Китай натрупа рекордни запаси петрол на фона на конфликта в Близкия изток

20 Юни, 2025 13:21 1 236 8

  • китай-
  • иран-
  • петрол-
  • запаси-
  • рекорд

Темпът на рафиниране на петрол в частните рафинерии в страната е спаднал до 45%

Китай натрупа рекордни запаси петрол на фона на конфликта в Близкия изток - 1
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Петролните запаси в Китай достигнаха рекордни нива на фона на ескалацията в Близкия изток. Местните петролни рафинерии не са обезпокоени от евентуални прекъсвания на доставките от региона и не бързат да търсят алтернативи, съобщи аг. Bloomberg.

Агенцията цитира изчисления на френската екологична организация Kayrros, която следи петролните запаси. Според нейните данни обемите на съхранявания в Китай петрол са актуализирали историческия си максимум, достигайки 1,18 милиарда барела.

Данните на консултантската компания Mysteel OilChem показват, че темпът на рафиниране на петрол в частните рафинерии в Китай е спаднал до 45%, приближавайки се до минимума от три месеца. Както отбеляза Сун Джианан, анализатор в британската фирма Energy Aspects, в коментар до агенцията, благодарение на големите петролни запаси, китайските рафинерии „няма да бързат да търсят алтернативни източници за да заменят иранския петрол“, дори ако доставките бъдат прекъснати.

Китай е не само най-големият вносител на петрол в света, но и лидер в закупуването на тази суровина от Иран. Въпреки това, както каза пред агенцията Михал Мейдан, директор на Китайската програма за енергийни изследвания в Оксфордския институт за енергийни изследвания, частните рафинерии в Китай „напоследък купуват по-малко ирански петрол поради вторични санкции [от Съединените щати]“. Те, по нейните думи, също са „натрупали резерви и следователно ще могат да преживеят краткосрочно спиране на доставките или прекъсвания“.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гост

    0 3 Отговор
    САЩ ще оперират с петрола на Иран както в Сирия и Ирак.

    Коментиран от #8

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 нещата да се броят в идващите дни

    1 0 Отговор
    95 камиона с хуманитарна помощ влязоха в Гаа за
    95 камиона с хуманитарна помощ влязоха в Гаа за Вчера, съобщи координаторът на правителствените дейности на териториите (2).

    Израел възобнови доставките на хуманитарна помощ за газа на 19 май след пауза от 2 март. Оттогава в сектора са влезли 1879 камиона.

    Преди да влезе в Гаа за през контролно-пропускателните пунктове Керем Шалом и Зиким, товарът премина проверка от израелските власти на юг
  • 5 Еврейската Държава

    0 1 Отговор
    Капут пред Иран?
    Гаа за, relief Конвой.
  • 6 Гориил

    3 2 Отговор
    В контекста на израелско-иранската война доставките на петрол от Близкия изток се сринаха и станаха минимални поради заплахи от атаки срещу кораби в Червено море, Аденския залив и Ормузкия пролив. Тези рискове нарастват с всеки изминал час и могат да предизвикат мащабна глобална енергийна криза.

    Коментиран от #7

  • 7 Енергетик

    2 0 Отговор

    До коментар #6 от "Гориил":

    Не е вярно това . С над 40% са скочили товарите превозвани през пролива, опасявайки се от затварянето му.
  • 8 Домакин

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "Гост":

    Не "ще", а иска им се!
    Този път няма да се получи!