Last news in Fakti

26 Октомври, 2022 13:57 2 209 6

Сърбия притисната в ъгъла - затяга визовите правила

  • сърбия-
  • визови-
  • правила-
  • мерки-
  • мигранти

Страната е свидетел на внезапен "туристически бум" от страни, чиито граждани никога не са обмисляли възможности за разглеждане на забележителности и пазаруване

Сърбия притисната в ъгъла - затяга визовите правила - 1
Източник: БГНЕС

Сърбия е свидетел на внезапен "туристически бум" от страни, чиито граждани никога не са обмисляли възможности за разглеждане на забележителности и пазаруване. Това до голяма степен се дължи на щедрите правила за влизане в балканската страна, които я превърнаха в ключова спирка за мигранти, които искат да стигнат до Европа, без да рискуват опасното морско преминаване, предава Associated Press.

Скорошен полет от Турция до Белград - един от шестте планирани всеки ден - беше пълен с хора от африкански и азиатски държави, които не се нуждаят от виза, за да влязат в европейската страна.

Но това ще се промени, тъй като Сърбия е изправена пред натиск от Европейския съюз, към който иска да се присъедини, да въведе визи за страни, които са се превърнали в източник на миграция към 27-членния блок, цитира news.bg.

Служители на ЕС казват, че хиляди пътници, които са влезли в Сърбия и други страни от Западните Балкани като туристи през последните месеци, са потърсили убежище в страните-членки на ЕС.

Блокът е разтревожен, защото в региона на Балканите вече се наблюдава нарастване на хората от Близкия изток, Азия и Африка, които се насочват към проспериращата сърцевина на Европа, където се надяват да намерят по-добър живот. ЕС прие милиони бежанци от Украйна и се задъхва от растящите цени и енергийната криза, причинени от руската агресия срещу Украйна.

Надявайки се това да облекчи част от натиска, ЕС призова Сърбия - заедно с други страни от Западните Балкани, които се стремят към членство в ЕС, като Албания, Босна и Херцеговина и Черна гора - да приведат своите правила за влизане в съответствие с тези на блока.

"Видяхме значително увеличение на мигрантите, идващи през западнобалканския маршрут и, не на последно място, виждаме онези, които пътуват без визи през партньорите от Западните Балкани, след което идват в Европейския съюз", каза Илва Йохансон, европейски комисар по вътрешните работи.

Преминаването през Балканите обикновено се засилва през есента и зимата, когато лошото време увеличава опасностите при и без това опасното пътуване през Егейско море.

Политиката на Сърбия за безвизово пътуване със страни като Индия, Куба, Тунис и Бурунди превърна летище Белград в алтернативна входна точка за мигранти от тези страни, които след това продължават на север и на запад към ЕС. През юли мигранти от Индия за първи път влязоха в топ 10 на националните групи, търсещи убежище, според службата за убежище на ЕС.

"Сега, когато виждаме тези кубинци, индийци, бурундийци да идват в големи, големи количества в Европейския съюз, разбира се, че трябва да се заемем с този въпрос", каза Йохансон.

Този месец Сърбия въведе визи за граждани на Бурунди и обяви, че ще направи същото с тунизийците от следващия месец, а още страни ще последват до края на годината.

Адвокатът по правата на човека Никола Ковачевич, който се занимава с миграцията, каза, че Сърбия е имала подобен проблем през 2016-18 г., когато е била принудена да въведе визи за иранците.

Увеличението на мигрантите е видимо навсякъде в Сърбия: приемните лагери са пълни, мигранти могат да бъдат видени да се разхождат по магистрали и железопътни линии, да лагеруват по границите със страните от ЕС или да спят по улиците в градовете.


Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Хихихи..

    8 14 Отговор
    Сърбите Винаги 6е оправят.Знаят как да галят Мечката по шубата,не ги мислете..Освен туй са и Мъжкари.
  • 2 Хммм

    11 5 Отговор
    Растящите цени и енергийната криза са причинени от печатницата и Евролидерите,отказали се да купуват руска газ.. Онова в Украйна си е техен вътрешен проблем...,който няма нищо общо с печатницата поради, която са тези растящи цени.
  • 3 Балканджия с ракия

    18 7 Отговор
    Грамотните да четат историята откак ги има като дръжавица винаги са били с Византия и Расия в гръб на България. През 1878 Русия им подарява без да пита българите целият огромен населен с българи нишки санджак и тн и тн.При нишките въстания през 19 век спират на границата си бягащите от турците хиляди български семейства след което масово ги избиват и тн. Само гледат да щипнат някоя територия от съседните държави, ама този път са бита отвсякъде карта. Закономерност в многовековен план когато Сърбия е зле България е по добре. Постоянно ни мътат водата и в Македония да не говорим за Съединението. Който българин ги фали значи е нег Ррамотен или белградски и сибирски папаПагал.

    Коментиран от #5

  • 4 Лост

    3 2 Отговор
    Ами тези мигранти отиват да си потърсят зърното от Украйна.
  • 5 Намали ракията.

    10 4 Отговор

    До коментар #3 от "Балканджия с ракия":

    Русия била подарила на сърбите... Русия е направила, каквото е било възможно да направи. За това, защо не е било възможно повече, питай твоите братя - нагличаните и гърмянците. Те обаче, нагличаните, не са дошли да дарят на българите държава. Или има друга версия на историята? Или ракията е в повече?

    Коментиран от #6

  • 6 Балканджия с ракия

    8 6 Отговор

    До коментар #5 от "Намали ракията.":

    Никой не ми е брат, изказвам лично и обосновано от историята мнение и стига с тия комунистически елементарни трикове веднага да те прикачват към некой си, щом не споделяш кремълските татарски идеологии. Голяма заблуда е ,че Царска Русия се е била загрижила за некакви си българи, целта са проливите а ние сме били по пътя за претекст. Благодарни сме на руснаците и естествено сме им платили 32 тона в златни наполеони до 1900 година. Документите и платежните са пазят още в Пари Бнанк Париж и в архива на БНБ. За сравнение Русия продава огромна и супер богата на злато и суровини Аляска на САЩ за 40тона злато. Великият Левски, Вазов, Захари Стоянов и много други именити възрожденци са се изказали категорИчно за "миризли Вият казашки ботуш. Не ми се губи времето с папа Гале ,че ми се стопли ракията да обяснявам.
Новини по държави: