28 Април, 2019 09:51 1 891 3

Испания е пред нов решаващ избор

  • испания-
  • педро санчес

На Пиренеите гласуват на парламентарни избори за трети път през последните по-малко от четири години

Испания е пред нов решаващ избор - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

В Испания се провеждат третите парламентарни избори за по-малко от четири години, съобщи Асошиейтед прес.

Премиерът социалист Педро Санчес се надява, че гласоподавателите ще му дадат силен мандат да остане на поста, който зае преди 11 месеца. Тогава с гласуване на недоверие бе свален от власт неговият консервативен предшественик Мариано Рахой. Въпреки това около една трета от запитаните в социологическите проучвания от последната седмица на предизборната кампания казват, че не знаят за кого ще гласуват.

Изглежда сигурно, че появилата се неотдавна партия "Вокс" ще вкара крайнодесни депутати в долната камара на парламента - Конгреса на депутатите, за пръв път от 80-те години. Силно представяне на "Вокс" ще е изключително важно за това консервативната Народна партия и десноцентристката "Сиудаданос" ("Гражданите") да съставят коалиционно правителство на мнозинството и да отстранят премиера.

Санчес призова избирателите да гласуват за най-старата испанска национална партия, "за да не позволим на трите партии от десницата да обединят сили". Той бе принуден да свика тези предсрочни избори, тъй като не успя да прокара законопроекта за националния бюджет в парламента през февруари.

В следващия парламент вероятно ще влязат пет големи национални партии. Според социологическо проучване с участието на 16 194 души, имащи право да гласуват, Испанската социалистическа работническа партия ще спечели 30 процента от гласовете, Народната партия - 17 процента, "Гражданите" - 13 процента, крайнолявата "Унидос подемос" ("Заедно можем") - 12 процента и "Вокс" - 11 процента.

Право да гласуват имат 37 милиона испанци - 34,5 милиона, живеещи в Испания, и над два милиона в чужбина, посочи испанската избирателна служба.

Един от трънливите въпроси в тази предизборна кампания бе Каталуния. Десницата и левицата взаимно се обвиняваха, че ръководят неправилно отношенията между Мадрид и регионалното каталунско правителство. Имаше търкания и по въпроса за данъчната политика - десницата предложи намаляване на данъците с цел даване на тласък на икономиката, а левицата предложи увеличаване на данъците на най-богатите, за да преразпредели тяхното богатство и да помогне на най-бедните.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Евро реалист

    2 0 Отговор
    Гласуват във фоайето на хотела ми, за голяма изненада. И е с много приятелска атмосфера, голяма разлика от изборите у нас. И няма машинно гласуване.
  • 2 Сандо

    2 0 Отговор
    Да така е няма машинно гласуване и няма задължително гласуване, а атмосферата наистина е различна от БГ избори.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: