Инсталираните мощности за производство на ток от възобновяеми енергийни източници са около 1800 мегавата към края на миналата година, което е около една пета от всички мощности в страната.
Това съобщи за БНР изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев. От тях 1100 мегавата са във фотоволтаични централи, а останалите 700 - във вятърни централи. През 2020-а те са произвели повече ток от количествата, които им е определил енергийният регулатор за купуване по преференциални цени, като тази електроенергия е била продадена на свободния пазар, допълни Цачев.
Само през миналата година, казва Ангелин Цачев, „пряко присъединени са 77 мегавата фотоволтаични централи“:
„Заявките за 2021 година са 114 мегавата да бъдат присъединени, като очакваме през следващите години те да нараснат. Предвижданията от 2020-а до 2024 година да бъдат инсталирани още 700 мегавата вятърни централи и над 1 600 мегавата соларни паркове и още около 219 мегавата мощности от биомаса.
Що се отнася до това дали системата има нужда от всички тези мощности, Цачев отбеляза:
„Всички новоизградени мощности ще реализират продукцията си на пазарен принцип - тоест предполагам, че всеки един инвеститор, за да започне да прави такава голяма инвестиция, той си е развил пазарен модел и си е намерил пазар за електроенергията, която иска да произвежда“.
Ангелин Цачев посочва и как си справя електроенергийната ни система, след като вече няма студен резерв:
„От 2 февруари Електроенергийният системен оператор плаща и закупува на пазарен принцип само и единствено мощности за осигуряване на оперативните резерви, като тези мощности се осигуряват само от водноелектрически централи или работещи, подчертавам думата – работещи, блокове на топлоелектрическите централи“.
Коментиран от #11, #12, #19, #21
-7 +21
-6 +26
-6 +23
-4 +15
-4 +16
Коментиран от #10
-11 +18
Коментиран от #14
-6 +7
-4 +1
-6 +11
До коментар #6 от "Българин":
Написал си неверни неща. Това информацията за цените отпреди 5 -10 години. Когато у нас депутати направиха далаверите с фотоволтаиците. Днес във света тока от вятърните генератори и фотоволтаиците е по-евтин от тока от ТЕЦ на въглища. Проблема е, че са непостоянни и се нуждаят от заместващи мощности, когато няма вятър и слънце. Дори преди време Саудитска Арабия чрез търг достигна цени на тока от фотоволтаици в пъти по ниски от цените на ток от ТЕЦ и централи на нефт и газ. Как разбра колко струва тока от АЕЦ? Когато не се знае колко ще струва в бъдеще на поколенията на внуците ни съхраняването и унищожаването на радиоактивните отпадъци произведени от нашите поколения през последните 40 години. За мен АЕЦ са много по-замърсяващи и опасни от въглищните ТЕЦ. И никой не воже да ме уреди в обратното. Преди десетина години "зелените талибани". Искаха затваряне на всички АЕЦ. Сега изведнъж за "зелените талибани" ТЕЦ на въглища станаха по-замърсяващи от АЕЦ. Това щеше да е мого смешно, ако не беше трагично. Над 200 години хората горим въглища и не беше никакъв проблем. И изведнъж от 10 години стана ама огромен проблем. Смятам, че се прекалява с истерията около въглищата и че всичко е мръсен бизнес. За да могат араби, пуснати, американци, британци ... да си продават на много по-скъпи четворни и петорни цени природния газ. Който блика в дворовете им. Трабва у нас да има държавна политика за насърчаване хората да преминат на СЛЪНЧЕВИ БОЙЛЕРИ за топла вода. И да
-8 +5
До коментар #1 от "123":
включваш вятъра м/у ушите си и си готов.
-0 +2
До коментар #1 от "123":
Кой ще изгражда тези мощности
и как им разрешиха да се присъединят,
като имаше ограничения за новоизградени мощности,
по тази мярка?
Ахмед Доган ли определя, кой ще ги строи и експлоатира ?????
Или всеки бизнесмен, може да си инвестира,
като нолмален бизнес!
Прозрачност и законност искаме не" мушенгий"!
Коментиран от #16
-2 +5
-2 +6
До коментар #7 от "Българин също":
Кой е казал, че само с ТЕЦ/ток и парно/ можем да се отопляване. Преди само 100-150 години не е имало ток, ТЕЦ, нефт и природен газ. Преди около 250 години хората не сме ползвали каменни въглища за гориво, а само дървени. Пък хората пак са се отоплявали през студените дни/сезони. Дори преди да го има човека - хомо сапиенс, другите хуманоиди отпреди 1,5 милиона години са ползвали огъня/дърва/ за да си готвят и да се топлят. Големия проблема на съвременната цицивилизация е броя на хората, а не въглищата и СО2. А никой не говори за това, защото е бизнес. 8 милярда човека означава толкова потребители/купувачи/ за стоките и услугите на бизнесмените и толкова избиратели за политиците ... Днес хората сме близо 8 милярда. А само преди 150 години хората през 1900 г. хората са били само 1,65 милярда. А преди 200 години през 1800 г. хората са били под милярд, което е 8 пъти по-малко от сега.
Коментиран от #18
-1 +4
-0 +3
До коментар #12 от "Бизнесмен":
Ако си пропуснал от две години вече "присъединяването" е просто свързване с мрежата , а тока се продава на борсата !! Даже плащат на енергото , дето им го пренася !!! Тоест няма договори за изкупуване !! А тия дето успяха да ги пробутат комунистите през 2009-2010 година изтичат след 4-5 години и те също отиват на борсата , а и вече им намалиха цените за изкупуване няколко пъти !! Така че колкото и да ти се ще , тецовете и атомната вече са в съвсем реална конкуренция със веи-тата и мнооого скоро ще лъсне кой е скъпия ток !!
-2 +4
-3 +0
До коментар #14 от "Знайко":
Казва се милИАрд
-0 +1
До коментар #1 от "123":
Като спре вятърът, палим печките на кюмюр и да живее екологията!
-0 +1
-0 +0
До коментар #1 от "123":
А КЪДЕ Е ВЯТЪРА ПРЕЗ ЗИМАТА 1
-0 +0