Кой ще ни пази от пазачите? Този въпрос си задава пресата във Франция след като в началото на месеца започна делото срещу бившия супер бюджетен цар Жером Каюзак.
Ако бъде съден и признат за виновен, Каюзак може да получи пет години затвор и глоба от 375 000 евро. Присъдата може да бъде и два пъти по-голяма, ако бъде доказано, че финансовите машинации са извършени благодарение на служебното положение, твърдят анализатори.
През 2012 г. Франсоа Оланд стана президент с обещанието да се справи с тежката икономическа криза като
засили социалната роля на държавата и пресече укриването на данъците.
За целта той натовари Жером Каюзак да бъде финансов министър с разширени правомощия, които му спечелиха прозвището „супер бюджетен цар”, припомня в. „Фигаро”.
При полагането на клетва пред парламента той се закле, че няма сметки в чужбина и е готов да се справи с укриването на данъците...
Няколко месеца по-късно Жером Каюзак подаде оставка след като на бял свят излязоха данни за негова тайна сметка в Швейцария. Става дума за 600 000 евро. Те, според Жером Каюзак, били спечелени с честен труд по време на неговата кариера на пластичен хирург. Властите обаче се заинтересуваха защо те са били изнесени в чужбина без за тях да бъде платен данък. Има защо френските власти да полагат усилия за затягане на менгемето около финансовите мошеници.
Самият Жером Каюзак измами швейцарската банка „Юлиус Баер“,
в която държал тайна – тоест недекларирана пред френските данъчни власти – своя сметка. Той представил пред служителите фалшив документ, че парите, които внася в банката, са декларирани пред данъчните власти в неговата родина.
Аферата започва още през 1992 г. Тогава Филип Пенинкю, стар приятел на Каюзак, открил на свое име и внесъл необложените с данъци 600 000 евро в женевския клон на швейцарската банка UBS.
Няколко месеца по-късно сметката била прехвърлена на името на нейния фактически собственик Каюзак. А през 2000 г. базираното в Женева малко финансово дружество Reyl & Co. открива т. нар. „групова сметка“ в UBS, в която били и парите на Жером Каюзак.
През 2009 г. Швейцария се съгласи да сътрудничи по случаи на укриване на данъци,
Каюзак поискал от Reyl & Co. да преведат неговия авоар в групова сметка в клон на швейцарската банка „Юлиус Баер“ в Сингапур. Точно пред този банков клон Жером Каюзак представил фалшива декларация за платени данъци.
Парите са като „сърничка” - те винаги отиват там, където е спокойно. Но следите от тях винаги остават, отбелязват финансисти.
Бившата жена на Каюзак, Патрисия Менар, 60-годишна дерматоложка, е обвинена в укриване на 2,5 млн. евро от френските данъчни власти до 2013 г. и прането на пари в британския данъчен рай на остров Ман и в Швейцария. Тя използвала тези авоари, за да купи два апартамента в Лондон.
Самата Менар се опита да избегне съдебно преследване като плати повече от 2 млн. евро за просрочени данъци на френските данъчни власти през миналата 2015 година.
Данъчните измами трябва да бъдат наказани! Но нека всеки един се запита дали е честен. Дали човекът, който слага плочки в банята ви например, работи на черно, защото така е по-изгодно и за двете страни....
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 опсмопсус
В нова квартира ще стои без да излиза или ще се дегизира и воала.Има правосъдие.
Ако лежи, ще лежи като в хотел, така ще си обзаведе килията, което ме съмнява.
09:33 21.02.2016
2 tost
10:08 21.02.2016