Днес отбелязваме Деня на Ботев и загиналите за освобождението на България, припомня БНТ.
Тази година се навършват 150 години от смъртта на поета и революционер Христо Ботев. По традиция възпоменателните чествания завършват с всенародно поклонение на връх Околчица. Приключва и традиционния поход „По пътя на Ботевата чета“. Тази година в него се включиха над 1800 участници, които изминаха маршрута от Козлодуй до Околчица.
Точно в 12.00 на обяд сирените в цялата страната ще се включат в продължение на 2 минути, за да напомнят за саможертвата на падналите в Освобождението на страната.
Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 5 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Сталин
Коментиран от #5
08:09 02.06.2026
2 опикано сopocне
08:09 02.06.2026
3 Сталин
Не случайно ЦРУ е отделило най малко пари за контрол на българската си колония ,защото знаят че България е самоконтролираща се колониална робска територия и изпращат треторазрядни чиновници за посланници ,дори за африканските държави ЦРУ отпуска повече пари за контрол.
Българина не е способен на велики дела,защото по природа е мушморок и мишок,страхлив треперещ за мизерния си живот човек,затова няма и нито едно политическо убийство в България,за разлика от повечето държави в Европа.
Така че надежда всякаква вие оставете.
НЕ ПРЕЧЕТЕ НА Българина ЗА ДЕМОКРАТИЧНИЯ СИ ИЗБОР ДА БЪДЕ ОВЦА.
Коментиран от #23, #27
08:12 02.06.2026
4 Стас
08:12 02.06.2026
5 честен ционист
До коментар #1 от "Сталин":
Те не са загивали за България като държава, а за идеите на комунизма и да го има днес навсякъде в Европа, Азия и Америките.08:13 02.06.2026
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Вечна слава
08:21 02.06.2026
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 честен ционист
До коментар #9 от "1488":
Заставането „мирно“ по време на манифестации, тържествени проверки или маршируване, е част от милитаризацията на обществото – всеки трябва да следва строга линия без въпроси и лични отклонения.08:29 02.06.2026
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Улав
До коментар #7 от "Анализ":
Убиец е обретонова нашия дето го уби дъно там сме като нация та ще се очудваме за банганарранга08:30 02.06.2026
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Факт
До коментар #17 от "1488":
Не се срамувай кажи си08:40 02.06.2026
20 Р Г В
08:46 02.06.2026
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Пионерски спомени
08:51 02.06.2026
23 Гуньо Пристиа
До коментар #3 от "Сталин":
Има голяма разлика между това да пасеш овцете и да си техен собственик. Ако само ги пасеш после нали от теб ще ги търсят. Бедния овчар ли да храни четата?08:59 02.06.2026
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Крали Марко
09:09 02.06.2026
26 Простият Марко
До коментар #24 от "Крали Марко":
за нета : БАН е крила истината за смъртта на Ботев?Ботев е убит от черкерзин служещ в турския патрул отговарящ за определяна област.
Има си записани и архивирани данни от свидетелите по онова време.
Коментиран от #28, #29
09:19 02.06.2026
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Факт
До коментар #26 от "Простият Марко":
Не те слуша главата09:33 02.06.2026
29 Не е така
До коментар #26 от "Простият Марко":
Ти ходил ли си до Йолковица да видиш каква джунгла е май месец лобното място? Черкезин в 9 вечерта по тъмно с оптически мерник?! Друг път.Убиецът на Ботев е Обретенов или Димитрото. Изпокарали са се и гръмнат в гръб. Ако Ботев е ттигнал жив да Сърбия, щял е да им държи сметка за изчезналите пари.
Коментиран от #31
09:34 02.06.2026
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Така е
До коментар #29 от "Не е така":
Логика та дрънка - може и да не съм ходил из джунглата но това не значи, че са го убили тия дето си мислиш. Мога да ти изкарам няколко версии по случая, но историците гледат сведенията от онова време, не какво аз или някой друг си мисли.Коментиран от #32
10:38 02.06.2026
32 Улав
До коментар #31 от "Така е":
Не те слуша главата10:59 02.06.2026
33 Пецата
13:18 02.06.2026