10 Март, 2021 20:14 4 588 71

"Росатом": България ще избере руския проект за изграждане на нов енергоблок

  • росатом-
  • българия-
  • аец-
  • аец белене-
  • енергоблок-
  • руски проект-
  • русия-
  • алексей лихачов

Топката е на територията на българското правителство, каза Лихачов

"Росатом": България ще избере руския проект за изграждане на нов енергоблок - 1
Снимка: Shutterstock

Руската компания "Росатом" е сигурна, че именно руският проект за АЕЦ ще бъде избран от българското правителство за изграждането на нов енергиен блок в страната. Това обяви ръководителят на държавната корпорация Алексей Лихачов в интервю за телевизионния канал Россия-24, предаде ТАСС.

"Независимо какъв формат за по-нататъшното развитие избере правителството на България, може да се разсъждава с голяма вероятност и да бъдем сигурни, че изграждането на нов блок в България ще се извърши по руски дизайн, така че ще бъде избрано нашето предложение. Очевидно ще направим това в консорциум с европейски доставчици. Тук, в този случай обаче, топката е на територията на българското правителство", каза Лихачов, съобщи БТА.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 30 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Цеко

    62 13 Отговор
    България може да избере много работи, но важното е какво ще ни разрешат да имаме. Засега АЕЦ Белене няма, има АЕЦ Аккую, Южен поток няма, има Турски поток....
  • 2 патрЕот

    53 16 Отговор
    България ще избере руския проект, внасяйки ток от руската АЕЦ, построена в Турция. Маша Аллах.

    Коментиран от #67

  • 3 Утешението

    37 7 Отговор
    Винаги ще Ви утешават с картинки на самолети и атомни централи!
  • 4 суверен

    61 5 Отговор
    Само ако можеше да избира..От 3 десетилетия,България не избира а и поднасят само чуждия избор за подпис.

    Коментиран от #15, #29

  • 5 КОТарАК

    47 4 Отговор
    руснаците разбраха колко са евтини и продажни политиците ни и си развиват стратегията-браво
  • 6 Ха ха

    44 10 Отговор
    Че де ше одят че няма да избетат бе рашан... Българите обичат русите и Росия. Росия е великаа и богата държава, но за съжаление бугариа припява на Ес и Уса за да не остане без пари за крадене... Ама скоро лошите ще одят в затвора...

    Коментиран от #11

  • 7 мдаааа

    8 25 Отговор
    Сигурно прецедента е гарант , предполагам ...
  • 8 Обективен

    18 37 Отговор
    Белене е просто една проточила се далавера и източник на корупция, като всички руски проекти в БГ. Изобщо атомната енергетика се променя към малки, по-евтини и сигурни реактори.

    Коментиран от #22

  • 9 илийката

    9 37 Отговор
    Нямаме нужда от АЕЦ, гъола в Белене да стане писта за кацане на Ф16 БЛОК 70
  • 10 Ихууууу

    26 8 Отговор
    Стига сте се оплаквали. Нали от повече от 20 години все патриотични партии в парламента, значи интересите на България се пазят от патриотите. Ще изброявам досега какво са направили за България, но не мога да се сетя, някой ако се сети да пише, да ни напомни за 20 години какво патриотично са направили за България

    Коментиран от #16

  • 11 ха ха хаааа

    19 10 Отговор

    До коментар #6 от "Ха ха":

    Знаеш ли какво означава богата държава ??! Значи , населението и да е богато ... блин

    Коментиран от #18

  • 12 Анонимен

    20 8 Отговор
    С Балканския паток не се ли откупиха че и АЕЦ трябва да правим безплатно

    Коментиран от #30

  • 13 Гост

    26 21 Отговор
    От 60 те години до ден днешен, България има ток благодарение на руските генератори в ТЕЦ и ВЕЦ.
  • 14 pepy

    31 5 Отговор
    "... с голяма вероятност и да бъдем сигурни, че изграждането на нов блок в България ще се извърши по руски дизайн..."

    Батко е строг, но справедлив... особено когато го уредиш с тръба през цяла България... a и един енергоблок за АЕЦ в добавка...

  • 15 Гост

    8 15 Отговор

    До коментар #4 от "суверен":

    Изборът зависи от това, чие предложение ще напълни чекмеджето повече.
  • 16 Анонимен

    18 11 Отговор

    До коментар #10 от "Ихууууу":

    Ще подсетя как дадаха един куп пари за самолети на снимка вместо за същите пари да купят най съвременни хвърчила
  • 17 пак не разбрал

    18 3 Отговор
    Няма лошо да изберем руски проект за АЕЦ, но ще трябва ли да го плащаме авансово, като щатския проект за самолети ?

    Коментиран от #26, #27

  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Дидо

    12 21 Отговор
    Сто процента руски с тези политици русофили няма мърдане и после защо имало бедност и корупция
  • 20 другарят

    20 13 Отговор
    Топката е на територията на Американското посолство другарю Лихачов! Вие никога няма да разберете българската робска душа и каква каша е в мислите и главите ни!
  • 21 Гост

    4 1 Отговор

    До коментар #18 от "Ха ха":

    Колега, не обиждай човека на неграмотник, че се разбира, че не знаеш какво означава думата.

    Коментиран от #24

  • 22 факт

    11 2 Отговор

    До коментар #8 от "Обективен":

    Затова Турция строи 4 хилядника!

    Коментиран от #25, #53

  • 23 Българин

    0 9 Отговор
    Много прост и неук народ пак неразбрали, че самолетите са част от сделката и афера с биткойните скрийте се в дупките се и не се излагайте провокатори
  • 24 Ge bajiisko

    4 0 Отговор

    До коментар #21 от "Гост":

    Meкере...вальо.... е радвам се че и маймуните разбират човешка писменост
  • 25 друг факт

    10 2 Отговор

    До коментар #22 от "факт":

    Турция си е Турция, България си е България, Русия си е Русия, всеки да си гледа работата и да не се меси в живота на другите.

    Коментиран от #35

  • 26 ха-ха

    6 1 Отговор

    До коментар #17 от "пак не разбрал":

    Хубаво е да финансираме чуждите икономики, но кой ще ни връща заемите :-)
  • 27 само питам

    8 3 Отговор

    До коментар #17 от "пак не разбрал":

    А как сме купили реакторите без да изберем проект?!

    Коментиран от #50, #51

  • 28 Личи си

    9 9 Отговор

    До коментар #18 от "Ха ха":

    Никога не си бил в Америка, нали? Нормално е, бедни църковни мишки не могат да я посетят

    Коментиран от #34

  • 29 Да уточним

    7 3 Отговор

    До коментар #4 от "суверен":

    То пък преди,избирахме.
  • 30 Хаджи Хаджи Българин

    20 11 Отговор

    До коментар #12 от "Анонимен":

    Не безплатно! Едно време когато бяхме с Русия, продавахме всичко! А сега внасяме и плодове и зеленчуци! Даже и цигари! Цар Симеон , през Златният Век води войни с Византия, за тържища! А сега, България иизнася квалифицирана работна ръка безплатно!

    Коментиран от #42, #47

  • 31 Перо

    5 17 Отговор
    Който си е бил роб си остава такъв до живот.Той няма право на избор,както е цяла Източна Европа,Гърция и Турция!

    Коментиран от #39, #40

  • 32 Чичо Сам

    18 17 Отговор
    Смешник советский!!!! Единствено САЩ могат да спасят изстрадалия български народ от пипалата на великата Корупция ')')
  • 33 Rado

    17 7 Отговор
    Бабите на Путин са против американска централа, защото имат нови технологии, тъчскрийни и ще пишат на Байдън. А руските централи са си с копчета и информацията се вижда на кинескоп и няма тъч и са си като едно вриме затова ние бабичките ще пишем на Бойко да избеле руска централа.
  • 34 Ти пък

    4 3 Отговор

    До коментар #28 от "Личи си":

    Какво зннаеш бе па пчив ок лук,ти като си бил си харчил парите на отрудените българи да се правиш пред *ут ката на малка работа. ...за мен не мисли ...
  • 35 факт

    7 3 Отговор

    До коментар #25 от "друг факт":

    И аз това казвам. Да си сложим двата реактора в музея и след 5 години да купуваме ток от Турция.
  • 36 нямаме

    2 3 Отговор
    Нужда от нови централи.При нас тока е прекалено силен.Всички ел.уреди с перка вдигат доста шум.

    Коментиран от #46

  • 37 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 38 В Русия е надеждата

    13 18 Отговор
    Западните проекти са обирджийство за нас,дори онова говедо Стамболов се усети.Месеци преди да му насекат кухата кратуна каза;Българският народ ще ми прости всичко,но не и това че качих Фердинанд на престола..

    Коментиран от #41

  • 39 Точно така

    16 11 Отговор

    До коментар #31 от "Перо":

    Пиперо ти вечно ще си останеш руски роб! За съжаление ТИ няма,да докопаш дивиденти,а само копейките от тролейбуса....

    Коментиран от #55

  • 40 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 41 Какво чакаш

    16 9 Отговор

    До коментар #38 от "В Русия е надеждата":

    Бягай бързо в РусияТА!! Ти ще си първият комунистически отп....дък забегнал там!!

    Коментиран от #68

  • 42 Komunist

    5 3 Отговор

    До коментар #30 от "Хаджи Хаджи Българин":

    глупости
  • 43 Алоооо руснаците, НЕ познахте

    7 8 Отговор
    От нас нищо не зависи. Първо искаме разрешение от Брюксел, след това питаме Г-жа Херо която поставя въпроса пред Сената. От там веднага ни отговарят че има санкции срещу Вас заради Навалний. И в крайна сметка от нас нищо не зависи.
  • 44 ponti

    5 17 Отговор
    То това се подразбира - купили сме си руско оборудване, и руснаците ще го достроят най-изгодно. Все едно да бяхме купили СУ-35 и да искаме Локхийд да ни ги оборудва?! За по-напредналите ще ви кажа едно име - Игорь Острецов. Вижте в тубата - това е един от гурутата на атомната енергетика.

    Коментиран от #48, #52

  • 45 след

    12 4 Отговор
    КАТО казаха че ще нападнат България при война руснаците искат тяхна
    ядрена централа .Сигурно за да не си харчат атомните бомби за нас .Дум с неядрена ракета по централата и резултата е същия.
  • 46 оня с коня

    2 3 Отговор

    До коментар #36 от "нямаме":

    Йес,йес,йес!Направо ги напъха в Кюшето с тоя Аргументофакт - че щом Уредитне с перка вдигат много Шум,значи Токът е прекалено силен и НЯМА НУЖДА от нови Мощности!Ще те допълня дори,че има и уреди Без Перка които също вдигат много шум като например КАНГОТО на Комшията,който в Събота е.а Мамата на Творческата тишина на Блока!Та "НОВИ МОЩНОСТИ" ли? - НИВГИШ!
  • 47 Дедо ти

    9 4 Отговор

    До коментар #30 от "Хаджи Хаджи Българин":

    И защо няма един? ЕДИН "изнесен" за русияТА ТИ???...Ъ??? Дори шефа ти кака Кури си изнесе синчето в "прогнилия капитализъм" Америка!!!! На оня слугата и Мунчо Решетникоф Фатмакоф,къде са децата,на любовницата му??....Е не са в рУСИЯ!!!
  • 48 ponti

    1 10 Отговор

    До коментар #44 от "ponti":

    п.с.
    Да, някои ще кажат "ватник", "дъртак" и т.н. , НО нищо във физиката и химията не се е променило. :)
  • 49 ponti

    6 10 Отговор
    Бъдещето на атоманта енергетика е в т.н. реактори на "бързи неутрони", които са супер - безопасни и НАЙ-ВАЖНОТО - ГОРЯТ ГОРИВОТО ОТ СТАНДАРТНИТЕ ЯДРЕНИ РЕАКТОРИ ДО ПЪЛНОТО МУ НЕУТРАЛИЗИРАНЕ! Това е руска технология и е в краен етап на разработка. До колкото зная, в момента има един такъв. Въпрос на време е отработтеното ядрено гориво от супер тегав отпадък да стане отново гориво с ОГРОМЕН ПОТЕНЦИАЛ!

    Коментиран от #60

  • 50 само отговарям

    3 6 Отговор

    До коментар #27 от "само питам":

    К'ви реактори, к'ви пет лева? Доколкото разбирам от статията, става дума за изграждане на нов блок по руски дизайн (там име силата на руснаците, в дизайна :-) в консорциум с европейски доставчици.
  • 51 Само отговарям

    5 3 Отговор

    До коментар #27 от "само питам":

    мноооого отдавна още преди,да си плануван!! Тогава "проект" и партия бяха едно,и също!!! Партийният секретар в 99% от случаите НЕГРАМОТЕН правеше,и одобряваше"проектите" Дечко!!!
  • 52 ponti

    5 11 Отговор

    До коментар #44 от "ponti":

    Хем нищо не разбирате, хем слагате минуси. НЯМА ЕНЕРГЕТИКА В БЪЛГАРИЯ БЕЗ РУСИЯ! ФАКТ! И на мен не ми харесва, но е ФАКТ!

    Коментиран от #54, #59

  • 53 мдаааа

    10 0 Отговор

    До коментар #22 от "факт":

    Ми , нормално е да имат и те една атомна централа ... Колко милиона са ?
  • 54 Беги бръже ве

    11 2 Отговор

    До коментар #52 от "ponti":

    Колко държави НЯМАТ енергетика БЕЗ Русия ?
  • 55 Перо

    3 8 Отговор

    До коментар #39 от "Точно така":

    А ти в робска държава какъв си,независим третополов елемент?
  • 56 Перо

    1 5 Отговор

    До коментар #40 от "Бегай бърже":

    Дрисльо!

    Коментиран от #57

  • 57 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 58 ХаХа

    8 0 Отговор
    Руснаците толкова са убедени във възможностите на петата си колона, че знаят преди нашето НС какво ще изберем.
  • 59 Наблюсагел

    7 1 Отговор

    До коментар #52 от "ponti":

    Няма енергетика нас без остарели руски технологии, защото има пета колона и защото подобни мощности се строят за много десетилетия напред и сме ги наследили от миналото. Това не означава, че в бъдеще трябва да е така.
  • 60 Да бе

    9 2 Отговор

    До коментар #49 от "ponti":

    То и комунизмът им на руснаците беше въпрос на време, ама времето реши друго. Сега пак слушаме само бъдеще време и няма нищо реално. Бъдещето е във безопасните фузионни реактори. Там китайците са по-напред. Можем спокойно да минем без руски технологии в бъдеще.
  • 61 Кси

    5 6 Отговор
    Разбира се, че ще е руски проект, американците само нахалстват и се тъпчат, че и посланика им тръгнал да се меси

    Коментиран от #63

  • 62 big

    2 2 Отговор
    На този етап елементарната логика го изисква, но има един съществен факт: ние не сме суверенна държава! Всички главни решения се вземат на друго място без отчитане на националния интерес. Мястото е САЩ. Примерите са много: американските ТЕЦ; Ф-16; военни бази; вече атомна енергия и т.н. В този смисъл тези няколко милиарда за оборудване и инфраструктура като нищо могат да ги забравят, за политическо покровителство.
  • 63 Урко

    0 1 Отговор

    До коментар #61 от "Кси":

    не се меси а нарежда пъзела.
  • 64 ГрУЮ

    1 3 Отговор
    Крайно време е да разберат нашите калинки и калинчовци, че руската техника е надеждна и евтина. Освен ако сами не се набутат в пазарлъка и платят повече.

    Коментиран от #65

  • 65 ИМПЕРИАЛИСТ

    0 1 Отговор

    До коментар #64 от "ГрУЮ":

    Имa някoлкo вaриaнтa зa пoлзвaнe нa дocтaвeнoтo oбoрудвaнe ocвeн БeляНE, нo връткaтa e, чe пуcкoвo-нaлaдъчнитe рaбoти трябвa дa ce извършaт oт прoизвoдитeля нa oбoрудвaнeтo или oтoризирaнa oт нeгo фирмa, зaщoтo инaчe ce губят гaрaнциoннитe уcлoвия. Руcкитe тaрикaти знaят, чe нямaмe пeчeливш хoд и cпoкoйнo cи кютaт.

    Коментиран от #71

  • 66 Рико

    0 2 Отговор
    Росатом спечели търга за Белене при цена 3.997 млд и фиксирана цена на тока. Втори бяха класирани Шкода. Ако цената надхвърли 3.997 милиарда, напомням на Шкода да си търси правата за пропуснати ползи от българската държава. Сумата ще бъде огромна и заслужаваме всички да я плащаме щом сме допуснали да се гаврят с нас.
  • 67 Рико

    1 0 Отговор

    До коментар #2 от "патрЕот":

    Да се направи всичко за да бъде спряно безумието АЕЦ в Турция! Преди ден пак имаше земетресение, не се ли разбира какви са рисковете? Това което се случи в Япония беше НЕИЗБЕЖНО. Големите умници от "японското чудо" ги настроиха тези умности. И още ще гърмят. Подобно е положението и в Турция-през ден земетресение, те атомни бомби залагат.
  • 68 Българин

    1 0 Отговор

    До коментар #41 от "Какво чакаш":

    А ти бягаи при натовските си ортаци в Анадола !
  • 69 Българин

    1 0 Отговор
    Братушките трябва да си поискат парите ПРЕДВАРИТЕЛНО ! .

    Че да не стане ,като Южен поток и КТБ - Банката фалирала , парите ги няма .
    Синята мафия , освен щатско-турски слуги са и крадци ,и лъжци !
  • 70 Алфа Вълкът

    1 0 Отговор
    Какво да си говорим .Приказките срещу Русия са от неграмотници !

    Дори старите ни тецове , дето янки и англичани ги заграбиха , дори и тях Русия ни ги направи !
  • 71 Астерикс

    0 0 Отговор

    До коментар #65 от "ИМПЕРИАЛИСТ":

    И кои сте вие , дето не искате руския производител да си монтира ? Шайката около Борисов , Делян Добрев и Трайчо Трайков ли ? На янките ли обещахте , че да вземете комисионни ?
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания