6 Януари, 2022 14:30 8 429 25

КПКОНПИ уличи в корупция за милиони Враца и Стара Загора

  • кпконпи-
  • корупция-
  • милиони-
  • враца-
  • стара загора

Проверките са установили наличие на данни за извършени корупционни престъпления от лица, заемащи висши публични длъжности

КПКОНПИ уличи в корупция за милиони Враца и Стара Загора - 1
Снимка: bTV

Антикорупционната комисия е изпратила на прокуратурата резултатите от проверките в Община Враца и Община Стара Загора заради наличие на данни за извършени корупционни престъпления от лица, заемащи висши публични длъжности, съобщиха от КПКОНПИ.

Какви са нарушенията в Община Враца?

Проверката в Община Враца и общинското дружество „Тролейбусен транспорт - Враца“ ЕООД е започнала на 14 декември. Проверени са две обществени поръчки – едната за доставка на 9 тролейбуса, а втората за доставка на 13 електрически автобуса, 13 станции за бавно зареждане и една бързозареждаща станция към тях, допълват от bTV.

„И двете поръчки са финансирани със средства по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ и общата им стойност е 32 027 089,53 лева, от които 26 000 000 лева - безвъзмездна финансова помощ и 6 027 089,53 лева - собствено финансиране. Възложител е общинското дружество за тролейбусен транспорт. Поръчките са спечелени от един и същ изпълнител - „Авто Инженеринг Холдинг Груп“ ЕООД“, казват от КПКОНПИ в съобщение до медиите.

В хода на проверката са изискани документи на място и са снети писмени обяснения от лица, участвали в проведените процедури.

Установено е, че е получена неследваща се имотна облага, както и нарушения при доставката на тролейбусите – не са изпълнени параметрите, изрично посочени в техническото предложение и спецификацията към сключения договор. В резултат на това в експлоатация са въведени транспортни средства, които не са били предмет на обществената поръчка и са произведени от беларуско държавно дружество, без да е установено дали отговарят на нормативните изисквания за транспортни средства в ЕС.

Какви са нарушенията в Община Стара Загора?

В Община Стара Загора и общинското дружество „Тролейбусни и автобусни превози“ ЕООД проверката започна на 29 ноември по отношение на две обществени поръчки за доставка на 55 нови дизелови автобуси (висок екологичен клас) на стойност 35 639 108 лева, както и на 33 нови електрически автобуса и 18 двойни зарядни станции и 2 комплектни трансформаторни станции на територията на тролейбусното депо в града, на стойност 49 103 999 лева.

„Финансирането е със средства по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“, а възложител е общинското дружество за тролейбусен и автобусен транспорт. Спечелилите поръчките за автобусите са чешко и полско дружество, а за електрическите автобуси – българско. В хода на проверката са изискани документи, снети са обяснения от служители на общинската администрация, представители на възложителя, външни лица и експерти, участвали в процедурите“, добавят от КПКОНПИ.

Установени са данни за извършени противозаконни действия от лице, заемащо висша публична длъжност, изразяващи се в превишаване на правомощията му и оказване на въздействие в процеса по подготовка и провеждане на обществените поръчки с цел определяне на конкретен участник за изпълнител, за което същото лице е получило неследваща му се имотна облага.

От Антикорупционната комисия обобщават, че при проверките в Община Враца и Община Стара Загора е налице сходство при данните за извършени неправомерни действия от длъжностни лица с проверката в Община Варна, резултатите от която бяха изпратени на прокуратурата на 1 декември - установени неправомерни действия от лице, заемащо висша публична длъжност, при процедура по избор на изпълнител за обществена поръчка на стойност 85 000 000 лв., финансиран по Оперативна програма „Околна среда“, за закупуване на 60 броя електрически автобуси и 60 бр. зарядни устройства за тях.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 28 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 А София

    40 0 Отговор
    А Варна.А ПловдиФ.А Варна

    Коментиран от #25

  • 2 2014 ГОД

    56 5 Отговор
    И ЧАК СЕГА ИЗЛИЗА НА СВЕТЛО. ДЕ БЯХТЕ ДО СЕГА?!???. НА СРЕЩИ У ЗАЙЧАРНИКА ЛИ?!??. ЩО ДАЛАВЕРИ СА ПРАВЕНИ 12 ГОД. САМО ЕДИН БОГ ЗНАЕ.
  • 3 рабора работа

    45 2 Отговор
    900 000 (деветстотин хиляди) прекратени по давност преписки? Защо? Каква е причината тези преписки да не стигат до краен осъдителен завършек? Какви са пречките?

    Коментиран от #11

  • 4 Борисов

    38 4 Отговор
    Затвор доживотен!!
  • 5 Бащата

    47 3 Отговор
    на шофиращият джипа , с който блъсна в Стара Загора 3 момичета , на едно от които , милото, бе ампутиран крака - милионер от далавери чрез обществени поръчки и приятел на кмета ! И други такива "бизнесмени" !

    Коментиран от #14

  • 6 Всички

    42 2 Отговор
    кметове на областните градове са милионери чрез обществени поръчки , всевъзможни врътки и далавери , фалшивикации и "сътрудничество" от общинари и огромна престъпна мрежа на всички нива ! А и на много малки и големи населени места ! Ревизия до грош !
  • 7 Сесесере

    30 3 Отговор
    АЛО КПКОНПИ РАЗСЛЕДВАЙТЕ ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ ЗА ПОСЛЕДНИТЕ 15 ГД ДА ВИДИТЕ ОГРОМНИ КРАЖБИ В СТРАШЕН РАЗМЕР тежко ни и горко нищо добро не ни чака бог да ние на помощ
  • 8 Перо

    30 2 Отговор
    Това бяха сигнали на граждани и конкурентни фирми и КПКОНПИ беше принудена да се самосезира! Нямат никаква заслуга за издирването и документирането на корупционните сделки. Винаги са принудени да догонват събитията!
  • 9 Томи

    23 4 Отговор
    Живко - кмета, изгоря в огъня!
  • 10 Гюро Михайлов

    23 0 Отговор
    В Кърджали стават далавери повече,отколкото взети заедно.От страх за етническия мир не ги закачали.
  • 11 Статистик

    17 0 Отговор

    До коментар #3 от "рабора работа":

    Причината се нарича КПКОНПИ. В частност - тлъстата Цаца.
  • 12 У Враца

    12 0 Отговор
    Освен да окрадеш нещо,баце,ми друго нема от къде,баце.
  • 13 Марин

    13 1 Отговор
    А в община Хасково скоро ли??
  • 14 Бибитко

    27 4 Отговор

    До коментар #5 от "Бащата":

    Нищо в Стара Загора не ставаше без знанието на областния координатор на ГЕРБ Недялко Недялков и кмета Живко Тодоров. Те двамата също са милионери, да не говорим пък за "първия демократично избран" кмет Антон Андронов.. Ето такъв бе преходът - за наивниците, които възприемаха демокрацията като свободно развитие и благоденствие - бедност, а за онези, които бяха избирани от тях - богатство, надменност и недосегаемост. Време е сегашният кмет на ГЕРБ Живко Тодоров да бъде разследван за санирането на жилищни сгради, ремонта на площада в центъра, на парковете в града и най-вече за застрояването на природния парк "Бедечка".
  • 15 Необходимо е

    15 3 Отговор
    КПКОНПи трябва да влезе и в Топлофикация София и община София
  • 16 Баце ЕООД

    15 3 Отговор
    Враца и Стара Загора, любими градове!
  • 17 Българка

    18 0 Отговор
    Разбрахме, че има корупционни сделки, не че сме изненадани. Но питам къде са парите, с които тези висши служители са се облагодетелствали? Защо не се оповестяват имената им? Запорирано ли е имуществото им? Очакваме ВСЕКИ ОТКРАДНАТ ЛЕВ ДА СЕ ВЪРНЕ НА ЗАКОННИЯ МУ СОБСТВЕНИК- БЪЛГАРСКИЯ НАРОД!
  • 18 Павел пенев

    10 3 Отговор
    За Варна и Враца незнам,но за Стара Загора сигурно е така както е публикувано. Добре би било да видим и имената на тези служители, а те положително са видни гербаджии.
  • 19 тхйт

    5 11 Отговор
    Пълни глупости! Няма такова нещо, поне не в Стара Загора. Удобен начин за изм(в)иване на ръце!
    КПОНПИ не трябва да прави политически внушения.
  • 20 стоян

    4 0 Отговор
    Каква е тази цена за автобус или тролейбус 1 000 000 лв че и нагоре-сигурно са модел джиа -всички екстри с джекузи
  • 21 Защо

    5 0 Отговор
    Община Карлово пак се измъкна,а тя е лидер в корупцията.
  • 22 Не може да бъде :D

    3 0 Отговор
    Толкова много години и толко кражби със корупцйонни практики. Изнесъха държавата и я разграбиха брутално без каквито и да е последствия. И най лошото е че повечето от тях още са във властта
  • 23 Асен

    4 0 Отговор
    Почакайте да разберете и в здравната система какво се случва, това болници, лекарства, чудо е. Там превъртяха играта
  • 24 Марков

    3 0 Отговор
    Направете проверки и за санирането жилищни сгради. Луксозни проекти, конкурси, изпълнение спрямо проектите, парични потоци. Два милиарда. Хемус ще ви се види детска игра.
  • 25 Във Варна

    2 1 Отговор

    До коментар #1 от "А София":

    НЯМА корупция /това е виц/! Има герберско управление -"честно, открито, справедливо..." Градът, в който съм се родил и живея близо 70 години, никога не е бил по-мръсен и неуреден!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол