Министерството на образованието и науката утвърди нови, осъвременени учебни програми по различни предмети за 5-и, 6-и и 7-и клас, съобщи БНР.
Целта на промените е учениците да придобият практически умения в областта на математиката и природните науки.
Новите учебни програми са по „География и икономика“ за пети и шести клас, „Математика“ за пети, шести и седми клас, както и по „Биология и здравно образование“, „Физика и астрономия“, и „Химия и опазване на околната среда“ за седми клас.
От просветното министерство препоръчват в подбора на ситуации за представяне на изучаваните теми и проблеми и на задачите за прилагане на наученото да преобладават ситуации от практиката и решаване на житейски казуси.
И още - ограничава се броят на учебните статии в учебниците, което дава повече свобода на учителя да прецени колко урочни единици да посвети на дадена тема в зависимост от интересите и потребностите на учениците.
От Министерството на образованието и науката съобщават още, че независимо от увеличаването на броя на часовете по „Математика“ в пети и шести клас и по „География и икономика“ в шести клас, утвърдено още преди началото на учебната година, допълнителни теми не са предвидени - някои са преразпределени, а други отпадат.
Прилагането на учебните програми ще започне от следващата учебна година за учениците, които постъпват в пети клас, а до одобряването на новите учебници ще се използват съществуващите.
-1 +19
-14 +4
Коментиран от #9
-1 +17
Коментиран от #13
-0 +11
Коментиран от #8
-0 +3
До коментар #7 от "Дълбоко виждащ":
Корона пандемия в Големи кавички
-0 +3
До коментар #4 от "цербер":
Вече съм чувал от ученици да казват :реших таблицата за умножение.
-0 +5
-0 +11
-0 +4
-0 +3
Коментиран от #18
-0 +4
Коментиран от #17
-0 +2
-0 +0
До коментар #15 от "Пенчо":
Пенчо, едно време си седял/спал на последния чин и си правил еди-какво си, та не си научил, че родинознание се пише слято, на края на изречението се пише точка (.), а последното виж сам как се пише.
-0 +0
До коментар #14 от "дърт даскал":
Да, даскале, хвърли камъка, но образованието в този му вид не започва с Дража Вълчева. Днешният вид образование се ражда по време на индустриалната революция, 17 в., когато е било необходимо децата да понаучат туй-онуй, за да могат да заместят родителите си зад стана или зад струга. А истинското образование си е самотно занимание и то не е за всички. Да можеш да се образоваш и да трупаш опит е един вид талант.
-0 +0