На 15.06.1877 г. руската армия форсира успешно Дунава при Свищов и се разделя на три отряда – Източен, под командването на княз Александър Александрович, от около 70 хил. души – насочени срещу укрепения четириъгълник Русе, Силистра, Шумен и Варна; Западен отряд от около 35 хил. души, под командването на ген. Криденер, тръгва към Видинската крепост, и Преден отряд с численост 12 хил. души, начело с ген. Гурко – за Търново, Балкана, Пловдив и Одрин. Тук е и Българското опълчение.
Преди това е Априлското въстание. През юни 1876 г. Сърбия и Черна гора воюват неуспешно с Турция, включват се хиляди български и руски доброволци. В края на 1876 г. се свиква Цариградската конференция на Великите сили, която решава на България да бъде дадена автономия, като тя бъде разделена на две области, включващи българските етническите територии.
Турция не зачита решенията на конференцията и Русия отговаря с ултиматум и започва мобилизация, като същевременно преговоря с Англия, Австро-Унгария и Германия и сключва военни спогодби.
На 12.04.1877 г. император Александър ІІ обявява война на Турция. Военните действия се водят на два фронта – Кавказки и Дунавски. В Дунавската армия се включва и Българското опълчение, нараснало от 6 на 12 дружини с около 10 хил. души със Самарското знаме и под командването на ген. Столетов.
Преминаването на руските войски при Свищов е една от сложните военни операции по време на Руско-турската война 1877 – 1878 г. В един от първите варианти на плана за война срещу Османската империя, разработен през 1866 г., се предлага руската армия внезапно да форсира Дунав между Оряхово и Свищов, където реката е най-слабо защитена. В следващите варианти на плана, отчитайки главния удар на руската Дунавска армия по направлението Свищов, Търново, Одрин, Цариград, подробно се разработва и въпросът за форсирането на Дунав. Преминаването се позовава на богатия боен опит на руската армия, която от началото на XVIII в. почти 50 пъти успешно преодолява тази голяма водна преграда.
След обявяването на войната на 24 април 1877 г., руската армия започва своето придвижване от Бесарабия към река Дунав през румънска територия. Планът за войната предвижда главните сили на руската армия да форсират Дунав между Никопол и Свищов. При окончателния избор на мястото за форсиране се вземат под внимание няколко фактора: особеностите на двата бряга на реката, нивото на водата, разположението на силите на противника и турската Дунавска флотилия. Освен от допълнителните мерки на Високата порта за модернизиране на крепостните съоръжения по Дунав, прехвърлянето на руската армия се усложнява и от необичайното разливане на реката през пролетта на 1877 г.
По заповед на Николай Николаевич, главнокомандващ руската Дунавска армия, се сформират девет групи, които започват разузнаване от устието на река Олт (западно от Турну Мъгуреле) до Черно море. Крайната цел е „с най-малко жертви и средства да се преодолее водното препятствие”. Изборът на място за преминаване на руските войски пада на района Зимнич – Свищов. Предимство за това е местността на левия бряг на реката и островите Ада и Бужуреску, които позволяват скрито придвижване, бързо заемане на районите от руските части и построяване на мостове за прехвърляне на армията. Взема се решение десантът да се извърши срещу устието на река Текирдере, 5 км източно от Свищов, като за прикритие се използват двата острова. От друга страна по-високият десен бряг на река Дунав и значителната широчина на реката в този район дават тактически изгоди за противника. В тази връзка са и думите на главнокомандващия на турската армия Абдул Керим паша, който при инспекционна обиколка на свищовската отбранителна позиция заявява: „По-скоро на дланите ми ще поникнат косми, отколкото русите да преминат реката на това място”.
Съгласно плана за действие на Дунавската армия се предвижда демонстративно форсиране на река Дунав в района на Галац – Браила. Целта е да се отвлече вниманието на турските сили от направлението на главния удар при Свищов. Десантът е извършен няколко дни по-рано при Галац от 14-ти армейски корпус, командван от ген. А. Цимерман. Скоро след това корпусът заема линията Черна вода – Кюстенджа.
Задачата за форсиране на река Дунав при Свищов е възложена на 14-та пехотна дивизия, командвана от ген. М. Драгомиров, подготвен теоретично за преодоляването на големи водни прегради. Той разделя собствените и придадените подразделения на седем рейса (ешелона). Всеки ешелон е превърнат в самостоятелно тактическо подразделение, разполагащо с пехота, артилерия и конница. Тъй като успехът на предстоящото нощно форсиране зависи преди всичко от изненадата, ген. Драгомиров обръща особено внимание на запазването на тайната. Пуска се слух, че преминаването ще стане при Фламънда, а задачата на поделенията от първия ешелон се поставя в навечерието на форсирането. Нещо повече, точното място на десанта е докладвано на император Александър II няколко часа преди началото.
За заблуждаване на противника руската обсадна артилерия обстрелва Тутракан, Русе и Никопол, а румънската – Видин. Извършват се редица акции между Олтеница и Гюргево, което засилва убеждението на противника, че главните руски сили са в Олтеница, намираща се срещу Тутракан.
Форсирането започва в 2.00 часа на 15 юни 1877 г. Един след друг понтоните се насочват към десния бряг – устието на река Текирдере. Поради силния вятър и вълнението, част от понтоните акостират в страни от устието. Турските постове откриват десанта, когато русите достигат на 100 – 150 м от българския бряг и откриват убийствен огън. Те запалват предупредителните огньове и обявяват тревога, пристигат подкрепления от Свищов и село Вардим. Положението за атакуващите става критично, но турските атаки са отбити. Към 5.00 часа, извоюваният от руските части плацдарм е закрепен, а няколко часа по-късно, южно от Зимнич, пристига параходът „Анета”, с който се прехвърлят нови подкрепления на българския бряг. С тези сили ген. Драгомиров организира настъпление към Свищов, до 14.00 часа освобождава града и овладява височините около него.
При преминаването на река Дунав в района на Зимнич – Свищов жертвите от руската армия са 812 (30 офицери и 782 войници) убити и ранени, от тях 195 души удавени, потопени са 19 понтона и 2 оръдия.
Шест дни по-късно освободеният град посреща и българска войска - опълченските дружини започват да се прехвърлят през Дунав.
Изградени са и два понтонни моста на реката, по които да преминават настъпващите части. Стратегически градът става изключително важен - той е единственото място, където по суша могат да бъдат прехвърлени войски, боеприпаси и продоволствия. Взимат се сериозни мерки за сигурността на съоръженията – разположени са минни заграждания по реката и артилерийски батареи на брега.
Седмица след превземането на Свищов – на 4 юли, започва руското настъпление по течението на Янтра към Търново. Три дни по-късно – на 7 юли, отрядът на ген. Гурко освобождава старата българска столица, а руски кавалерийски части влизат в Севлиево. На 12 юли предният отряд на Гурко продължава да настъпва през Хаинбоаз, а на 17 юли вече е оттатък Балкана.
20 дни след успешното начало на военните действия политически и военни кръгове в Русия и Румъния са сигурни в бързия край на войната. Руската армия обаче се оказва в патова ситуация заради стратегически грешки на своето командване и сериозната съпротива на турските сили, които на места преминават в контраатака. След превземането на Никопол на 4 юли командващият западния отряд - ген. Криденер, получава заповед за настъпление по посока на Плевен. Вместо това той дава почивка на войските си. От грешката му се възползва Осман паша, който необезпокояван прехвърля от Видин 23-хилядна войска и започва да строи укрепителни съоръжения на височини край града.
Руското командване още не подозира, че ще плати висока цена - очаква го няколкомесечна обсада на града.
В хода на войната се очертават три етапа: Първият – от форсирането на р. Дунав до края на м. юли 1877 г. Вторият– от боевете при Стара Загора до падането на Плевен. През този период се провеждат най-мащабните операции, които решават изхода на войната. Третият етап е от превземането на Плевен на 11.12.1877 г. до подписване на Одринското примирие – 19.01.1878 г.
През първия етап забележителни събития са освобождаването на старата столица Търново на 25.06.1877 г., овладяването на Шипченския проход и боевете за Стара Загора. Ключов момент са боевете на връх Шипка, пазен от 6500 души руси и български опълченци. Проявявайки невиждан героизъм и саможертва, на 9, 10 и 11 август 1877 г. защитниците успяват да спрат и отблъснат атаките на 30-хилядната турска армия. В най-критичния момент идва помощ от ген. Радецки.
На 11.12.1877 г. Осман паша в Плевен капитулира и се предава. На 28.12.1877 г. е освободена София, на 04.01.1878 г. – Пловдив., на 08.01.1878 г. – Одрин.
Турското правителство иска примирие, подписано на 19.01.1878 г. в Одрин. Един месец по-късно на 19 февруари (03 март) 1878 г. е подписан и Санстефанския прелиминарен договор, който фактически слага край на войната. Турция приема Българско княжество с граници – според решенията на Цариградската конференция, включващи етническите територии на българската нация. Но Великите сили налагат свикването на международна конференция.
На Берлинския конгрес, проведен на 01 (13) юни 1878 г. България е жестоко разпокъсана. Създава се трибутарно Княжество, включващо Северна България и Софийски санджак. На юг от Стара планина се образува автономна провинция Източна Румелия под властта на султана, а Източна Тракия, Беломорието и Македония се връщат на Турция. С тези решения Берлинският диктат предопределя неразрешими противоречия, войни и кръвопролития на Балканите.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ИСТИНСКИЯ ГРАД КОЗЛОДУЙ
03:18 15.06.2023
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Хайахаха
Коментиран от #8, #9, #34, #53, #66
03:42 15.06.2023
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Райхщат
Съгласно текста на това споразумение Австро-Унгария и Русия се съгласяват, че „ако се стигне до териториални промени или разпадане на Османската империя, създаването на голяма компактна славянска или друга държава е изключено“.3 Страните се договарят също така, че Черна гора и Сърбия ще получат възможността да анексират: първата – Херцеговина и пристанище на Адриатическо море, а втората – някои части на стара Сърбия и Босна. В този случай обаче „Австрия ще има право да анексира турската част от Хърватия, както и някои погранични райони на Босна“. От своя страна, Русия ще получи правото да си върне Бесарабия, отстъпена на Молдовското княжество през 1856 г. В случай на „пълен разгром на Турция в Европа“ текстът предвижда възможност България и Румелия да образуват независими княжества. Споразумението доказва, че още през 1876 г. е било ясно, че страните по него не са били съгласни на Балканите да се създаде нито компа
Коментиран от #41
04:00 15.06.2023
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 ТеампЛин
Коментиран от #44
04:33 15.06.2023
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Пимпирев
04:42 15.06.2023
15 Венци Венц
Коментиран от #42, #52
04:57 15.06.2023
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Софийски
До коментар #11 от "САТЪРА НА ХАНА":
Ти може и да пишеш на славянски, аз пиша на чист български05:21 15.06.2023
18 пешо
Коментиран от #21, #64
05:29 15.06.2023
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Димитър Благоев
Коментиран от #76
05:47 15.06.2023
23 Истината
Коментиран от #47, #55, #56, #90
05:48 15.06.2023
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Истината
колко струва на правителството издръжката във военно време на един войник и един кон;
какво е заплащането на офицерите и чиновниците във военното ведомство по това време;
какви са всекидневните разходи за лечението на ранените руски войници в болниците;
какви са разноските за транспорт в течение на 9 месеца;
и каква е издръжката на руските учреждения в България.
В последното перо влиза личната заплата на руския императорски комисар, която е била 600 хил. златни лева – с един лев повече от цивилната листа на българския княз. Сумата възлиза на „21 236 500 рубли и 87 копейки за издържанието на 50 000 души в България и в Румелия“. Стойността на 32,5 тона злато в днешни пари. За справка – с една рубла тогава в Подмосковието се е купувала една крава.
Коментиран от #57
05:51 15.06.2023
26 Факти
06:08 15.06.2023
27 Ясно е че
06:19 15.06.2023
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 венци
06:26 15.06.2023
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 Като чета коментарите
Коментиран от #36, #65
06:42 15.06.2023
34 Готин американец или просто Киро
До коментар #4 от "Хайахаха":
Безредник си ти !!!06:42 15.06.2023
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 лапкай
До коментар #33 от "Като чета коментарите":
и ся потапяй06:43 15.06.2023
37 Този коментар е премахнат от модератор.
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 Този коментар е премахнат от модератор.
40 1944
До коментар #28 от "Хихихи..":
мутрофановна е доволна от теб.06:52 15.06.2023
41 чичо стамат шумков
До коментар #7 от "Райхщат":
Да имало е такива договорки преди войната, но на трети март 1878 год е подписан договора между РУСИЯ и ТУРЦИЯ според който ,българската държава обхваща всички земи с етнически българи(около 180 000 кв .км.)На 18,юли 1878 г,на БЕРЛИНСКИЯТ КОНГРЕС така наречената САН СТЕФАНСКА БЪЛГАРИЯ е разпокъсана от великите сили и най вече АНГЛИЯ и ФРАНЦИЯ, КОИТО СА ГЛАВНИТЕ ВИНОВНИЦИ ДА НЕ СЕ ОСВОБОДИМ ПО РАНО.АКО НЕ СА БИЛИ ТЕ ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ Е ЩЯЛО ДА РУХНЕ ПОНЕ 100-150 ГОД ПО РАНО.Коментиран от #92, #99
06:53 15.06.2023
42 Щирлиц
До коментар #15 от "Венци Венц":
Теб те е освободил 6 американски флот.!!А това че тогава са влизали в руската империя не знаеш!!! Че Украйна не е съществувала като държава също не знаеш!! Повтаряш като папагал това което ти наредят на пишеш!!
06:58 15.06.2023
43 Слава на Русия!
07:09 15.06.2023
44 КреМвирш Мегии
До коментар #12 от "ТеампЛин":
То по твоята логика твоето раждане е съпътстващо събитие. хи-хи-хи....07:20 15.06.2023
45 Ха, ха, ха "освободителна война"
Коментиран от #49
07:20 15.06.2023
46 13 войни между Турция и Русия
07:26 15.06.2023
47 Този коментар е премахнат от модератор.
48 От Османско робство
07:32 15.06.2023
49 Ццц
До коментар #45 от "Ха, ха, ха "освободителна война"":
Народ, който не помни миналото си, няма бъдеще! С толкова идиоти, ни се губи и настоящето! Важното е пашата в Бояна да е доволен.Коментиран от #67
07:32 15.06.2023
50 Попов
07:32 15.06.2023
51 Ццц
07:33 15.06.2023
52 Ццц
До коментар #15 от "Венци Венц":
34-ти троянски пехотен полк е една от основните единици, която е изнесла битката при Дойран! Троянци, не българи са спечелили тази славна победа, разбра ли? Троянците, а не българите! Троянците, а не българите! Запомни ли опорката? Троянци, а не българи! Вече знаеш 2 глупости, честито, напредваш!07:34 15.06.2023
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 Русия никога не е воювала с Турция
07:39 15.06.2023
55 чичо стамат шумков
До коментар #23 от "Истината":
По твоята логика ;колко процента от армията на САЩ СА С ЧИСТО АНГЛИЙСКИ КОРЕН.07:39 15.06.2023
56 Този коментар е премахнат от модератор.
57 Госあ
До коментар #25 от "Истината":
Истината е, че сме си върнали точно по една трета от дълговете към Русия и за престоя на руските войски в България след Освобождението и за независимостта си за която плаща Русия на Турция ! Ясно ли е ?!Коментиран от #61
07:42 15.06.2023
58 Този коментар е премахнат от модератор.
59 Пешо
08:01 15.06.2023
60 правдотърсач
08:09 15.06.2023
61 С "Ясно ли е ?!"
До коментар #57 от "Госあ":
История не се създава а се изорачава.Коментиран от #62
08:10 15.06.2023
62 Госあ
До коментар #61 от "С "Ясно ли е ?!"":
Историята е за достойни хора, а не за слуги на посолствата.Коментиран от #69, #70
08:12 15.06.2023
63 Българин
08:13 15.06.2023
64 Механик
До коментар #18 от "пешо":
Да славиш Русия, да подкрепяш психопата Путин и руските терористи и садисти една година след началото на войната, след руските зверства и разрушените от тях градове, след убитите над 500 украински деца означава да си същество със силно увредени представи за морал и общочовешки ценности. Или по накратко морален ypoд, при който понятията за Добро и Зло са обърнати наопъки.Коментиран от #71
08:14 15.06.2023
65 Само питам
До коментар #33 от "Като чета коментарите":
А ти си мил единствено руските фалшификации на българската история.08:17 15.06.2023
66 Перо
До коментар #4 от "Хайахаха":
За теб войната е джендърска! Толкова ти е образованието и културата!08:19 15.06.2023
67 Българин
До коментар #49 от "Ццц":
Народ, който чете единствено руските фалшификации но миналото няма никакво бъдеще. Хубаво е, че има нормални хора, които четат истинската история!08:19 15.06.2023
68 Вечна слава
Коментиран от #72
08:20 15.06.2023
69 Домакнътъ
До коментар #62 от "Госあ":
Е тогава защо изпълняваш поръчките на посолствоТО на московиеТО?08:21 15.06.2023
70 Само питам
До коментар #62 от "Госあ":
А руската подлога чий друга е?08:21 15.06.2023
71 Перо
До коментар #64 от "Механик":
Знам за спуснатите ционистки, джендърски опорки! Гробно мълчание за провокирането на войната: военния преврат и геноцида над руското население!08:23 15.06.2023
72 Българин
До коментар #68 от "Вечна слава":
В нито една държава била в рамките на Османската империя този период не е наричан РОБСТВО. Нито в Сърбия, нито в Румъния, нито в Хърватска, нито в Албания, нито в Македониа смятат, че са били турски или османски роби! Единствено в България под руска диктовка русофилите постоянно набиват в главите на хората, че сме били турски роби. Това се прави целенасочено за да бъде изискана вечна благодарност и признателност за спасението от робските условия.08:23 15.06.2023
73 Левски
08:25 15.06.2023
74 Патриот
Коментиран от #77
08:25 15.06.2023
75 Аксаков
„Всяко тържество на българите е смърт за Русия. Балканските държави не трябва да имат нищо свое. Те трябва да бъдат притежание на русите или, по-ясно казано, те трябва да бъдат погълнати от русите!”
08:27 15.06.2023
76 Перо
До коментар #22 от "Димитър Благоев":
Ами защо тогава, от всички страни на Балканите, само ние не се освободихме сами? Гърците го направиха 50 г. по-рано! Кой ни е спрял? Ако не са били руснаците, сега щеше да си Rez an и с фес!Коментиран от #78, #83
08:29 15.06.2023
77 Българин
До коментар #74 от "Патриот":
Благодарение на този война се сдобиваме с пета колона на Москва от национални предатели и българофоби, които повече от 150 години продават България на Русия!Коментиран от #80
08:29 15.06.2023
78 Българин
До коментар #76 от "Перо":
Ако не са били руснаците нямаше да я има единствено петата колона на Москва от национални предатели и българофоби!08:30 15.06.2023
79 Асвабадителите
Тогавашните българи разбирали напълно що е то Русия, и не били овчедушни. На 23 януари 1872 г. 3-хиляди цариградски българи под водачеството на П.Р. Славейков организирали протестна демонстрация с искане за освобождение на владиците. Пред Славейков, Икономов, множеството везирът казал, че той по начало не бил за заточението, но го извършил под неотразимия натиск на „балъкчията”, прякор на Игнатиев.
Тогава Русия действала срещу българите в съюз с двете най-антидемократични институции – Цариградската патриаршия и султанската власт.
08:31 15.06.2023
80 Перо
До коментар #77 от "Българин":
А кой ни натресе джендърията?Коментиран от #82
08:31 15.06.2023
81 Асвабадителите
- Аз го налагах, налагах с нагайката, докато ръката ми се умори. По главата, по главата…Даже пръстите ми се вдървиха…
- И защо?
- Как така защо: пристигам, питам има ли слама, - „Няма, братушка“. „Ичмик има?“ – „Няма, братушка“. – И почнах да го налагам.
- А вие какво му предлагахте за това?
- Как ли пък не! За него проливат кръв… - започна той с патос…“
Нагайката като джобен речник за разговор между орките и „братушките“.
08:32 15.06.2023
82 Българин
До коментар #80 от "Перо":
Чудя се ако думата "джендър" се цензурираше какви коментари щеше да пишеш?08:33 15.06.2023
83 Борис Христов
До коментар #76 от "Перо":
„Не само няма за какво да бъдем признателни на Русия, но трябва с всички най-силни средства да поставим въпроса за нейната колосална отговорност за изтреблението на българския народ”. И идат поколения, които ще покажат, че не Турция е попречила на българския народ да бъде той днес в реда на най-големите и могъщи народи в Европа, а християнска православна Русия; че по нейна вина са изгаснали много сили, много нереализирани възможности за могъщество и култура”.08:36 15.06.2023
84 Механик
08:38 15.06.2023
85 Русия загубва и тази война
Цялата нова историография на "Задунайската губерния" е написана под руски наставления и пропаганден контрол , защото в Санстефански мирен договор никъде не фигурира името България, а Русия с претенции за наследник на Византия, след дълги спорове тогава решава да възстанови средновековното вулгарно име дадено от византийците на новозаселилите се край Дунава диви и вулгарни татарско азиатски племена използващи конски опашки за знамена и в ново окупирания протекторат назначава свой губернатор, където има намерение да управлява като бъдещ подстъп към ПРОЛИВИТЕ. основава нова столица с византийското име София, изпраща 3 хиляди православни свещеници и руски учители които да възстановяват "славянско-руския език", като заплаща щедро на появилите се новобългарски поети, историци и писатели-русофили, за възхвалите и
Коментиран от #93
08:48 15.06.2023
86 Малеее
08:54 15.06.2023
87 Кадир
08:59 15.06.2023
88 €вро-Дж€нд€ра$т
Коментиран от #91
09:09 15.06.2023
89 Този коментар е премахнат от модератор.
90 Този коментар е премахнат от модератор.
91 Верно е
До коментар #88 от "€вро-Дж€нд€ра$т":
Много от най предприемчивите, свободолюбиви и умни българи, забогатели в Османската империя, напускат България по време на Руско-турската война за да се напълно освободят и за да намерят мечтаната Свобода в САЩ...!!!09:41 15.06.2023
92 ИСТИНСКИЯ ГРАД КОЗЛОДУЙ
До коментар #41 от "чичо стамат шумков":
Много сте Интелигенен Бъдете Жив иЗдрав господине Чичо Стамат Шумков10:43 15.06.2023
93 Този коментар е премахнат от модератор.
94 Този коментар е премахнат от модератор.
95 Този коментар е премахнат от модератор.
96 Този коментар е премахнат от модератор.
97 Кан Асувиги
13:09 15.06.2023
98 Гласуваш за ДПС
15:04 15.06.2023
99 Този коментар е премахнат от модератор.
100 ИМПЕРИАЛИСТ
....Oщe прeз врeмe нa Шипчeнcкитe бoeвe cтaнaлo яcнo, чe пушкитe „Шacпo” нe били пoдхoдящo oръжиe зa нaшитe oпълчeнци. Към тoзи мoмeнт тe вeчe били мoрaлнo ocтaрeли, тeхничecки нeнaдeждни и нe oтгoвaряли нa cъврeмeннитe зa тoвa врeмe cхвaщaния зa вoдeнe нa бoйнитe дeйcтвия. В cвoя рaпoрт oт 24 aвгуcт 1877 г. кoмaндирът нa 4-тa oпълчeнcкa дружинa мaйoр Рeдкин пишe, чe в бoeвeтe в пeриoдa 9–20 aвгуcт пушкитe „Шacпo” ce oкaзaли cъвършeнo нeгoдни зa упoтрeбa.........." Накратко: Пушките на опълченците, с които ги е въоръжила матушката, са били годни единствено като ТОЯГИ...
22:07 15.06.2023