„Държавните институции трябва да работят заедно за намаляване на степента на корупция, за въвеждане на закони и правила за поведение и за санкции за корупционно поведение, но също така трябва да прилагат и изпълняват тези мерки, Това каза днес посланикът на ЕС в Република Северна Македония - Дейвид Гиър, при откриването на Регионалната конференция за борба с корупцията, която се провежда днес в Скопие в рамките на сътрудничеството с Регионалната антикорупционна инициатива и Службата на ООН по наркотиците и престъпността, предаде БТА.
"Борбата с корупцията предполага и изграждане на негативна среда за всички корупционни навици чрез укрепване на ключови системи за почтеност, обществени поръчки и управление на публичните финанси, както и изграждане на държавни одитни институции и антикорупционни органи и партньорства с гражданското общество, компании и свободни и независими медии”, допълни той.
По думите му борбата с корупцията и налагането на върховенството на закона е трудна, защото включва елиминирането на личните интереси, но означава и промяна на навиците на хората, гражданското общество и медиите.
„Всички изследвания показват опустошителния ефект на корупцията върху възможностите за образование и работа и това са ключовите фактори, които отблъскват младите хора от страната. ЕС и страните членки на ООН ще подкрепят Западните Балкани в усилията им за подобряване на средата, общественото доверие в институциите и за създаване на равни условия, конкурентоспособност и равни възможности за всички," каза Гиър, според когото само хубавите думи не са достатъчни в борбата с корупцията, а гражданите очакват конкретни резултати.
Според посланика на ЕС в Северна Македония процесът на присъединяване е огромна възможност за изграждането на по-отворено и отговорно общество и сега е моментът да бъдат направени промени в тази посока.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 честен ционист
16:43 14.12.2022
2 Адам Хилтън
16:52 14.12.2022
3 Перо
18:25 14.12.2022