:19 27.06.2026
8 Крайно време беше?
15:19 27.06.2026
9 Хитлески подход
Бягащи от война мюсулмани може а християните ги гонят,
Коментиран от #41
15:19 27.06.2026
10 az СВО Победа 81
По последни данни от началото на СВО са демилитаризирани 2,4 млн. от състава на ВСУ, чуждестранните наемници не влизат в тая сметка.....
Сега и в Европа ще станем свидетели на лов на хора, както го правят в бивша Украйна!
С "приятели" като европейците не ти трябват врагове!
15:19 27.06.2026
11 Винкело
Коментиран от #12, #61
15:20 27.06.2026
12 Без име
До коментар #11 от "Винкело":
Русия всрки момент ще капитулира, според Дойче Веле, каква месомелачка?15:22 27.06.2026
13 Казанлъшкия
Коментиран от #49
15:23 27.06.2026
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 задължения по отбраната
Подобно решение едва ли ще бъде прието в НС с мотива, че не е в интереса за мира да се пращат на фронта.
15:23 27.06.2026
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Софиянец
Коментиран от #67
15:24 27.06.2026
18 Абе айде всичките
15:25 27.06.2026
19 Наблюдател
Украинският "Титаник" потъва в необятната бездна...
Рускоговорящите украинци са заключени в най-долните палуби,
а спасителните лодки са само за платежоспособните притежатели
на прословутите 30 сребърника.
На палубата се чува тъжна музика.
Световно известен нам кабаретист
свири на пиано с високо вдигнати ръце(?) и крещи:
- Има ли някаква надеждаааа?
В "далечната далечина" се чува глас на английски:
-Имааа, има надеждаааа. Всеки украинец трябва да глътне колкото се може
повече вода и когато океанът пресъхне, тогава корабът няма да потъне.
Но за целта са ни нужни много хора.
"До последния украинец, до последния украинец, до последния
украинец.... " - подхвана ехото западния марионетен вятър,
- тоз пореден театър.
15:25 27.06.2026
20 ШЕКСПИР
Коментиран от #51
15:25 27.06.2026
21 Пич
Коментиран от #62, #72
15:25 27.06.2026
22 Абе ще вденете,
15:26 27.06.2026
23 стоян георгиев
Коментиран от #30, #33
15:27 27.06.2026
24 мдааааа
15:28 27.06.2026
25 Kaлпазанин
15:28 27.06.2026
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 павела митова
Коментиран от #44
15:29 27.06.2026
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 що така ве мишоци
може пък да ги обгрижвате и закриляте
да подкачат по улицата булките и дъщерите ви
тез прииждащите хлебарки ще оправят следващите ви поколения
кат им наложат шариа и
булки с бурки
бирата сменят с чай
и да учат арабски и турски
жалко че няма да сте живи като дойде видовден да си сърбате попарата
15:31 27.06.2026
30 Стоене ,
До коментар #23 от "стоян георгиев":
Вярвам , че не си някъде из Сибирските полета .. Сигурно береш ягоди у Ганглия ..😗15:31 27.06.2026
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Истината
То е ясно, че не им пука за 404 крайна, ама след като до сега се възползваха от програмата на ес "жертва" ще трябва да си изплатят всичко на фронта в името на тъпотията си!
15:33 27.06.2026
33 Стоянчо ,
До коментар #23 от "стоян георгиев":
Вярвам ти .. Ти си от старата школа неграмотната . УкраИнци бе , украИнциКоментиран от #37
15:35 27.06.2026
34 Варненец
15:35 27.06.2026
35 хахаха
15:35 27.06.2026
36 факуса
15:36 27.06.2026
37 стоян георгиев
До коментар #33 от "Стоянчо ,":
Баш украЙници са, глупав! У край на, демек в края на руските земи! Панимаеш!Коментиран от #55, #64
15:37 27.06.2026
38 А , пък да си представим
Коментиран от #40
15:37 27.06.2026
39 Чакай от тия да...,,бъхтят ватата"...?!
До коментар #26 от "Владимир Путин, президент":
Те именно,защото не го желаят,затова са избягали от мобилизация,в Европа...!А сега насила,като ги върнат и пратят на фронта,в първият удобен случай,ще насочат автомата,срещу тези,които ги хвърлят в безсмислената месомелачка ...!
Мотивация да се бият срещу руснаците-Нулева!
15:38 27.06.2026
40 Софиянец
До коментар #38 от "А , пък да си представим":
За жалост са много тъпи и страхливи за да прогледнат!15:38 27.06.2026
41 си пън
До коментар #9 от "Хитлески подход":
щом ги жалиш, айде на фронта да ги отмениш,и не забравяй да продадеш квот имаш та да го дариш15:38 27.06.2026
42 Тома
15:41 27.06.2026
43 Хи хи
15:41 27.06.2026
44 кифло павела митова
До коментар #27 от "павела митова":
ЛЕК ПЪТ И БЪРЗА СМЪРТ МИЛИ УКРИгледай на теб скоро да не ти се случи това
това ли пожелаваш на хора които са осъзнали че не искат да стават курбан зарди зелката и ес
даже и тези които сме за Русия не желаем лошото на обикновения укр народ макар много да не са стока
15:43 27.06.2026
45 Притеснен укро-дезертьор от Слънчака!
Та аз защо съм броил 10 хилки долара -,,Взятка"(Подкуп...)на корумпираните ни укро-служби,че да ме пуснат зад граница,в Европата...?!
Ако ме върнат!
Искам си ,,Взятката"...!
15:48 27.06.2026
46 Фройд
До коментар #5 от "Пич":
Да де , ама той поне знаеше какво прави , светла му памет .А тия тутурутки не знаят на кой свят се намират.
15:49 27.06.2026
47 млад еврас
Коментиран от #58
15:55 27.06.2026
48 Не осъзнаваш
До коментар #1 от "европеец":
Колко не си прав, защо белите мъже украинци трябва да се връщат в Украйна, а някак не е правилно сирийци и африканци “бежанци от война” да остават в ЕС? Нека първо изгоним цветните и после украинците !Коментиран от #66
15:55 27.06.2026
49 А сирийците
До коментар #13 от "Казанлъшкия":
И африкаците “бежанци” от война си остават в ЕС да колят и бесятКоментиран от #59
15:57 27.06.2026
50 Т Живков
15:58 27.06.2026
51 Фройд
До коментар #20 от "ШЕКСПИР":
Ама това е политнекоректно , ама как може така , ама ти знаеш ли че така губим нашитеевроценности / каквото и да означава това / и евроатлантическите алабала и ред други клишета за малоумни...
До последния украинец!
Англичаните така казаха .
15:58 27.06.2026
52 Този коментар е премахнат от модератор.
53 морския
Коментиран от #60
15:59 27.06.2026
54 Пацифист
15:59 27.06.2026
55 Стоянчо ,
До коментар #37 от "стоян георгиев":
Самогона спирка нема , а ? 😃15:59 27.06.2026
56 ЕС нагледно
До коментар #1 от "европеец":
ти показва какво мисли за теб и за мен и за всички бели европейци християни - не сме им нужни и нямаме нужда от закрила за разлика от сирийците и африканците. Днеска са украинците , а утре като обявят война на Русия си ТИ15:59 27.06.2026
57 За съжаление
До коментар #1 от "европеец":
Горките украинците, така и не разбраха, че фасистка европа не ги смята за хора. Дано да се усетят, докато не е късно и да се съюзят с братята си руси.16:00 27.06.2026
58 Марто
До коментар #47 от "млад еврас":
никой не подлежи на военна служна. На тзи глупост одлежат само , които искатд а служат и да бъдат леко казао слабоумни военниКоментиран от #63
16:01 27.06.2026
59 Там е друга бира!
До коментар #49 от "А сирийците":
Меркел ги покани с плюшени мечета,като каза,че Европа има нужда от...,,инженери" и ,,доктори"...!А Укрите-не са канени...!
Особено пък дезертьорите от фронта-...изобще!
16:01 27.06.2026
60 морския
До коментар #53 от "морския":
Русия би ги приела , но не им се работи свястна работа. предпочитат помощи и далаверки.16:02 27.06.2026
61 Последния Украинец
До коментар #11 от "Винкело":
До последния...16:02 27.06.2026
62 Много правилно
До коментар #21 от "Пич":
Много правилноКоментиран от #68
16:03 27.06.2026
63 Много правилно
До коментар #58 от "Марто":
Много правилно, СЛВА НА ВСЕКИ ИЗБЯГАЛ, УКРИЛ СЕ, ДЕЗЕРТИРАЛ или ПРЕДАЛ СЕ В ПЛЕН УКРАИНСКИ МЪЖ.Коментиран от #71
16:04 27.06.2026
64 Ол1гофрен,
До коментар #37 от "стоян георгиев":
Как е на руски "край"?16:05 27.06.2026
65 До последната
16:05 27.06.2026
66 Соваж бейби
До коментар #48 от "Не осъзнаваш":
Мен ако питаш всичките да се махат заедно с украинските най вече те !Нали точно те искаха война украинският народ една година викаха САЩ за помощ,после войната започна и всичките млади се домъкнаха в Европа се крият и лежи на готово всеки месец помощи от нашите данъци нормално ли е?Да се прибират не ни трябват 4 тодини курортисти стига ,включително и гостите на Меркел!Коментиран от #69
16:06 27.06.2026
67 Този коментар е премахнат от модератор.
68 Да бе да...?!
До коментар #62 от "Много правилно":
На чужд гръб и 100 тояги са малко!Като ги гледам,до сега как весели и усмихнати,се излежаваха по плажовете на Черноморието ни...!
А сега,им замръзна усмивката,като ги връщат и директно в буса,автомата на врата и на фронта...!
Да ги ожали човек...🙄😮💨😓😨🫢
16:11 27.06.2026
69 Съгласен съм
До коментар #66 от "Соваж бейби":
Но тук става въпрос за отношението на Брюксел към белия мъж. Мерц и компания ни готвят за война с РФ близките години и няма да пратят сирийци, мароканци и тн, а теб и мен насилствено както украинцитеКоментиран от #73, #74
16:12 27.06.2026
70 Този коментар е премахнат от модератор.
71 А те не са никак малко!
До коментар #63 от "Много правилно":
Ежедневие и в големи количества!16:14 27.06.2026
72 Соваж бейби
До коментар #21 от "Пич":
До някъде си прав ,ама те искаха тази война !После когато съзнаха че зеленото ги подведе защо не го сменят ?Да се прибират ,4 години ги прибрахме и издържаме айде стига толкова и за другите националности дезертьори и мигранти важи същото !Искаш да напуснеш даржавата си ,не ти харесва ок .Намираш начин се установиш легално в друга държава без социални помощи и превилегии като мен им ного други българи и чужденци по цял свят !Трябва да се забрани с закон временната закрила в Европа за пришълци стига !16:14 27.06.2026
73 Ако ми връчат повиквателна за фронта!
До коментар #69 от "Съгласен съм":
Ще постъпя,като Елвис Пресли,при връчването му на повиквателна ,да се бие във Виетнам...!Публично-на площада -я изгарям!
Коментиран от #84, #87
16:17 27.06.2026
74 Соваж бейби
До коментар #69 от "Съгласен съм":
Именно писах в по долният ми коментар ,да няма такива закони за временната закрила в Европа СТИГА !Аз как съм се борила или други българи живеещи в Европа никой не ни е дал нищо базплатно или помощи плащаме си всичко и ни скубят с данъци заради тези.Коментиран от #90
16:19 27.06.2026
75 Освен Австрия!
16:22 27.06.2026
76 любопитен
Коментиран от #85
16:23 27.06.2026
77 Рускиня
16:24 27.06.2026
78 Механик
Коментиран от #82
16:27 27.06.2026
79 Ами ДА...!
Но на Зелйо ,взеха да му привършват човечетата,дето требе да натискат спусъка на тия оръжия...!
Пореден хленч на рамото на Урсула и хоп...заповед за принудително завръщане на всички украински мъже,подлежащи на мобилизация,в родината...!
Е не е честно, спрямо тях,ама като Зелйо е любимец на Урсула...как да му откаже...?!?!
16:28 27.06.2026
80 Защо жените
16:31 27.06.2026
81 Обаче не е справедливо
16:33 27.06.2026
82 ПРАВ СИ...!
До коментар #78 от "Механик":
А Стоянчо,като заминава за фронта в Украйна,да забере със себе си и...Тагаренко...!16:36 27.06.2026
83 Този коментар е премахнат от модератор.
84 Наблюдател
До коментар #73 от "Ако ми връчат повиквателна за фронта!":
Елвис Пресли е малко дъртичък за да получи повиквателна за Виетнам. От друга страна той подкрепя войната и дарява лични средства. А от трета страна аз специално не мога да го търпя, та може и да не съм обективен.16:38 27.06.2026
85 Амчи?!
До коментар #76 от "любопитен":
Не е трудно да се разбере,че това е причината...!16:38 27.06.2026
86 Ами това е истинска помощ
Коментиран от #88
16:42 27.06.2026
87 Механик
До коментар #73 от "Ако ми връчат повиквателна за фронта!":
Да де, ама не си Елвис.Като ти връчат повиквателната и като я изгориш публично, веднага ще с е окаже, че си нарушил поне 10 сериозни закона. Всички тия дето сега подкрепят укрите с писане по сайтовете + т. нар. ИНФЛУЕНСЪРИ, добре подплатени с доларчета и шекелчета ще се изправят по всички медии и ще те заплюят и посочат с пръст. А много от тия дето си мислиш, че са ти близки или приятели ще ги подкрепят. Защото на повечето хора в момента така сериозно са им промити мозъците, че са съгласни с всички дето каже телевизора.
И когато това стане, ще с е намери прокурор и съдия, които да ти конфискуват всичкото имущество, а защо ли не да ти отнемат децата, поради това ,че п редставляваш "рискова среда" за тяхното възпитание.
Ще речеш "няма такива закони"? Общо взето има такива закони и сега, но когато дойде война ще видиш колко бързо ще с е приемат още и много сериозни закони.
Ти защо мислиш ни натиснаха да приемаме еврото? Защото след него ще трява д а приемем и "дигиталното евро". А него въведат ли го, ще правят с теб каквото искат. Защото пари няма да имаш . По-точно, дори да имаш, друг ще казва колко и как да се разпореждаш с тях.
Коментиран от #91
16:46 27.06.2026
88 Да,ама-НЕ...!
До коментар #86 от "Ами това е истинска помощ":
Девизът на евро-мераклиите,за продължаване на украинската война е :,,До последният Украинец!"
А не...
,,До последният Европеец!"
Къде ги търсите -...на сянка,под слънцето...😉😆😂?!
16:47 27.06.2026
89 Анадънму
16:49 27.06.2026
90 Механик
До коментар #74 от "Соваж бейби":
То хубаво негодувате, че там сте с е борили, че никой нищо не ви е дал, ами и ви скубят с данъци. Ама аз искам да питам, защо тогава не се върнете?В същност, аз съм много силно против, някой който доброволно е отишъл на мамси-джеймс да се прави на вървежен и да плаща данъци на чужда държава, да пише в български форум, да гласува на български избори и няма да се посвеня да кажа, и да се води БЪЛГАРИН.
16:50 27.06.2026
91 Ошашавено Атлантиче!
До коментар #87 от "Механик":
Е как така,ве?!Че то ще излезе,че при КомунизЪма,сме имали по-голяма демокрация,отколкото сега,при...- Урсулизъма...🙄?!
16:51 27.06.2026
92 Смешник
16:59 27.06.2026
93 не може да бъде
17:06 27.06.2026
94 Всичкото
17:17 27.06.2026
95 Хмм
17:18 27.06.2026
96 от Варна
17:18 27.06.2026
97 Али Бабаино
17:26 27.06.2026