Стефан Белчев, ПБ: Най-вероятно ще се наложи теглене на дълг

21 Май, 2026 12:13 960 18

  • стефан белчев-
  • дълг-
  • пб

Преди това трябва да бъдат изготвени реални разчети от Министерството на финансите, заяви депутатът

Стефан Белчев, ПБ: Най-вероятно ще се наложи теглене на дълг - 1
Кадър NOVA NEWS

Най-вероятно ще се наложи държавата да изтегли нов дълг, но преди това трябва да бъдат изготвени реални разчети от Министерството на финансите. Това заяви депутатът от „Прогресивна България“ Стефан Белчев в ефира на „Твоят ден” по NOVA NEWS.

„Ние сме в готовност при вече започналата бюджетна процедура за 2026 г. на редовния бюджет да приемем техните разчети, за да може по възможно най-бързия и експедитивен начин да минат на първо и второ четене и да се обнародват в държавен вестник”, коментира Белчев.

Относно административната реформа той заяви, че има сериозни резерви в държавната администрация. „Имаме абсолютната решителност коефициентът на полезно действие в държавната администрация да скочи поне двойно“, заяви Белчев. По думите му в системата има около 12 000 „кухи“ щатни бройки, които натоварват бюджета.

Белчев коментира и мерките срещу високите цени на храните. Той посочи като пример цените на черешите, при които производители продават продукцията си на прекупвачи за около 1,50 евро, а в магазините тя достига доста по-високи цени. „Ако се намалят прекупвачите по тази верига, цените ще бъдат доста по-благоприятни за производителите и маржа ще бъде доста по-затворен, отколкото е в момента”, отбеляза той.

Депутатът подчерта още, че управляващото мнозинство е готово да приема конструктивни предложения и от опозицията, като определи атмосферата в парламента като по-диалогична в сравнение с предишни мандати. „Всяко едно работещо предложение от опозицията ще бъде взето предвид”, каза Белчев.


Поставете оценка:
Оценка 2 от 8 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ама , разбира се

    30 3 Отговор
    Вие ще теглите дълг да пилеете , както си можете , а Ганьо ще тегли хомота !
  • 2 честен ционист

    21 5 Отговор
    Страна която ще тегли заеми, за да проведе Евровизия, заслужава първото място за всеотдайност.
  • 3 Дълг за милиарди за МВР и МО

    23 0 Отговор
    9 милиарда годишно за МВР и 6 милиарда за МО а народа да плаща заеми -
    Съкращенията се отменят за МВР, Министерство на отбраната, силовите структури. Заплатите им ще се индексират всяка година ,въпреки че вземат два пъти над средната в МВР и МО.
    Как беше: равни сме, но едни са по-равни. Вчера си вдигнаха депутатските заплати. Борбата с цените се отложи. Правилник приеха опозицията да не може да вика министри и да иска документи. За работещите се вдигат яко осигуровките. Кожата на народа ще свалят, а на силовите, които пазят властта оставят всички привилегии.
    Честито на гласувалите за Радев работещи хора.
    Уби ви икономически.

    Коментиран от #8

  • 4 .....

    13 0 Отговор
    Първо връщате откраднатото и после😂
  • 5 Един от многото

    19 1 Отговор
    Хубаво ще теглите, а после кой и как ще връща?
    Айде съкратете администрацията с 30% (тия съшите, на които за 5 години вдигнахте заплатите с 500%, при ефективност 10%), пък тогава си вижте пак бюджета!
  • 6 ДрайвингПлежър

    13 1 Отговор
    Колко дълг още?!
    И моля да кажете с колко паднаха лихвите по дълговете след влизане в Еврозоната, която уж беше гарант за ниски лихви!

    И ако лихвите са паднали, защо не се рефинансират старите дългове при по-изгодни условия... ама няма такова нещо като паднали лихви - нали!

    А за производителите - те защо не се кооперират по между си, така че да могат да предлагат стоката си директно? Вместо на евро и 50 ще могат да продават на по 2 - 2,50. Те ще печелят, потребителя ще пести. Кой им пречи да си максимизират печалбите?
  • 7 Боруна Лом

    12 2 Отговор
    ВЪРНЕТЕ ОТКРАДНАТОТО ОТ БОКО И ШИШИ И ХАЗНАТА ЩЕ СЕ НАПЪЛНИ!

    Коментиран от #18

  • 8 Този текст е на Мая Александрова

    4 3 Отговор

    До коментар #3 от "Дълг за милиарди за МВР и МО":

    От "Непокорна България"
  • 9 Тези

    8 4 Отговор
    Едно говорят друго вършат.Кой ще го направи тези разчети,калинките Ви от МФ,баба Людмила Пеевска,Главчева или военния фатмак гълъб.Жслки сте.Кога ще започнете борбата с корупцията,безсрамни лъжци?Шарлатанина Радев да излезе и каже.Популисти нищо няма да свършите.Започнахте с прах в очите за глупости.Какво ме интересува виза за Америка ,като едвам преживявам с пенсия 300 евро,авив си вдигнахте заплатите и тези на депутатите.С тия трикове Радев няма да ти се размине.Ще излезем на протести и ще те изметем.Намрсти се на вълната на протестите с лъжи и си мислиш,че ще те търпим ли?Вече те псуват хората.Захващай се да изпълняваш обещанията си,страхливецо.!

    Коментиран от #17

  • 10 Републиканец

    6 2 Отговор
    Виждат сламката в окото на новото правителство, а не виждат гредите в очите на предишните три правителства, които изтеглиха заеми за три години, колкото Тодор Живков и комунистите за 30 години.
    Но комунистите се движеха с мотори по полето с не с жипки за 100 бона, построиха хиляди заводи, пътища, водопроводи, електричество до всеки град и село, селското стопанство хранеше българите, а сега даже чесънът е от Китай.
  • 11 Хмм

    6 1 Отговор
    теглене на заем, който не е задължително да увеличи дълга, ако се използва само за погасяване на вноски по дълга, натрупан от заемите на Борисов и Асен Василев

    Коментиран от #13

  • 12 Ще се върти метлата

    4 2 Отговор
    12000 излишни бюрократи ще видят борсата за безработни отвътре.
  • 13 Нехис

    5 1 Отговор

    До коментар #11 от "Хмм":

    Сещаш се, че една част от тозинзаем ще отиде в мунчовите хора, другата е за администрация, шапкари, полицаи, учители.....
    Заемът на Хасан е неизвестно откъде се погасява.
  • 14 Честита "промяна" на всички

    4 3 Отговор
    малоумни путинисти, които хвърлиха на измамата Прогресивен Бо(га)таш!
  • 15 Артилерист

    7 1 Отговор
    Аз не си спомням с колко гласа влиза един депутат в парламента, но 12 хиляди кухи бройки са си доста впечатляващо число. Като се вземат предвид и мъртвите души в списъците за гласуване, може да добие прилична престава как гербаджийската шайка си осигуряваше "служебни" победи на изборите толкова много години...
  • 16 така е

    3 4 Отговор
    Освиркахте Бойко Борисов, когато ви предупреди, че популиста Асен Василев ви вдига пенсии и заплати с парите на внуците ви, а сега ревете. Сега дойде време да връщат парите с лихвите.
  • 17 А ти

    2 3 Отговор

    До коментар #9 от "Тези":

    колко години обгрижва мутрата Борисов та толкова си се разбързал против "шарлатанина" Радев?
  • 18 Ку-ку

    1 1 Отговор

    До коментар #7 от "Боруна Лом":

    Ти гледаш само Боко и Шиши, ама техни кражби са капка в морето в сравнение с това, което ще е сега.....спиране на всякакви инфраструктурни проекти, но заемите ще ги теглят за да увеличават отново заплатите на шапкарите... 🤣🤣🤣
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове