4 Ноември, 2024 13:21 1 289 5

Американските фармацевтични компании търсят алтернатива на китайските доставчици

  • сащ-
  • китай-
  • фармация

Кембъл: Законът ни принуди да преразгледаме източниците на материали

Американските фармацевтични компании търсят алтернатива на китайските доставчици - 1
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Американските производители на лекарства започват да се отдалечават от сътрудничество с китайски партньори, което се дължи на геополитически проблеми и приемането на законопроекта за биосигурния закон, съобщи The Wall Street Journal (WSJ).

Според него, производителите „от големи фармацевтични компании като AstraZeneca до малки биотехнологични фирми като Amicus Therapeutics“ се стремят да намалят зависимостта си от Китай. „Законът ни принуди да преразгледаме източниците на материали“, каза ръководителят на Amicus Therapeutics Брадли Кембъл.

Посочва се, че тези промени могат да доведат до по-високи цени и забавяне на освобождаването на лекарства, тъй като търсенето на нови доставчици изисква време и пари. Компаниите са изправени пред трудности при поддържането на непрекъснати вериги за доставки, тъй като много организации търсят алтернативни производствени линии, пише WSJ.

Въпреки че промените не означават пълно прекъсване на връзките, въздействието върху веригите за доставки е забележимо и компаниите са принудени да балансират между новите норми и необходимостта да поддържат производството.

Законът за биосигурност е законопроект, приет от Камарата на представителите на САЩ през септември 2024 г., насочен към ограничаване на сътрудничеството на американския бизнес с китайски и други чуждестранни биотехнологични компании, посочени като представляващи заплаха за националната сигурност. Законопроектът би забранил на федералните агенции да купуват оборудване или услуги от или да правят бизнес с такива компании. Той трябва да бъде одобрен и от Сената, за да влезе в сила. WSJ подчертава, че перспективите за приемане на Закона за биосигурността в Сената през 2024 г. „остават несигурни и сегашната версия на закона дава на компаниите до 2032 г. да прекъснат връзките си с фирми от списъка".


Поставете оценка:
Оценка 2 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Фентанил

    8 0 Отговор
    Аз съм алтернативата!!!
  • 2 Госあ

    13 2 Отговор
    хахахаха дивия запад ще заприлича на Детройт, целия хахахаха
  • 3 Алтернативата е намерена отдавна

    4 4 Отговор
    Високотехнологичните лекарства се правят в Европа, а нискотехнологичните - в Индия. За Китай останаха хранителните добавки. Ако искаш да фалираш работѝ с тях.

    Коментиран от #4

  • 4 Госあ

    6 0 Отговор

    До коментар #3 от "Алтернативата е намерена отдавна":

    а я ми кажи, успешното присаждане на препрограмирани стволови клетки за производството на инсулин в диабетик, и нокаутирането на гени свързани с трансдукцията на ХИВ, високо технологично ли е или нискотехнологично ? хахахаха иначе, първият пречиатен рекомбинантен протеин е в болшевишки Китай. Тогава по статиите, учените в Китай са означавани с чертички. Без имена са били.
  • 5 Некой си

    2 0 Отговор
    Киро Гела търка копита от кеф!