Макрон в Бейрут: Усилия за укрепване на Ливанската държавност и регионална сигурност

17 Януари, 2025 09:54 422 3

  • ливан-
  • еманюел макрон-
  • бейрут-
  • посещение

По време на посещението си френският президент подкрепи новите ръководители на Ливан и ключовите реформи в трудния процес на възстановяване на страната след кризата.

Макрон в Бейрут: Усилия за укрепване на Ливанската държавност и регионална сигурност - 1
Снимкa: БГНЕС

Френският президент Еманюел Макрон пристигна тази сутрин в Бейрут, за да изрази подкрепата си за новоизбраните ръководители на Ливан и усилията им за съставяне на правителство, което да даде ново начало на страната, предаде Франс прес, цитирано от БТА.

Посещението на Макрон съвпада с това на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, което предполага и среща между двамата лидери.

Франция участва активно в наблюдението на примирието, постигнато на 27 ноември, което сложи край на военните действия между Израел и "Хизбула". Според споразумението, до 26 януари трябва да бъдат изпълнени всички договорености за пълно спиране на огъня.

След двугодишен политически вакуум, на 9 януари Жозеф Аун беше избран за президент, а той номинира Науаф Салам за министър-председател. Двамата поеха тежката задача за възстановяване на страната след разрушителната война с Израел и на фона на тежка икономическа криза.

Според Елисейския дворец посещението на Макрон има за цел да демонстрира пълната подкрепа на Франция за новия президент и премиер. „Изборът на тези лидери ще допринесе за укрепването на суверенитета, единството и благоденствието на Ливан,“ заявиха от Париж.

„Ливан вече има легитимен президент с доверие от целия регион,“ заяви Макрон в интервю за ливанското издание L'Orient-Le Jour. Анализатори свързват избора на Аун и Салам с отслабването на "Хизбула" след войната с Израел, което е позволило преодоляването на политическите разделения в страната.

Франция поддържа специални отношения с Ливан, наследени от управлението му като подмандатна територия след Първата световна война. От обявяването на ливанската независимост през 1943 г. двете страни запазват близки връзки.

Френският президент ще проведе разговори с влиятелния председател на ливанския парламент Набих Бери, известен съюзник на "Хизбула", както и с началника на мироопазващите сили на ООН ЮНИФИЛ Аролдо Ласаро. Той ще обсъди напредъка по споразумението за примирие и разполагането на ливанската армия в Южния Ливан.

Според споразумението, „Хизбула“ трябва да изтегли силите си северно от река Литани и да премахне военната си инфраструктура в южните части на страната. В същото време израелските войски се изтеглят от оспорваните територии, а армията на Ливан, подкрепяна от силите на ЮНИФИЛ, започва контрол над тези зони.

След среща в Париж Франция обяви „символни жестове“ за ангажиране на международната общност в подкрепа на Ливан. Изборът на Науаф Салам за премиер – уважаван съдия в Международния съд на ООН – е резултат от дипломатическите усилия на Франция, която защити кандидатурата му въпреки съпротивата на "Хизбула", отбелязва Франс прес.


Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    6 3 Отговор
    САЩ,ЕС и Израел трупат войски в Кобани и Ямбол за война с Турция и Ислямска държава.
  • 2 гост

    8 1 Отговор
    Стари френски колониални мераци, но времената отдавна са други ! По време на първата световна Англия и Франция подстрекават арабите да се вдигнат срещу владеещата ги османска империя обещавайки им независимост. След края на войната обясняват на арабите, ЧЕ ОЩЕ НЕ СА УЗРЕЛИ ЗА САМОСТОЯТЕЛНОСТ и създават т.н. "Подмандатна система" като си поделят Близкия Изток. Англия лапва лъвския пай- Ирак, Йордания, Палестина и целия Арабски полуостров - богати на нефт. За Франция остава Ливан и Сирия с многото нерешени проблеми с Турция, кюрдите, християните, светите места!
  • 3 А бе

    3 0 Отговор
    Тоя деда му не го ли уважава достатъчно та се напиня некой да му обърне внимание...