Във връзка с интерпретациите, че в специалност „Право“ в Софийския университет ще се приема без изпит и че решението на Академичния съвет ощетява кандидатите, които не са подали навреме заявления за втора или трета матура по балообразуващ предмет, от висшето учебно заведение съобщиха:
1. За да се избегне струпването на големи групи хора и да не се допусне заразяването на канидат-студенти и преподаватели с COVID-19 Академичният съвет взе решение в почти всички специалности на Софийския университет да се приемат студенти с оценки от държавните зрелостни изпити, без провеждане на изпити, организирани от Университета.
Приемът с оценки от държавните зрелостни изпити не означава прием без изпит. Държавният зрелостен изпит също е изпит, организиран от Министерството на образованието и науката на национално ниво по общи критерии и с национална оценителна комисия.
2. Академичният съвет взе решение вместо да организира свой изпит за специалност „Право“ Университетът да използват оценките от държавните зрелостни изпити. Това решение беше взето, след като получихме уверението на министрите на образованието и науката и на правосъдието, че нормативната уредба ще бъде изменена в близките дни, така че по изключение за тази година да бъде дадена такава възможност.
3. Не съответстват на истината внушенията, че приемът с оценки от държавните зрелостни изпити в специалност „Право“ ще снижи нивото на приетите. Когато от 1000 кандидати бъдат приети 300, това са винаги първите 300 класирани, независимо дали са класирани с изпити, организирани от Университета, или с държавните зрелостни изпити, организирани на национално ниво. В този смисъл формата на изпита и баловете не са от значение – броят на кандидатите и на приетите се запазва, следователно приемът в специалност „Право“ е точно толкова труден, колкото и в други години.
4. Не е вярно, че някои кандидат-студенти са ощетени, тъй като срокът за подаване на заявления за избор на втори и трети избираем държавен зрелостен изпит е приключил и те са разчитали на оценка от изпит. Всъщност МОН е уведомил Регионалните управления по образованието, а те - директорите на училища, че срокът за подаване на заявления за явяване на втори и трети избираем ДЗИ се удължава до 21 май и в момента заявления се подават. Поради това ощетени кандидати няма да има.
5. Решен е и проблемът с дипломи, издадени преди въвеждането на държавните зрелостни изпити. Параграф 3, ал. 7 от Допълнителните разпоредби на Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища на Република България гласи: „При образуването на състезателния бал на кандидат-студенти, чиято диплома за средно образование е издадена преди въвеждането на държавни зрелостни изпити и нямат оценка от държавен зрелостен изпит по български език и литература, за балообразуваща се взема оценката от зрелостния изпит по български език и литература или от зрелостния изпит по общообразователна подготовка, ориентиран към проверка на компетентностите по български език и литература“. В този период всички завършващи са имали оценка в графата „Зрелостен изпит“, дори да са освободени от него, например поради висок успех.
Накрая ще отбележим, че повечето от тези проблеми освен че са решени не са и нови, тъй като Софийският университет приема с оценки от държавните зрелостни изпити студенти в над 100 специалности от години.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Рошко
14:13 19.05.2020
2 Хрониките на герберлунгия
14:14 19.05.2020
3 червена коприна
14:23 19.05.2020
4 Бойчо
Така Университетът ще заприлича на касичките НБУ, УНСС, ЮЗУ, ПУ и т.н
Коментиран от #7
14:32 19.05.2020
5 Тайна
Смешно е да се твърди , че по право заради грипа няма изпит, а за физика например ще има.
Като дойдат 3000 с отлични матури, с неясно как оценени, кои ще вземете, на простите сигурно, за да подхождат на Бойко.
14:45 19.05.2020
6 Айдее
Ето го Бойко, с една книжка от всичко разбира.
За какво им е въобще да учат.
Новите специалисти искат направо началници да стават . То като гледам какви правят интервюта за работа , плаче му се на човек.
14:49 19.05.2020
7 Е да
До коментар #4 от "Бойчо":
ама децата са платили за редовно обучение, не за дистанционно. Губят цял семестър възможност да се учат пряко - нещо изключително важно, особено за медици. Тоест дори малкото желаещи наистина да се учат, де факто са измамени. Плащат за едно, а получават друго. Само защото ако университетът гони срокове, няма да изпусне пари.14:51 19.05.2020
8 Квопък
За какво им е да учат.
Както каза един познат адвокат , не е важно , че не зная закона , а че познавам съдията.
Това е нашата действителност .
Познаваш брата на прокурора , плащаш си и всичко ти се урежда. За какво им е да учат. То и с докторите на там отива. Вече търсим в интернет литература и се лекуваме, че каквито ни юристите , такива и докторите и другите...
14:53 19.05.2020
9 Тиквен тулуп
14:55 19.05.2020
10 ББ БАНКЯ
15:17 19.05.2020
11 Юрист
17:05 27.05.2020
12 Този коментар е премахнат от модератор.