6609 са тежките катастрофи у нас през изминалата 2022 година, съобщи Нова телевизия. Те са станали причина за смъртта на 531 души. Въпреки че загиналите са по-малко от тези през предходната, броят им все още остава прекалено голям в сравнение с този в останалите европейски държави. Най-опасно е да се пътува по първокласен път в петък следобед, показва статистиката.
Малко над 31 500. Така звучи числото, ако обобщим и добавим и по-леките пътнотранспортни произшествия, станали на територията на страната през миналата година. Катастрофите с пострадали са близо 7 000. 29 от загиналите на пътя са деца. Единствената добра новина тук е, че жертвите са с 30 по-малко от предходната година. Данните са на Националния статистически институт, откъдето отчитат и близо 8 500 тежко и леко ранени души. Голямата част от произшествията са станали поради неправилни действия от страна на водачите, като в половината от случаите това са несъобразена скорост или неправилна маневра.
От общия брой на тежките катастрофи най-много са тези, при които са се сблъскали два автомобила. Една трета от катастрофите са такива и най-много хора са загинали именно тогава – 207 души. Следват произшествията, при които е блъснат пешеходец – те са малко над 20%, а жертвите в следствие на тези удари са 89.
Извън градовете най-смъртоносни са първокласните пътища. Там живота си са загубили 115 души. Над 80 души за загинали на второкласните и още толкова на третокласните. Два пъти по-малко са жертвите по общинските пътища, а най-сигурни, въпреки всичко, оказва се, са магистралите. Там са станали най-малко произшествия и има най-малко жертви.
В градовете, традиционно най-големите, остават местата с най-голяма концентрация на катастрофи. На първите две места са София и Пловдив. Именно столицата е дала и най-много жертви – 42. Второто място по брой загинали обаче изненадващо си делят Бургас далеч по-малката Враца. Там са загинали по 13 души. Най-малко тежки ПТП-та – 30 на брой, са станали в Ямбол, а единствения български град, в който няма загинал на пътя през миналата година, е Кюстендил.
Ако направим разбивка на денонощието по часове, ще видим, че най-голям брой тежки произшествия са станали непосредствено след края на работното време – между 16 и 18 часа. Петък е денят, в който се регистрирани най-много тежки катастрофи, а най-сигурният ден да се возиш в автомобил е сряда. През годината най-безопасно се е пътувало през март, а най-много са тежките катастрофи в периода, в който се намираме в момента – средата на лятото.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 инхи
Коментиран от #2
09:47 11.08.2023
2 Милен
До коментар #1 от "инхи":
Нарочно не са писали за алкохола и наркотиците, щото цифрите са меко казано смешни на фона на останалите 😉09:51 11.08.2023
3 бай Иван
09:57 11.08.2023
4 оня с коня
10:17 11.08.2023