8 Ноември, 2024 10:21 1 374 6

Светът никога досега не е инвестирал толкова много пари в слънчева енергия

  • слънчева енергия-
  • инвестиции-
  • рекорд-
  • свят-
  • икономика

Глобалните инвестиции може да достигнат 500 милиарда долара до края на 2024 година

Светът никога досега не е инвестирал толкова много пари в слънчева енергия - 1
Снимка: Shutterstock

Глобалният сектор на слънчевата енергия се очаква да достигне приблизително 2 теравата инсталиран капацитет през 2024 г., а глобалните инвестиции в слънчева енергия може да достигнат 500 млрд. USD до края на 2024 г.

"През 2023 г. слънчевата енергия представляваше 5,5% от световното електричество и нейната роля в енергийния баланс нараства бързо. Този бърз растеж се подхранва от рекордни инвестиции. Глобалните инвестиции в слънчева енергия са нараснали от 144 милиарда долара през 2018 г. на 393 милиарда долара през 2023 г. и се очаква да достигнат 500 млрд. USD до края на 2024 г.". Това каза индийският министър за новата и възобновяема енергия Пралхад Джоши, говорейки на 7-ата Генерална асамблея на Международния соларен алианс, която се провежда в Ню Делхи.

Според него, „слънчевата енергия сега се е превърнала в най-достъпния източник на електроенергия в много региони, дори надминавайки въглищата и газа.“

Както припомни Джоши, Индия си е поставила амбициозни цели за възобновяема енергия. „Индия достигна впечатляващите 90 GW инсталиран слънчев капацитет миналия месец, на път към по-голямата си цел от 500 GW капацитет за възобновяема енергия до 2030 г.“, каза той.

Премиерът на Индия Нарендра Моди предложи създаването на съюз от държави за развитие на слънчевата енергия през 2015 г. Три години по-късно е създаден Международният слънчев алианс. Създаването му беше подкрепено от над 100 държави, повечето от които са разположени в тропиците на юг и север от екватора.


Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Радо

    5 5 Отговор
    Зелените дебили се множат в геометрична прогресия.

    Коментиран от #2

  • 2 А ти какво предлагаш?

    2 3 Отговор

    До коментар #1 от "Радо":

    да горим кюмюр и да дишаме пепелаци или да правим суперскъпа АЕЦ която после да утилизираме с години и да съхраняваме ядрени отпадъци хиляди години?
  • 3 БгТопИдиот🇧🇬

    3 1 Отговор
    Садим панели в полето ,а ша рупаме домати от Алжир.

    Честито на "зелените" туземци.

    Коментиран от #4

  • 4 5кв.м. е 1кВтп,

    3 1 Отговор

    До коментар #3 от "БгТопИдиот🇧🇬":

    5мил. кв. м.=5кв.км.- 1000МВтп. На България ѝ трябват 10 000МВтп което е 50кв. км., а страната ни е 111 000кв.км. Разбира се тия 50кв. км. са чиста площ, ще има пътища, пътеки между панелите, преобразувателни станции, акумулаторни депа. Нека са 100кв. км, това е квадрат 10Х10км и 0,1% от площта на България. Унищожената земя от откритите рудници в Маришкия басейн е повече(250кв. км.). Могат да се поставят на покриви, над пътища, над паркинги - не е задължително върху земеделска земя. Бъдещето е в много, но малки семейни фотоволтаици 3-30 кВтп, които да отдават излишния ток на Енергото, а не в огромни паркове по 50-300 МВтп като на Гинка Върбакова.
  • 5 Радо

    3 3 Отговор
    Тука някои от пишещите са тъпи като цвички! Къде ще се съхранява цялата тази енергия от фотоволтаиците през деня, така ще се изкриви производството на ел. енергия, че нощната енергия ще стане 3 пъти по-съкпа от дневната - това, ако затворим тецовете и аец-а.
  • 6 Аз ше правя и аз комикси и карикатури

    3 0 Отговор
    Супер сте! Очаквала се да достигне приблизително 2 теравата , останаха още 7000 пъти повече за инсталиране и ке стане работата