Преди да се тръгне към създаване на новите правила за избор на КЕВР, първо трябва да се промени закона. Това мнение изказа пред БНР енергийният експерт Славчо Нейков.
Според него трябва да се възстанови броят на членовете на Комисията, както и да има законова регламентация, така че и други заинтересовани лица да могат да номинират кандидати за членове. Трябва да има много повече възможности за номинации, категоричен е той.
"Изменение в Закона за енергетиката в тези направления, при добра политическа воля, може да се случи за 2 седмици. В рамките на месец процедурата би могла да приключи съвсем спокойно - с обявяване на правилата, с даване на срок за номинации, с отваряне възможността за номиниране", изказа мнението си експертът.
В предаването "Преди всички" Нейков посочи, че пропуските в закона от една страна създават предварителна формула за квотно разпределение на регулаторите въобще. Второ - схемата, заложена в закона - само народни представители и парламентарни групи да номинират кандидати за тези постове, създава усещане за предрешеност, освен това лишава обществото от възможността да бъдат издигнати много и повече стойностни кандидатури, смята той и добави:
"Законът не говори за квоти, но на практика това се получаваше. Тази схема е валидна не само по отношение на КЕВР".
Славчо Нейков подчерта, че при КЕВР има още 2 проблема, които имат законова регламентация - броят на членовете на Комисията беше силно редуциран, което създава голям проблем от гледна точка на кворума. Освен това преди в КЕВР имаше юрист и икономист като членове, а сега тези позиции ги няма.
И още - критериите за избор на членове на регулатора бяха силно занижени.
"Другото изменение на закона, което също е належащо, е критериите за членове на регулаторните органи да бъдат сериозно преосмислени в посока на завишаване", категоричен бе Нейков.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Господа
Коментиран от #2
11:04 19.06.2023
2 Oщe в учeбникa
До коментар #1 от "Господа":
пo физикa e oбяcнeнo, чe тoплoфикaциятa e икoнoмичecки изгoднa само aкo зa цeлтa ce изпoлзвa oтпaднaтa тoплинa при прoизвoдcтвoтo нa eлeктрoeнeргия. Нaшитe тoплoфикaциoнни дружecтвa нe ca ТEЦ, a пo-cкoрo ТЦ - тoплo-цeнтрaлa зa прoизвoдcтвoтo нa пaрa. Oттaм ниcкият к.п.д. и виcoкитe цeни. Няма как да се отопляваш на газ и да ти е скъпо, а на централно парно пак на газ да ти е по-евтино. Централното парно има километри тръби и съответно топлинни загуби, пари за поддръжка, администрация, топлинни счетоводители и немалко корупция.13:24 19.06.2023
3 Мощността на
Aкo нe ca държaвнитe дoтaции oщe oт врeмeтo нa coцa и ceгaшнoтo зaтъвaнe в дългoвe и нeплaщaнe нa прирoдния гaз - дa ca фaлирaли oтдaвнa. Имa eдин Зaкoн зa зaпaзвaнe нa eнeргиятa и нeгo мoжe дa гo oтмeни caмo Тoзи, кoйтo Гo e cъздaл.
13:31 19.06.2023
4 Ами да
16:29 21.06.2023