За първи път след края на гражданската война през 1949 г. Китай и Тайван сядат на масата за преговори. Разговорите ще се проведат в Нанкин и ще продължат четири дни, съобщава Би Би Си.
Тайванският представител Ван Ю-чи и китайският му колега Чжан Чжиджун се очакват да обсъдят редица от спорни проблеми. От своя страна Тайпе настоява за спазване на свободата на пресата и ограничаване на цензурата. Пекин пък иска да види напредък по споразумението за свободна търговия, което отлежава в тайванския парламент.
„Основната цел на това мое посещение на континента е да се насърчи взаимното разбирателство между двете страни“. Това заяви пред репортери преди да отлети Ван Ю-чи, ръководител на тайванския съвет за връзки с родината.
Той не пропусна да отбележи, че визитата не е била лесно организирана, но това не пречи преговорите да протекат гладко, но страните не предвиждат да подпишат някакви споразумения.
След десетилетия на противопоставя Пекин и Тайпе през 2008 г. започват процес на затопляне на отношенията. Оттогава бяха възстановени редовните полети между Китай и Тайван. Това даде тласък на двустранната търговия и туризма. Между двете страни бяха сключени редица търговски споразумения, които позволиха на тайвански компании да инвестират милиарди долари в Китай.
Анализатори очакват Тайпе да предложи размяна на официални представители между двете столици. Тайван ще настоява да получи гаранции за свобода на пресата след като беше отказана акредитация от Пекин на тайвански журналисти.
От своя страна Китай ще настоява за разширяване и задълбочаване на икономическото сътрудничество между двете страни.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА