Докато управляващото мнозинство обещава по-високи разходи за гражданите и по-голяма сигурност за системата с новия бюджет, критиците виждат в разчетите опасна спирала от нов дълг, икономически зависимости и тотална липса на структурни реформи.
В ситуация на нажежен политически дебат и коренно различни разчети, съпредседателят на "Да, България" Божидар Божанов говори по важните въпроси в студиото на "Денят ON AIR".
Представеният проект за Бюджет 2026 беше определен от съпредседателя на "Да, България" като разочароващ.
Той обърна внимание, че заложен дефицит от 5,7% не е виждан в страната от 1995 г. по времето на Жан Виденов, въпреки преминалите в по-ново време кризи като Ковид-19.
Божанов изрази несъгласие с твърденията на управляващите, че това се дължи на тежко наследство, като посочи къде според него е реалният проблем.
"Това, което виждаме, е ръст на средствата за издръжка от над 1 милиард, ръст на капиталовите разходи спрямо това, което предложи ГЕРБ в края на 2025 година", заяви той.
Божанов допълни, че правителството е паднало след протести срещу бюджет, който е съдържал по-малки разходи за издръжка и капитал, и изрази притеснение дали тези средства няма да отидат в корупционни практики.
По думите му ръстът в тези пера е скандален и управляващите не са разбрали мандата си.
Липса на структурни реформи и "чадър" над МВР
Като друг сериозен минус на настоящия проектобюджет Божанов изтъкна липсата на реформи, въпреки че кабинетът е имал два месеца за подготовка.
Единствената предложена такава според него е за осигуровките на държавните служители, но и тя не е изпълнена както трябва.
Той критикува факта, че силовите структури отново остават незасегнати и няма да се съкращават пенсионери в МВР, които получават едновременно и заплата, и пенсия.
Удар по бизнеса и риск от нови налози
"Скандално е да сложиш на бизнеса увеличение на разходите с по-малко от един месец предизвестие", коментира депутатът по повод вдигането на максималния осигурителен доход от август.
Той опроверга изказванията на премиера, че доходите на никого няма да бъдат намалени, като поясни, че при запазена брутна заплата и повишен осигурителен праг, най-продуктивните индустрии ще получат нетно намаление на доходите си.
Заради липсата на реформи и високия дефицит, гостът предупреди, че страната върви към увеличаване на данъците, по примера на Румъния, независимо дали ще се вдига ДДС, друг налог или ще се премине към прогресивно облагане.
Той призова бюджетът да бъде изтеглен и преработен с 3% дефицит, тъй като в настоящия си вид нарушава Закона за публичните финанси.
Същите корупционни схеми в здравеопазването
По отношение на корупционните схеми в здравеопазването, народният представител изрази съмнения, че те ще бъдат спрени, като даде пример с изслушването на кандидата за подуправител на Здравната каса.
Той отбеляза, че новият кандидат е дал положителна оценка за предходния управител Момчил Мавров, чиято оставка е била поискана от парламента заради неизпълнение на задълженията по спиране на източването на касата.
"В здравеопазването изглежда, че картите са раздадени по същия начин", заяви Божанов.
Той допълни, че председателят на здравната комисия Костадин Ангелов е заел страната на кандидата по време на въпросите за скандалните източвания в болница "Света Марина" във Варна, установени от АДФИ по време на предишното управление.
Несериозно отношение към проблемите на "Капитан Андреево"
Като друг сектор със сериозни проблеми Божанов посочи земеделието и по-конкретно ситуацията на ГКПП "Капитан Андреево". Той разкритикува действията на министър Абровски, който след констатации в доклад на служебния кабинет за възможно манипулиране на пробите, е заявил, че проблемът е решен просто със смяна на компютрите.
Депутатът определи това като несериозно и изрази мнение, че интересите на определени хора там остават защитени.
В края на разговора, запитан дали ще подкрепят Андрей Гюров, ако бъде издигнат от инициативен комитет за президентските избори, Божанов заяви, че като служебен премиер Гюров се е справил изключително добре и това е било оценено от гражданите, но решението за формат на кандидатиране е изцяло негово.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Калам Дудука
Коментиран от #7, #57
08:20 26.06.2026
2 Регресивните
Коментиран от #36
08:21 26.06.2026
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Дедовия
08:24 26.06.2026
7 Ахааа
До коментар #1 от "Калам Дудука":
Давайте да си връщаме е начело на държавата Пеевски! Така , нека пак в скута му заедно ГЕРБ, ДПС, ПП, ДБ!!!Коментиран от #14
08:25 26.06.2026
8 Шапкаря
Коментиран от #21, #45
08:27 26.06.2026
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 ООрана държава
08:28 26.06.2026
12 Хохохо
Къде са инвеститорите които щяха да тичат към нас
Коментиран от #47, #48
08:30 26.06.2026
13 в кратце
08:31 26.06.2026
14 Окооо
До коментар #7 от "Ахааа":
Точно така, нека спрем започналия разпад в ГЕРБ- ДПС! Нека ги съживим! Пак в скута му, пак сглобка, други варианти просто няма! Или Радев или Пеевски!!!08:31 26.06.2026
15 Цървул
Премахнете тавана на пенсиите . Не крадете парите на хората , за да давате добавки с тях . Затова хората се осигуряват на минимума и останалото под масата . Защото виждат , че накрая ще им откраднат парите .
08:31 26.06.2026
16 А еали
Коментиран от #40
08:31 26.06.2026
17 Жан Виденов
Коментиран от #33
08:33 26.06.2026
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Аоо
08:36 26.06.2026
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 въпросче
Коментиран от #50
08:37 26.06.2026
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Пич
Коментиран от #72
08:39 26.06.2026
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Аха
08:39 26.06.2026
30 Образование
Коментиран от #34, #38
08:39 26.06.2026
31 хмм
08:39 26.06.2026
32 Въпроса е !
И Да Продължим !
Да Крадем !
08:40 26.06.2026
33 Евроатлантик
До коментар #17 от "Жан Виденов":
Голям си фен на Пеевски- Борисов, ама няма да ви огрев повече властта ! Колкото до Жан Виденов, той беше единственият премиер, който се опълчи на Сорос, затова му организираха Майдан и хиперинфлация! О единствено той излезе беден от властта !08:41 26.06.2026
34 Ами тя е почти на 80 г.
До коментар #30 от "Образование":
Колко зорко да и е окото на 80 г.?Коментиран от #42
08:41 26.06.2026
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 Бай Араб
Коментиран от #39, #46
08:44 26.06.2026
38 Факт
До коментар #30 от "Образование":
Да.Основен критерий е лоялност към СБУ и за това основни кандидати са профпредседатели, някой без нужното образование и професионална квалификация...Промяна, ама друг път....08:44 26.06.2026
39 К.О.Т.а.р.А.К 🐱
До коментар #37 от "Бай Араб":
редно е да вдигант цените на всичконалага се скорошна актуализация заради еврото
08:46 26.06.2026
40 Зора Бяха Еврофондовете !
До коментар #16 от "А еали":
Свежа Глътка !За Българските Феодали !
08:46 26.06.2026
41 Бай Араб
До коментар #3 от "Тагаенко съм":
Не, няма такова нещо,парите трябва да отиват директно в Турция да си плащаме редовно на БОТАШ .08:47 26.06.2026
42 Еволюция
До коментар #34 от "Ами тя е почти на 80 г.":
Много даже, подценяват я.Но тя ,,коли и беси,,!08:47 26.06.2026
43 Kaлпазанин
Коментиран от #49
08:49 26.06.2026
44 Прогресивна България
Коментиран от #71
08:50 26.06.2026
45 Дапитам
До коментар #8 от "Шапкаря":
Е че ти не знаеш ли че големи правомощия на дръти корумпарани комундета не бива да се дават?Чудя се докога бг народа ще се хваща на грешната въдица?Така беше и с шарлатаните.Коментиран от #66
08:51 26.06.2026
46 Бай Араб
До коментар #37 от "Бай Араб":
То на БОТАШ. в евро плащаме, турците рубли не желаят .08:51 26.06.2026
47 Зъл пес
До коментар #12 от "Хохохо":
Е кога ще се научите да не разчитате на друг?08:52 26.06.2026
48 Какви Инвеститори Бе !
До коментар #12 от "Хохохо":
Ти сам Нещеш Да инвестираш !В Себе си !
Та Какъв инвеститор Ще дойде !
Освен Някой !
Който иска да те Зароби !
Какво Стана Със Златото !
Май Сме на Голма Печалба !
08:53 26.06.2026
49 скачал за банани на жълтите павета
До коментар #43 от "Kaлпазанин":
ас съм скачал на площада с двата пръста за тия банани ей08:54 26.06.2026
50 Бай Араб
До коментар #24 от "въпросче":
Ти България с Англия и Швейцария ли сравняваш ? Още носиш гумените цървули на баба си докато прекосяваш двора отивайки към клозета.Прати си еврото в Русия,там го искат.08:54 26.06.2026
51 Пешо
08:54 26.06.2026
52 Този коментар е премахнат от модератор.
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 оня с коня
Коментиран от #56
08:58 26.06.2026
55 Добре дошли в еврозоната глупаци!
Тепърва ще забогатявате, и то здраво.
Коментиран от #58, #59
08:58 26.06.2026
56 оня с коня
До коментар #54 от "оня с коня":
ВG-то Ще се оправи само и единствено!.КатoГpъмнe АEЦа и yнищoжи тоя кoфти продaжeнБългaрcкиГEH08:59 26.06.2026
57 Този коментар е премахнат от модератор.
58 тук ни вързаха капачките нова EU деректи
До коментар #55 от "Добре дошли в еврозоната глупаци!":
всичко ни е наред , даже пари пащаме на зелнски и капачки още събираме за ковьози09:00 26.06.2026
59 Дедовия
До коментар #55 от "Добре дошли в еврозоната глупаци!":
Повишаването на цените на винетките и цигарите нямат нищо общо с еврозоната, това си е заслуга лично на Радев.Коментиран от #61
09:06 26.06.2026
60 Васил
09:13 26.06.2026
61 Добре дошли в еврозоната глупаци!
До коментар #59 от "Дедовия":
Цената на винетката не е променяна от шест години, но сега не голямата инфлация ти е виновна, а Радев!?При липса на инфлация можеше и Радев да е виновен..
Коментиран от #63
09:13 26.06.2026
62 Знайко
Трябва 500 евро месечен необлагаем минимум и 45% данък доход за доходи над 7 000 евро месечно. Трябва да се въведе 20% или дори 30% данък лукс за бижута, скъпи дрехи, ..., скъпи автомобили с цена над 100 000 евро.
Трябва да се въведе прогресивен данък наследство за наследства над 0,5 млн евро(вече толкова струва къща или горен среден клас апартамент в София, Пловфив, Варна ...)
Коментиран от #78
09:14 26.06.2026
63 Предната
До коментар #61 от "Добре дошли в еврозоната глупаци!":
година я вдигнаха с 10% боко и шиши.09:34 26.06.2026
64 Този коментар е премахнат от модератор.
65 Този коментар е премахнат от модератор.
66 Кой
До коментар #45 от "Дапитам":
ги кръсти така. Същия тоя, дето сега ви го подава, щото отказаха да му играят по свирката.09:36 26.06.2026
67 трън
09:37 26.06.2026
68 Пор Очевидец
09:46 26.06.2026
69 Дориана
Коментиран от #70
09:53 26.06.2026
70 Анонимен
До коментар #69 от "Дориана":
69 работи радевист лъжлив 69за лъжите си срещу България получаваш заплащане тук това е корупция истинска но за 69 законите ги няма10:07 26.06.2026
71 Анонимен
До коментар #44 от "Прогресивна България":
С вас сме господин президент хахахахаха Радев с кого ли не се съюзи кого ли не използва за да завладее цялата държава без да му пука за държавата ни10:11 26.06.2026
72 Анонимен
До коментар #26 от "Пич":
Българи правят мръсно на други българи на държавата си в която живеят за разпространение на лъжи кога ще се търси отговорност тук и изобщо Тук има малоумници Радев ги хвана и овладя властта Брюксел живеят работят друг тип политици хора демократи 2610:14 26.06.2026
73 Хаха
С твоите 37 депутата не си в позиция да вземаш решения, а само да дуднеш безпомощно отстрани!
Какво сте го задъвкали тоя бюджет 2026 г., като половината година мина бе, пърхотко!? Да бяхте го приели сглобкаджиите, когато трябваше по закон - до края на миналата година, но развалихте седянката по скутовете и се държахте, като разсърдени гаджета!
ПБ свършиха вашата несвършена работа, а вие безочливо търсите кусури!
Коментиран от #75
10:18 26.06.2026
74 Анонимен
10:21 26.06.2026
75 Анонимен
До коментар #73 от "Хаха":
73 България кога стана радева бащиния че не разбрах хахахахаха Вън на нищоправещите ИзбориКоментиран от #76
10:23 26.06.2026
76 Хаха
До коментар #75 от "Анонимен":
Народът му даде доверие със 131 депутата на Радев, а на твоите педроханци 37!Това не е "бащиния", а народен вот, мозък!
"Вън" можеш да викаш на домашните си в къщи, а не на законния избор на народа!
Коментиран от #77
10:26 26.06.2026
77 Анонимен
До коментар #76 от "Хаха":
Ама кой на ро ддддд ЗНАЕШ ли че бюджет се пълни от работещите от богатите от успешните а не от МА ЛОУМНИЦИТЕ ПИШЕЩИ ТУК ГЛУПОСТИ ЛЪЖИ ГНУСОТИИИИИ РАДЕВИ ХАХАХАХАХА10:29 26.06.2026
78 Хаха
До коментар #62 от "Знайко":
Абе ако искаш направо социализма да връщаме с постановление за максимална заплата от 1000 евро, ама и тогава нямаше такива имотни данъци!Това, което предлагаш ще доведе единствено и само до увеличаване на сивия сектор, щото едва ли ще има и един човек съгласен да получава под 4000 евро от 7000, а над 3000 да му удържат за данъци и осигуровки!
Сегашната скала си е най-справедлива! Имаш необлагаем минимум, ако получаваш 1000 евро, плащаш 100 евро данък, ако получаваш 5000 евро, плащаш 500, т.е. 5 пъти повече, а това ти се вижда "несправедливо", така ли!?
За мен е безумно висококвалифицирани и оценени от работодатели специалисти да плащат по-голям процент данъци от нискоквалифицирани, за да издържат социалната система и т.н. Къде отива цената на труда, мотивацията на хората да се учат и развиват и т.н., като ще ги наказваш с по-големи данъци за сметка на неучили и немотивирани!?
Да вземат да издирят недекларирани и изнесени по офшорки, завряни по чекмеджетата милиарди за 37 години, а не да се занимават с глупости...
Коментиран от #79
10:38 26.06.2026
79 Факт
До коментар #78 от "Хаха":
Таван на печалбата!10:45 26.06.2026
80 Маринов
12:02 26.06.2026