В България и Гърция се отчита най-слаба подкрепа за решенията на ЕС, свързани с войната в Украйна. Това сочат данните от социологическо проучване, разпространени от Европейския парламент.
В ЕС средно 74 на сто от гражданите одобряват европейската подкрепа за Украйна. В 24 държави от ЕС по-голямата част от гражданите са съгласни с тази подкрепа. Най-висока е подкрепата в Швеция (97 на сто), Финландия (95 на сто), Нидерландия (93 на сто), Португалия и Дания (92 на сто), докато в България и Гърция поддръжниците са едва 48 на сто, се посочва в съобщение на ЕП.
Подкрепата за въведените европейски санкции срещу Русия и за помощта за Украйна в ЕС е 73 на сто, а в България - 49 процента.

В отговор на въпроса кои ценности ЕП следва да защитава най-много участниците в проучването са посочили най-често демокрацията ( 36 на сто), защитата на правата на човека (29 на сто) и свободата на словото и мисълта (28 на сто). В България най-често е била посочена защитата на върховeнството на закона и свободата на движение в ЕС.
Близо две трети от европейците (65 на сто) очакват животът им да се промени заради войната и това е повишение с четири процента спрямо данните от април-май тази година. Според 60 на сто от българите и 72 на сто от останалите европейци страната им е спечелила от членството в ЕС.

Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Грешка
Коментиран от #10
13:05 14.12.2022
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 пешо
13:09 14.12.2022
5 ами
13:11 14.12.2022
6 ти да видиш
13:13 14.12.2022
7 гого
Коментиран от #36
13:15 14.12.2022
8 Така е
Коментиран от #17
13:16 14.12.2022
9 Кочо
13:17 14.12.2022
10 Защото сме страхливи с братята
До коментар #2 от "Грешка":
гърци! А и сме близко !13:19 14.12.2022
11 456
13:19 14.12.2022
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Начо
13:21 14.12.2022
14 Интересно
13:26 14.12.2022
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Реалиста
13:33 14.12.2022
17 Да,така е
До коментар #8 от "Така е":
България е русофилска страна!Ако някой не знае, Русия е нашата Освободителка от турско робство! Всички западни държави тогава са били против!Затова,слава на Русия!Да живее Независима България!!Коментиран от #22
13:34 14.12.2022
18 МирО
13:39 14.12.2022
19 По-скоро 8%
13:41 14.12.2022
20 Механик
13:44 14.12.2022
21 Ха хо
13:51 14.12.2022
22 Копейкин... Костя Копейкин
До коментар #17 от "Да,така е":
Ти ако не знаеш то и Русия е била против да има държава България ама айде, все пак сме русофили.Коментиран от #26
13:51 14.12.2022
23 Някой
13:55 14.12.2022
24 Някоя си
13:59 14.12.2022
25 Мнение
Пари нема!Бегайте!!!
14:00 14.12.2022
26 веселяк
До коментар #22 от "Копейкин... Костя Копейкин":
Аха русите не са искали да има държава България и затова са подписали Санстефанския мирен договор, според който България е с територия над 170 000 кв./км.! А защото милият ни Запад много ни е обичал инициира Берлинският конгрес и...ни дялка на княжество и Рум вилает! Айдееее козяшките историчари подминахте северномакедонските такива!14:02 14.12.2022
27 ПАС
14:07 14.12.2022
28 Верно ли
14:15 14.12.2022
29 Мотиката
14:17 14.12.2022
30 браво !!!!!!
14:17 14.12.2022
31 Станко
14:17 14.12.2022
32 Пишете,
14:31 14.12.2022
33 ЗЛОТО!!!!!
14:37 14.12.2022
34 Матей преображенски
14:53 14.12.2022
35 Солей
14:56 14.12.2022
36 Хахахаха
До коментар #7 от "гого":
А държанието на рашките в България, как е? Митрофанкова, управлява в България, как и е държанието? А по морето скидка даваш ли на рашките?15:03 14.12.2022
37 стоян георгиев
18:56 14.12.2022
38 Той
19:04 14.12.2022