2 Декември, 2016 23:30 7 734 9

Нацистки военен дари спестяванията си на шотландско селце

  • шотландия-
  • селце-
  • нацист-
  • военен-
  • есесовец-
  • спестявания-
  • дарение-
  • хайнрих щайнмайер

Изключително мили и сърдечни хора, споделя бившият есесовец малко преди смъртта си

Нацистки военен дари спестяванията си на шотландско селце - 1
Снимка: Wikipedia

Нацистки военнопленник дари всичките си спестявания на жителите на малко шотландско градче, които са се отнесли с него по изключително хуманен начин, съобщи „Дейли мейл“.

Хайнрих Щайнмайер е бил заловен от съюзническите сили по време на Втората световна война и е бил изпратен в лагер за военнопленници в селцето Комри, намиращо се в централната част на Шотландия.

Германецът е служил във Вафен-СС, но е бил пленен след десанта в Нормандия през 1944 година. Дивизията му се е предала на съюзническите сили.

Хайнрих Щайнмайер, починал на 90-годишна възраст през 2014 г., е сподели, че жителите на малкото селце – дори и пазачите на лагера – са се държали мило и великодушно към него.

Щайнмайер е дарил близо 400 000 паунда спестявания на възрастните жители на шотландското селце. Местните власти обявиха, че те ще бъдат използвани, за да се помогне на пенсионерите.

Интересно е, че на бившия есесовец толкова му харесал животът в Шотландия, че останал там седем години след края на войната.

Преди да почине Хайнрих Щайнмайер казва: „Винаги съм искал да изплатя своя дълг към тях. Те заслужават всичко, което им оставям“.

Въпреки че се връща в Германия, бившият военен често посещава Шотландия и селцето, което е имало население от близо 1800 души. Там дори го наричали „чичо Хайнц“.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 mediator37

    25 1 Отговор
    Няма СС-дивизия , която се предава в Нормандия и където и да било.

    Коментиран от #6

  • 2 Mercedes-Benz

    32 4 Отговор
    Още едно доказателство, че германците и в частност SS войниците не са тези чудовища, за които ни ги представят дългоносите във филмите си!
  • 3 панцерфауст

    9 0 Отговор
    СС дивизиите отбраняващи "Западния вал" се сражават до последния патрон.Такава е заповедта на Фюрера. СС дивизия "Хитлерюнген" ,командвана от генерал Щтудент, свършвайки боеприпасите с отчаяна контраатака ,само с пехотни лопатки ,насичат, колят настъпващата канадска дивизия.Щтудент моли Фюрера лично да нареди оттегляне на запасни позиции , за да се запазят 17 -18 годишните герои. Едва през май СС части капитулират и се предават на съюзниците.
  • 4 жико

    1 8 Отговор
    СС - само сладури. А-ха-ха-ха-бу-ха-ха....
  • 5 3DAttack

    8 1 Отговор
    6-та СС планинска дивизия „Норд“ (на немски – 6. SS-Gebirgs-Division „Nord“) е военно формирование от Вафен-СС, създадено през септември 1942 година във Финландия като планинска дивизия СС „Норд“ от състава на дивизии СС „Норд“. При номерацията на дивизиите от Вафен-СС получава номер 6, на 22 октомври 1943 година.
    Дивизията се предава на американската армия, през 1945 година в Бавария.
  • 6 НикиД

    9 0 Отговор

    До коментар #1 от "mediator37":

    напълно вярно! дивизиите на СС са били най-боеспособните и професионални военни формирования на Третия райх. известни са били с това, че не взимат пленници и не се оставят да попаднат в плен. там са служили най-здравите и качествени момчета на Германия. в 1-ва танкова дивизия на СС от 100 кандидати са се приемали 7. някои от най-големите гладиатори са служили именно в СС - Витман ,Пайпер, Курт Майер ,Рудолф фон Рибентроп и пр. ако всички германски части са действали като тях, може би са щели да спечелят войната.

    Коментиран от #8

  • 7 Друга Новина

    5 6 Отговор
    От наскоро разсекретени архивни документи, стана ясно, че другарят Йосиф Сталин е отделял от заплатата си, за да помага на съветската интелигенция. Подпомаганите изследователи, учители, лекари и адвокати (докато живеели в предоставените им от Отечеството домове - "Гулаг" и др.) с умиление го наричали "чичко Сталин".
  • 8 HEIL

    3 0 Отговор

    До коментар #6 от "НикиД":

    Рудолф фон Рибентроп e oще жив
  • 9 хесс

    1 0 Отговор
    Sieg Heil за Рибентроп,жива легенда и икона за всички необлъчени от отровната еврейска пропаганда
Новини по държави: