Тайван предупреждава: Китай използва културни форуми за пропаганда

29 Май, 2025 09:11 880 2

  • тайван-
  • китай-
  • обмен-
  • културен обмен-
  • пропаганда-
  • натиск

Пекин прикрива политически цели под формата на културен и медиен обмен

Тайванските власти предупредиха, че два планирани форума за обмен между Тайван и Китай, организирани от Китай през май, имат пропагандна цел, прикрита под формата на културни събития.

Китай е домакин на „Форум за китайска култура от двете страни на пролива“ в сряда и „Медиен форум от двете страни на пролива“ в четвъртък. Според Съвета по въпросите, свързани с континентален Китай (МАС), макар да се представят като културни и медийни обмени, събитията носят ясно изразен политически заряд.

Правителството на Тайван заяви, че Китай е поканил представители на тайвански медии и културни среди в Пекин, като целта е да им се „изнася лекция“ – нещо, което противоречи на духа на равноправен и смислен културен и образователен обмен.

Съветът подчерта, че тези събития не представляват невинна форма на сътрудничество, а по-скоро част от стратегията на Китайската комунистическа партия за т.нар. „единен фронт“ – усилия за влияние и интеграция, целящи политическо въздействие.

От MAC заявиха още, че подобни инициативи не допринасят за решаване на конфликтите и не отразяват нагласите на тайванското общество. Съветът изрази подкрепа за провеждане на форми на сътрудничество, но при условия на взаимно уважение и без политически натиск.

Освен това тайванските граждани бяха призовани да спазват съществуващите разпоредби при участие в събития за обмен с Китай. MAC изрично напомни, че подписването на споразумения или документи с китайски организации без предварително одобрение от правителството е забранено.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Летописец

    6 1 Отговор
    Това , което натото се е опитало е набивало в главите на тайванците , че уж Китай е изостанал и измъчен , се разбие от китайската действителност , която тайванците вижда на място . То и в Украйна хунтата започна с изгаряне на стотици хиляди руски книги и забрана на руски естрадни песни . Сега тайванския режим повтаря тези действия .
  • 2 Читател

    5 1 Отговор
    Хубаво , че Цветанова ни е показала страха на тайванската власт от действителността .