14 Април, 2012 22:18 1 309 0

ООН праща мисия в Сирия

  • сирия-
  • оон-
  • башар асад-
  • кофи анан
ООН праща мисия в Сирия - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съветът за сигурност на ООН реши да прати мисия от 30 наблюдатели в Сирия, за да видят как се прилага мирният план в нестихващата страна. Дамаск одобри програмата на Кофи Анан, предвиждаща сваляне на оръжията и преговори с опозицията, но само ден страната бе спокойна. От вчера отново има загинали и престрелки между лоялната на лидера Башар Асад армия и бунтовническата опозиция.

Този път Русия и Китай застанаха зад останалите страни-членки и гласуваха в полза на мониторинговата мисия. Вчера ООН реагира на новата порция убити цивилни при протести, а днес идва очакваната резолюция, предаде Ройтерс.

Руската позиция претърпя обрат по темата, като преди това Москва настояваше, че размириците в Сирия са вътрешен проблем.

Съпротивата срещу Асад, продълшаваща над година, струва 9000 убити, тълпа от бежанци, разрушения и международна изолация.

По-рано Москва и Пекин на два пъти блокираха с вето резолюции в СС на ООН, заклеймяващи насилието в страната, използвано от режима на Башар Асад. Днес пратеникът на Кремъл даде да се разбере, че руската подкрепа срещу Сирия има граници.

С днешния документ Съветът за сигурност призовава за незабавен мир и „заклеймява ширещите се нарушения на човешките права от сирийските власти, както и нарушаването на човешките права от въоръжени групи”.

Лидерът Башар Асад е непреклонен да преговаря с опозицията, която назовава като „терористи“. Той се опитва със сила да задържи на трона своята управляваща династия, която управлява от 40 години. От него дойде и обещание за многопартийни избори през май, но от разбитата му електронна поща стана ясно, че има доста цинично отношение към думата „реформи“, които пред приятели определя като глупости.

Преди седмици специалният пратеник на ООН и Арабската лига Кофи Анан предложи програма от шест точки за решаване на кървавия конфликт в Сирия. В нея е записано:  политически диалог, оттегляне на армията и танковете от градовете, незабавен и пълен достъп на хуманитарните работници, освобождаване на политическите затворници, свободно придвижване и пускане на чужди медии в страната.

Дамаск я прие, но още тогава мнозина определиха това като хвърляне на прах в очите и печелене на време. Режимът обясни, че се опитва да приложи мирния план, но му пречили въоръжени бунтовнически групи.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА