Инфлацията и силното търсене на отбранителни продукти е причината за оскъпяването на поръчката за новите трикоординатни радари за ВВС. Стойността на поръчката е до 195 милиона евро. А изпълнител ще е френската компания "Талес".
Това става ясно от публикуваните от правителството подробности по решението за купуването на радарите. То трябва да бъда одобрено от парламента.
Това обобщи БНР.
Според проекта за инвестиционен разход тази година за радарите ще бъде дадена най-голямата сума – близо 126 милиона евро. Цялата поръчка трябва да бъде изплатена до 2029 г. Парите за покупката ще бъдат осигурени от европейския дългосрочен заем на ЕС – SAFE.
В общата сума от 195 милиона евро правителството е заложило малко под 4 милиона евро непредвидени разходи. Те не са посочени по години заради непредвидимостта на инфлационните процеси", пише правителството. Което обяснява, че другият мотив за вдигането на цените е неколкократното повишено търсене на отбранители продукти.
В края на май министърът на отбраната Димитър Стоянов поиска правителството да оттегли и да преразгледа старото решение за радарите именно заради финансови въпроси. Сегашното решение вероятно ще мине бързо през парламента и заради предупрежденията, че всички проекти по инструмента SAFE трябва да бъдат изпълнени до края на 2030 г.
Наличието на радари е важно за дейността и на новите F-16, които България вече има, информира БНР.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 кой му дреме
Коментиран от #12
17:38 05.06.2026
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Лорда
17:40 05.06.2026
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Венцислав е ьп селяндур
Коментиран от #8
17:46 05.06.2026
8 Алкохоле
До коментар #7 от "Венцислав е ьп селяндур":
Алкохолик е, това със сигурност.17:49 05.06.2026
9 Миме
17:54 05.06.2026
10 НРБ
18:43 05.06.2026
11 3D Радари !
Защото !
От Нас !
Пари !
Няма Да може !
Да Изкара !
Трябват Им !
3D Радари !
18:57 05.06.2026
12 Хем Сърби !
До коментар #1 от "кой му дреме":
Хем Боли !Та Да си Дойдем !
На Думата !
Нали Инфлация !
Нямаше ?
Или Инфлация Има !
Само Там !
Където !
Ви Хареса ?
18:59 05.06.2026
13 якоооу
19:23 05.06.2026
14 Сега без тези радари кой ви нападна
19:30 05.06.2026
15 Евродебил
Коментиран от #19
19:31 05.06.2026
16 шмекер
19:33 05.06.2026
17 С тея радари ше пазат факултето 🤣🤣🤣
19:36 05.06.2026
18 Оня с коня
19:42 05.06.2026
19 pyzogeбил
До коментар #15 от "Евродебил":
като турски тираджий с анна ти?20:45 05.06.2026
20 Продавате
Коментиран от #22
22:37 05.06.2026
21 голямото крадене
08:31 06.06.2026
22 помощ за Украйна
До коментар #20 от "Продавате":
Всичките да ги продадат! Те за сега не вършат никаква работа...08:33 06.06.2026