Бившата съветска република Туркменистан забрани на жените да използват козметика, да правят контури, маникюр, да боядисват косата си, да носят тесни дрехи и дънки, да шофират и да се возят на предната седалка на кола, съобщи „Настоящее время“ с позоваване на радио „Азатлик“. Ашхабад е забранил абортите, а ограничителните мерки срещу жените в страната се засилиха, след като Сердар Бердимухамедов наследи баща си като президент на страната, допълва изданието.
Правата на жените в Туркменистан привличат през последните години вниманието на правозащитни и феминистки организации. Фондът на ООН за населението публикува доклад, описващ ситуацията с домашното насилие над жени в страната. Според документа 12 процента от анкетираните туркменски жени са преживели физическо или сексуално насилие в семейството.
През август в интернет беше разпространено видео, на което се вижда как мъж, ядосан заради посещението на жена си в салон за красота, я бие пред очите на хората . Той крещи и удря жената с юмруци, рита я по краката. Това продължава поне две минути и половина и завършва с излизането на двойката от помещението. Според източника на радио Азатлък видеото е заснето в салон за красота в Кеши. Все още не е известно дали има разследване на този побой.
Според правозащитници проблемът с домашното насилие в Туркменистан се изостря поради ограниченията на правата на жените в обществото, по-специално от властите. Напоследък натискът върху жените в страната се засилва, държавата въвеждат нови забрани срещу тях.
Десетки стюардеси и обслужващи служители в Туркменистан загубиха работата си през април заради корекция на устните и други козметични процедури. Туркменските авиолинии, които възобновяват вътрешните полети след прекъсване, уволниха около 20 стюардеси заради ботокс в устните им. Уволняват се и кондукторки по железниците. Около 50 кондуктори бяха уволнени заради хиалуронова киселина в устните им, още няколко заради силикон, използван за уголемяване на бюста". Част от изгонените са уволнени без право на друга работа., каза източник на радио Азатлик в Ашхабад.
Наличието на контурна пластика доведе до съкращения и в други региони на страната. По-специално, на летището в Туркменбаши, в западната част на Туркменистан, най-малко шест служителки са загубили работата си по същата причина. Уволнени са и две стюардеси, които са работили на вътрешни полети от Туркменабад до Ашхабад.
Според многобройни очевидци в Ашхабад и други туркменски градове по време на акции на обществени места и офиси полицията е задържала жени с изкуствени мигли и нокти и ги е отвеждала в полицейските участъци. На жените разпоредено да премахнат резултатите от козметичните процедури, както и да платят глоба, равняваща се на ок. 140 долара, половината от средната заплата в Туркменистан. Полицаи спират жени и по улиците и в градския транспорт, за да ги проверяват за уголемени устни.
Вследствие на ограничителните мерки десетки салони за красота в цялата страна са преустановили дейността си, като са получили предупреждения от полицията за забрана за предлагане на "неразрешени" процедури и услуги на клиенти.
Ашхабад е забранил сутиените с уголемяващ ефект, както и снимките по бикини. През юни в някои държавни институции на Туркменистан на служителите е било забранено да използват сутиени, които оптически увеличават гърдите им. Според една служителка, която пожела да остане анонимна, освен забраната за тези сутиени, на жените отново им беше напомнена забраната за тесни, прилепнали рокли. Забраната за тесни рокли, както и изискването за носене на туркменски шарени панталони - балъци, както и омъжените жени да покриват главите си с шалове, е в сила в страната от първата половина на април. В разгара на летния сезон на брега на Каспийско море е въведена забрана за видеозаписи в бикини в градовете Туркменбаши и Аваза.
„В Туркменбаши жените и момичетата, които снимат видеоклипове за Tiktok по бикини, са предупредени за административна отговорност, както и за възможно наказателно преследване, водещо до една до три години затвор, съгласно закона, забраняващ порнографско съдържание“, съобщава кореспондент на радио Азатлък.
Властите на Туркменистан, където мнозинството от населението е мюсюлманско, винаги са насърчавали жените да носят традиционни дрехи, като избягват тоалети в западен стил, и ислямски хиджаб. Досега обаче това не се спазваше толкова стриктно. Традиционното туркменско облекло се състои от бродирана дълга до глезена рокля с дълги ръкави, често изработена от плат в ярки цветове. Традиционната прическа на момичетата е шапка, бродирана с цветни конци, а жените често връзват шал на главите си. Новата забрана включва носенето и на дънки и всякакви прилепнали дрехи.
Според някои държавни служители на жените, работещи в публичния сектор, е наредено да спазват правилата за облеклото както на работното им място, така както и навсякъде на обществени места. Жените са длъжни да подпишат документ, в който се задължават да не носят тесни дрехи, да не боядисват косата си, да не си правят татуировки на веждите, да не използват ботокс, изкуствени нокти и мигли. Документът също така изброява множество други ограничения. Жените казват, че документът съдържа фразата: „Ако опозоря моята организация, като наруша тези изисквания на работа или извън нея, аз съм съгласен да бъда освободен от длъжността си“. Отказалите да подпишат са били уволнени.
"Всяка сутрин ръководството на държавните институции проверява облеклото и външния вид на служителите. Ако открият недостатъци, те не пускат жените в офиса и ги изпращат вкъщи, за да коригират нарушенията." – разказва жителка на Ашхабад, описвайки собствения си опит. Освен това инспекторите могат да дойдат в офиса по всяко време за допълнителна проверка.
Туркменските власти са забранили също така на мъжете шофьори на лични автомобили да возят жени, които не са им роднини. КАТ спира автомобили с пътници и иска доказателство, че жената е роднина на шофьора. Това се отнася както до личните автомобили, така и в такситата. Поне такава е практиката в Балканския вилает (област), няма данни доколко ограниченията са разпространени и в останалата част от страната. Според шофьор глобата за жена на предната седалка е 2000 долара, дори тя да е роднина на водача, ако „нарушението“ е извършено след 20:00 часа.
В страната, с редки изключения, е забранено на жените да шофират въпреки отсъствието на писмени публични разпореждания за това. За да свалят от или да не допуснат туркменките зад волана властите използват различни трикове, като затруднения при получаване на шофьорски книжки или при подновяването им.
Източник: Turkmen.news
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Зевс
Коментиран от #3
11:30 13.09.2022
2 Фефе
11:34 13.09.2022
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Руски свят
11:45 13.09.2022
5 Да...
Не че не съм против да забраняват на жени да карат коли.
11:47 13.09.2022
6 Зевс
До коментар #3 от "...":
Няма да е много хубаво да си жена там, както е и в целия арабски свят почти.Истината е някъде в средата, но света се е отдал на крайности.
11:47 13.09.2022
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Слава Украинe!
11:56 13.09.2022
9 Рамбо
Коментиран от #10
12:07 13.09.2022
10 Капитализъм
До коментар #9 от "Рамбо":
... в действие!!! Бавно, но сигурно Средновековието идва!!!12:18 13.09.2022
11 Бай Дън Сяо Пън
12:27 13.09.2022
12 първите приятели на Путлер
Туркменистан, Иран, Северна Корея, Еритрея и май бяха това.
По-опасното от комунистическа диктатура е ислямо-комунистическа диктатура.
Не, че им пречи на рашистите под закрилата на КГБ църквата им да проливат кръв, да рушат и убиват и да изнасилват в името на "православието".
Всеки извратен лидер е способен да впрегне вярата (каквато и да е тя), за да се вкопае във властта.
12:29 13.09.2022
13 Мислителят
13:15 13.09.2022
14 123455
18:08 14.09.2022