Искане за образуване на дисциплинарно производство срещу апелативният прокурор Ангел Илиев внася главният прокурор Сотир Цацаров. Това съобщи главният прокурор на пресконференция днес.
Цацаров ще поиска и освобождаване от длъжност на Ангел Илиев. Според главния прокурор, административният ръководител Ангел Илиев има пряка връзка с избора на прокурор Стойчо Ненков, на когото бе повдигнато обвинение, относно скандалното дело "САПАРД". Според Цацаров по това дело не е имало случаен избор на прокурори, а определен избор. Главният прокурор ще иска и проверка от страна на Инспектората относно разпределянето на делата.
Той даде хронология на начина на избор на прокурор по делото САПАРД от 29 март 2010 година до 2 октомври 2012 година.
След като Магдалина Лазарова е избрана за член на ВСС, с това назначение, възниква въпросът за неин заместник по делото. На 2 октомври 2012 година, точно в 11:00 часа, съдебният служител осъществява този избор и преписката се разпределя на прокурор Вичо Вичев, той обаче не я получава. Ето защо, в 14:31 часа, по разпореждане на административния ръководител Ангел Илиев, е извършено второ разпределение избран е Емил Дангов, който получава преписката фактически, на 4 октомври той депозира своя отвод и се разпорежда ново разпределение. Това е 4-то поред необяснимо разпределение, коментира Цацаров. Машината избира Стойчо Ненков в 13:49 часа. На 8 октомври е организирана работна среща. На 11 октомври Стойчо Ненков депозира изготвеното от него, с което оттегля внесения от Магдалина Лазарова протест, срещу оневинителната присъда на Марио Николов и Людмил Стойков.
Прокурорът Стойчо Ненков е заложен в програмата не като случаен избор, а като определен избор. Системата допуска този избор, след като в отдела има 22-ма прокурори, не е трябвало да се стига до следващ избор на прокурор, трябвало е да бъде възложена на прокурор Вичо Вичев още на 2 октомври. Програмата, чрез случайно разпределение, избира прокурорът, който да гледа делото.
Досегашните прокурори в Инспектората към ВКП отиват в други отдели
Проверката в Инспектората към ВКП по разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров, продължава. Всички прокурори от Инспектората са преместени в други отдели. Цацаров подчерта, че не желае Инспекторат като досегашния. Защо? Проверката установява не завеждане на инспекторски преписки, преписки по анонимни сигнали, което е недопустимо. През 2010 година са заведени 19 преписки по анонимни сигнали, през 2011 г. – те са 13, а през 2012 г. – 5. Констатирани са и проверки, които са извършвани по процесуални жалби на прокурори, което също е не допустимо. Открити са документи и записи, които не трябва да са в сградата. И тук е липсвал случайни избор на разпределение на преписките. Има инцидент и с унищожен документ.
Сотир Цацаров: Не може в една държава да се стреля на стълбите на Съдебната палата, така коментира Цацаров стрелбата срещу Златомир Иванов – Баретата.
„Не може в една държава стрелба да става на стълбите на Съдебната палата, тоест правосъдие да се раздава извън съда”, поясни Цацаров. „По повод изказването за задължителните арести, според мен, единственият орган, който решава каква да е мярката за неотклонение – това е съдът. Не подкрепям такава позиция”, каза Цацаров относно позицията на премиера Бойко Борисов и министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов за „здравословните арести”. В абсолютно противоречие на твърденията на Борисов и Цветанов, че правосъдието е големият отсъстващ в страната ни, главният прокурор добави, че „не приемам тази стрелба като липса на правосъдие в България”.
Цацаров обяви, че ще търси лично обяснение от зам.-градският прокурор Роман Василев защо е коментирал пред медиите версиите, по които се работи за стрелбата срещу Иванов. Това ще стане още този следобед.
Той бе категоричен, че няма да бронира стъклата си на кабинета по повод на версиите, че от мястото от където се е стреляло срещу Баретата, има възможност за стрелба срещу въпросния кабинет.
По повод случая с Октай Енимехмедов и дали ще бъдат повдигнати обвинения на делегатите на конгреса на ДПС, които биха нападателя на Ахмед Доган, Цацаров каза, че Октай е освидетелстван и предстои да се назначи съдебно-медицинска експертиза. Тя ще определи дали ще бъдат повдигнати обвинения на делегатите. Комплексната съдебно-медицинска и балистична експертиза пък ще каже какво ще бъде обвинението за самия Октай.
Цацаров съобщи още, че след седмица прокуратурата ще разполага с конкретни факти и ще предприеме и конкретни действия по скандала с "Дюнигейт".
На въпрос, свързан с резултата от посещението му Брюксел, той отговори: „Новият главен прокурор трябва да получи мандат, сътрудничество с външни експерти, това е, което иска Брюксел от нас. Поканата в Брюксел беше по мое искане и това беше първата ми работна среща като главен прокурор. Не съм очаквал, че няма да ме попитат за делото САПАРД”.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 хаана
19:17 31.01.2013
2 Трибал
21:12 31.01.2013
3 Б-г
21:51 31.01.2013
4 Трибал
21:57 31.01.2013
5 draivermen
01:01 01.02.2013