В Дневния център за деца с увреждания в Свиленград вече се извършва терапия в сензорна стая, съобщиха от общината.
Кметът на Свиленград Георги Манолов и директорът на Регионалната дирекция за социално подпомагане в Хасково Стефан Манахилов откриха благоустроения втори етаж на Дневния център за деца с увреждания „Надежда”.
Новата придобивка бе осветена от отец Георги и отец Януарий. На събитието присъстваха Мариана Димитрова – ръководител дейност „Социални услуги” в община Свиленград, Елена Манолова – председател на дамския Лайънс клуб „Свилена” и кръстница на центъра, Мария Сталева – председател на сдружението на майките на деца с увреждания „И нашите деца могат”, ресурсни учители, родители, граждани, медии.
Възпитаниците на центъра се представиха с изпълнения на песни и стихчета и подариха на гостите изработени от тях коледни играчки от хартия. В словото си ръководителят на социалното заведение Пейка Господинова благодари за съдействието и подкрепата на общината и лично на кмета Манолов за осигуряването на микробус за превозване на децата. Това дарение освободи ресурс за извършването на ремонтните дейности и всички подобрения, необходими за специфичните грижи и занимания в центъра. Средствата, инвестирани в ремонта и оборудването, са около 54 000 лева от бюджета на социалното заведение.
След основен ремонт вторият етаж е обзаведен с кътове за битови умения – по готварство, фризьорство, шивачество и домашен майстор. Обособено е спално помещение за най-малките деца. Закупени са подвижна рампа и подемно устройство за преодоляване на стълби. Най-голямата придобивка, с каквато могат да се похвалят малко центрове в България, е сензорна стая, оборудвана с девет уреда, доставени от Германия. Чрез различни светлини, природни звуци, изображения на звездно небе и допир до различни повърхности в нея се провеждат занимания за стимулиране на сетивата на децата – слух, зрение, тактилни усещания и др. Добре се повлиява двигателната система - усета за положението на тялото в пространството, засегнати при ДЦП. Положителен е ефектът и при ранен детски аутизъм. На 13.12.2014 г. целият екип на дневния център премина обучение за работа с апаратурата в сензорната стая.
Дневният детски център в Свиленград е открит в средата на 2011 г. по проект на общината, финансиран от ОП „Развитие на човешките ресурси”. В момента в него се обгрижват 22 деца на възраст от 3 до 16 години, а специалистите, които работят, са 8 души.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА