15 Март, 2012 13:55 1 253 0

Правят черен списък на хазартни сайтове

  • парламент-
  • закон за хазарта-
  • депутати-
  • черен списък

Управляващите привеждат ACTA в действие, смятат от БСП

Правят черен списък на хазартни сайтове - 1
Снимка: БГНЕС

Задължително лицензиране на сайтовете за онлайн залагане и черен списък с нелицензираните сайтове предвижда Законът за хазарта, който депутатите приеха на второ четене.

Черният списък на нелицензираните сайтове за онлайн залагания ще се прави от Комисията по хазарта, която ще го публикува на интернет страницата си. Интернет операторите всеки ден трябва да следят дали списъкът се обновява, а ако не го направят – ще бъдат глобявани. От 10 000 лв. до 20 000 лв. е глобата за онези фирми, които не забранят достъпа на своите потребители до нелицензирани хазартни сайтове, които са добавени в черния списък. Спирането на нелегалните сайтове за хазарт ще става с постановление на Софийски районен съд.

Системите на онлайн сайтовете за залагане ще са свързани с НАП. Данните ще се предават 24 часа в денонощието. Играчите задължително ще се идентифицират. Не е задължително сървърите на онлайн операторите да бъдат на територията на страната.

Управляващите привеждат ACTA в действие чрез филтрирането на достъпа до интернет сайтовете, заяви депутатът от БСП Румен Овчаров при разискването на промените.

„Така се създава директен механизъм за контрол върху интернет трафика и както потвърждават много от доставчиците, това е начин да се въведат по заобиколен начин някои от идеите на ACTA”, каза Овчаров.

Според депутата от левицата на практика всички, които нямат лиценз и въпреки това организират хазартни игри, ще извършват незаконна дейност и няма нужда да се натоварва Комисията по хазарта с това да търси кой е доставчикът на интернет. „Не е ли това едно доста безсмислено надбягване с времето? Защото всяка интернет страница в черния списък на другия ден може да бъде пререгистрирана с променено име”, отбеляза още Румен Овчаров. Той поиска списъкът да бъде на лицензираните фирми.

Диян Червенкондев от ГЕРБ обаче разясни, че черният списък е европейска практика.

Според ГЕРБ регламентът за поставяне в черния списък е ясен - всички сайтове, които нямат лиценз от Държавната комисия по хазарта, осъществяват незаконна дейност, тоест престъпление по смисъла не само на българското законодателство, но и на европейското.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА