Очаква се днес Гърция, Дания, Пакистан, Панама и Сомалия да получат места в Съвета за сигурност на ООН чрез тайно гласуване в Общото събрание на организацията, съобщи Асошиейтед прес, цитирано от БТА.
193-членният световен орган трябва да гласува за избор на пет държави, които за две години да бъдат непостоянни членки на Съвет за сигурност, който е съставен от общо 15 държави - десет непостоянни членки и пет постоянни - Русия, САЩ, Франция, Великобритания и Китай.
Непостоянните места се разпределят по регионални групи, които обикновено избират своите кандидати, но понякога не могат да се споразумеят за един представител. Тази година няма такива изненади.
Миналата година Словения убедително победи близкия съюзник на Русия Беларус за мястото, представляващо източноевропейската регионална група - вот, който отрази силното глобално противопоставяне срещу пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Този път регионалните групи предложиха Сомалия за африканско място, Пакистан за азиатско-тихоокеанско място, Панама за Латинска Америка и Карибите, а Дания и Гърция за две западни места.
Петте страни непостоянни членки на Съвета за сигурност на ООН, които ще бъдат избрани днес, ще започнат мандатите си на 1 януари, заменяйки тези, чиито двугодишни мандати изтичат на 31 декември - Мозамбик, Япония, Еквадор, Малта и Швейцария. Те ще се присъединят към петте постоянни членки с право на вето - Съединените щати, Русия, Китай, Обединеното кралство и Франция - и петте държави, избрани миналата година - Алжир, Гвиана, Южна Корея, Сиера Леоне и Словения.
Съветът за сигурност е натоварен с поддържането на международния мир и сигурност. Поради правото на вето на Русия обаче той не успя да предприеме действия във връзка с Украйна - и поради тесните връзки на САЩ с Израел той не призова за прекратяване на военните действия в Газа.
И петте държави, които се очаква да получат места днес, са участвали преди това в Съвета за сигурност - Пакистан седем пъти, Панама пет пъти, Дания четири пъти, Гърция два пъти и Сомалия веднъж.
На практика всяка страна е съгласна, че почти осем десетилетия след създаването на ООН Съветът за сигурност трябва да се разшири и да отразява света през 21-ви век, а не ерата след Втората световна война, както е в момента. Но със 193 държави с национални интереси, основният въпрос - и най-голямото несъгласие - е точно как това да се случи. В продължение на четири десетилетия тези разногласия блокираха всяка значителна реформа на най-мощния орган на ООН.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Правило n°1
11:01 06.06.2024
2 Правило n°
11:10 06.06.2024
3 На първо време
11:46 06.06.2024