Търговският излишък на Китай може да достигне рекордните 1 трлн. USD през 2024 г., ако запази настоящите темпове на растеж, посочва аг. Bloomberg.
От януари до октомври на текущата година разликата между износа и вноса на Китай е нараснала с почти 16% от 2023 г. насам и е достигнала 785 млрд. USD, което е рекорд за такъв период. Според агенцията причината за това е увеличението на китайския износ в чужбина и спадът в търсенето на внос в страната поради замяната на много чуждестранни стоки с местни аналози. В тази връзка Bloomberg отбелязва, че ръстът на търговския излишък на Китай може да обтегне отношенията на Пекин с Вашингтон след избирането на републиканеца Доналд Тръмп за президент на САЩ, който преди това обеща да въведе повишени мита за внос на китайски стоки, включително стомана и електрически автомобили.
Въпреки това търговският излишък на Китай със САЩ тази година също се е увеличил с 4,4% в сравнение със същия период на миналата. Увеличението на търговията с ЕС достига 9,6%, а със страните от АСЕАН - 36%. Агенцията уточнява, че днес Китай има положителен търговски баланс с почти 170 държави, което е най-високата цифра от 2021 г. насам.
Тръмп, който спечели президентските избори в САЩ на 5 ноември, в предизборната си програма предложи въвеждане на мита върху вноса от Китай от 60%.
Китай внася от САЩ соя, памук и царевица, микрочипове, джипове, втечнен нефтен газ и нефт, коксуващи се въглища, мед и медна руда. Американската страна закупува от Китай смартфони, компютри, литиево-йонни батерии, пластмасови изделия, охранителни камери, домакински уреди, обувки, детски играчки и много други.
През последните няколко години китайско-американските отношения станаха по-напрегнати, което се отрази на търговията между двете страни. През 2022 г. техният търговски оборот достигна 759,4 млрд. USD, което е увеличение от едва 0,6%. През 2023 г. той намалява с 11,6% и възлиза на 664,45 млрд. USD.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Симо
11:10 11.11.2024
2 о9ик8уй7ъх6гт
Китайците има как да заместят краварските суровини с такива с "друг произход"- и без друго 2/3 от суровините дето внася Китай от Краваристан са заради междуправителствени договорки и нямат нищо общо с "най-изгодна цена"... Тоест изключването на Краваристан като доставчик дори ще направи продукцията на Китай още по-евтина...
Интересният въпрос е отде краварите ще си купят готовите продукти ако започнат яка търговска война с китайците?
11:36 11.11.2024
3 Кую
Коментиран от #4
11:54 11.11.2024
4 Този коментар е премахнат от модератор.