Временен синдик ще замени квесторите в КТБ, след промени в Закона за банковата несъстоятелност, които ще бъдат внесени в понеделник в деловодството на Народното събрание и са подкрепени от всички парламентарно представителни сили.
Това стана ясно на брифинг след среща между финансовия министър Владислав Горанов и депутати от парламентарно прадставените групи в парламента.
Финансовият министър посочи, че се създават предпоставки максимално да бъде опазен обществения интерес и да се прекрати или преустанови ограбването на активите на КТБ.
Законодателната инициатива е подписана от народни представители от всички парламентарно представени политически партии и ще бъде заведена в деловодството на НС в понеделник, 16 март - последният ден в срока за промени между първо и второ гласуване на ЗИД на Закона за банковата несъстоятелност, внесен от Реформаторския блок.
„За първи път от години насам можем да видим такава съвместна законодателна инициатива на всички политически партии в НС, като символичното значение на това е, че когато има много важна за цялото общество задача, може да се намери консенсусно решение дори и между различни по убеждение партийни субекти" - каза още финансовият министър.
Министър Владислав Горанов представи някои от основните изменения. Въвежда се институтът на временния синдик, който за разлика от този в търговската несъстоятелност, има повече правомощия, свързани с управлението и опазването на имуществото на КТБ в периода между отнемането на лиценза й и произнасянето на съда за откриването на производство по несъстоятелност. Временният синдик е нова правна фигура, защото банковата несъстоятелност е много по-различна от търговската по философия и обществена значимост. Предвижда се да бъдат назначени от съда двама синдици по предложение на ФГВБ, като с назначаването им правомощията на квесторите се прекратяват. Заложени са мерки за публичност и контрол на дейността им - те всяка седмица ще се отчитат пред министъра на финансите, а на интернет страницата на ФГВБ ще се публикува информация за всичките им дейности по отношение на искове, разпоредителни действия, сключване на договори и др. При констатирано неспазване на задълженията е предвидена възможност за смяната им.
Тези законодателни изменения са необходими, защото „квестурата не е форма на защита на имуществото при несъстоятелност, тя е форма на управление на банката в режим, в който надзорният орган е преценил, че има необходимост от временно специално надзираване на банката". Финансовият министър посочи, че проблемът идва от празнотата в законодателството, която е във времето между отнемането на лиценза на банката и обявяването на несъстоятелността й.
„С изменението на законодателството ние преподредихме приоритетите на осребряването на масата на несъстоятелността, за да гарантираме равнопоставеност на кредиторите и да предотвратим всякакъв опит някои от тях да се удовлетворят преимуществено пред други. Сегашните мерки имат охранителна роля по отношение разграбването на КТБ, преди да са приключили производствата, свързани с несъстоятелността и нейното стартиране" - разясни министърът на финансите.
Мая Манолова от БСП уточни, че правомощията, с които ще разполага временния синдик, ще бъдат и по управление на банката. „Предложили сме и бяха възприети от останалите ПГ, които да осигурят публичност и контрол на временни синдици. Те ще бъдат назначени от фонда, затова сме предложили ежеседмично временните синдици да обявяват информация за всички предприети от тях действия”, подчерта Манолова.
Депутатът от ДПС Йордан Цонев от своя страна уточни, че това е петото предложение на партията за законодателни промени. „От възникване на проблема с КТБ сме внасяли законодателни промени, които да решат въпроса”, каза той и добави, че последователно ДПС участва и върви към даване на своя принос
Петър Славов от Реформаторския блок от своя страна поясни, че са работили активно в изработването на законодателните промени. „Това, което ни радва е, че най-после се намира специализирано лице или институция в разследване на банкови фалити, което може да го направи временния синдик”, заяви той.
До законодателните промени се стигна след като Софийски градски съд постанови, че според сегашната нормативна уредба синдици не могат да влязат в банката, както поиска премиерът Бойко Борисов като мярка за спасяване активите на КТБ.
Очаква се парламентът да одобри промените следващата седмица.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ясно
Коментиран от #2
21:38 13.03.2015
2 Симо Тасев
До коментар #1 от "ясно":
Еми съвсем си объркан момченце, нищо не ти е ясно !! По-скоро всичко е наобратно на как си го написъл. Можеш да пробваш да говориш наобратно или противоположното на каквото мислиш и ще си по близо до истината23:26 14.03.2015
3 Симо Тасев
23:28 14.03.2015
4 ivan
09:19 15.03.2015