Last news in Fakti

27 Септември, 2018 11:54 9 546 7

Промени в ЗУТ блокират собственици на земи да строят

  • зут-
  • закон-
  • промени-
  • земя-
  • строителство
Промени в ЗУТ блокират собственици на земи да строят - 1
Снимка: М. Богданова ©

От началото на следващата година трябва да влязат в сила последните направени промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ). Гратисният период в закона изтича в началото на година, като всички общини от тази дата трябваше да имат изготвени и влезли в сила общи устройствени планове. Без тях собственици на единични парцели върху земеделски земи няма да могат да сменят предназначението на имотите си и съответно да строят.

В Община „Родопи” се надяват този срок да бъде удължен, тъй като имат техническо задание, но не и обществена поръчка за изработването на стратегическия документ, пише TrafficNews.bg. Въпреки че от Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) нямат задължение да поддържат регистри на влезлите в сила общи устройствени планове, кметовете на общините са длъжни да поддържат публичните регистри около процедурите по ОУП. Към момента в МРРБ има следната информация за Пловдивска област. В Пловдив има одобрен ОУП, който е влязъл в сила. В момента обаче има обществена поръчка за изработването на нов устройствен план. Той трябва да даде насоки за развитието на града,а кметът Иван Тотев бе заявил, че в новия документ ще залегне премахването на всички земеделски земи, като там ще се въведе ниско строителство.

Другите три общини, които имат одобрен и влязъл в сила ОУП са „Марица” , Перущица и Съединение. В 10 от останалите 14 пловдивски общини в момента вървят процедури за изготвянето на устройствените планове, като са на различен етап.

Най-близо до приемането на устройствени планове са общините Калояново, Карлово, Първомай, Стамболийски, Сопот и Хисаря. В тях има сключени договори с изпълнител за изработването на ОУП.

В община Кричим има обявена обществена поръчка за избор на изпълнител, а в Куклен има изготвен ОУП още през 2009 година, но няма информация той да е приет и одобрен. Лъки и Брезово имат предварителни проекти на ОУП, придружен с екологична оценка.

МРРБ нямат информация какво се случва в общините Асеновград, „Родопи”, Раковски и Садово.

Целта на новите текстове в закона е да се спре застрояването върху плодородни земи, а също така да се предпазят защитени територии. Също така с устройствените планове трябва да се въведе регулация в застрояването и да се даде насока в развитието на общините.

Законът все пак предвижда редица изключения. Дори в една община да няма влязъл в сила ОУП върху земеделски земи, ще може да се строи при определени условия.

В чл. 109 от ЗУТ, който влиза в сила от 1 януари е записано, че ПУП за урбанизираните територии по може да се създава и когато няма общ устройствен план, а за териториите, които са с друга статут, ПУП-ът трябва да бъде променен за цялото землище.

В случаите, когато плановете за регулация и застрояване обхващат цялото населено място и/или землището му, те изпълняват и ролята на общ устройствен план за съответната територия.

С други думи, за да се промени статутът на нива, то това трябва да се измени ПУП-а на цялото землище. На практика обаче това е невъзможно, тъй като в едно землище попадат десетки имоти със стотици собственици. Другите изключения от закона са:

- обекти с национално значение;

- национални обекти по смисъла на Закона за държавната собственост;

- обекти с регионално значение;

- общински обекти от първостепенно значение;

- обекти - публична собственост;

- обекти със сертификат за клас инвестиция по Закона за насърчаване на инвестициите;

- обекти на техническата инфраструктура;

- специални обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната;

- недвижими културни ценности;

Важно уточнение е, че наличието на влязъл в сила ОУП за територията на дадена община не е пряко свързано и не представлява задължително условие за усвояването на евросредства и реализиране на инвестиционни намерения в земи, които все още се водят земеделски. С други думи всяка община ще може да привлича инвеститори, които да изграждат предприятията си на тяхната територия. Основният удар ще бъде поет от хората, които искат да строят своите домове, както и предприемачи с малки предприятия.


Поставете оценка:
Оценка 2 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ivan S

    9 0 Отговор
    Източник на корупция и злоупотреби. На определени хора ще се разрешава, на определени ще им извиваме ръцете.
  • 2 ДОХ

    4 5 Отговор
    Ако го имаше този закон преди години , нямаше вместо пшеница да никнат соларни панели , на плодородна земя ( която не е предназначена за това )

    Коментиран от #6

  • 3 Лимонад

    6 0 Отговор
    То и сега е така ... и явно ще става все по тегаво
  • 4 народ

    4 1 Отговор
    Да бе,за нас все нови закони,а циганите строят където си искат и никой не ги закача.Съборете незаконните цигански постройки в Пловдив,пък тогава мислете закони!Пловдив се е превърнал в бунище от тях,да не говорим за невъобразимите денонощни музикални изпълнения!
  • 5 Иван

    2 0 Отговор
    Още преди десетина - петнадесет години се знаеше, че тези земеделски земи ще влязат в регулация, а декар земя край Пловдив, който да си купиш като инвестиция, тогава беше от порядъка на 200 - 300 лв. Разбира се, дребните собственици са много, но лъвският пай отдавна принадлежи на разни строителни компании, кметове, архитекти и т.н., които най-много сега ще спечелят от развитието на определени райони край Пловдив, защото ще продават земята вече за 20 хил. €/ декар. И тъй като те могат да сменят предназначението на земята като променят ПУП на целия списък от ниви, те няма да се набутат. Спокойно пресмятайте какво е положението - купил си 200 дка земеделска земя край Пловдив по 200 лв./дка, успяваш да й смениш статута и после строиш къщички за по 40 хил. евро с прилежащия терен. Хич не е далавера...
  • 6 Лимонад

    3 0 Отговор

    До коментар #2 от "ДОХ":

    Много грешиш - наличието на много закони от подобен тип е в ущърб на дребния бизнес и малкия строител... т.е - все повече пречки и документи ти трябват за да си построиш къща... за големият инвеститор, който може да има и адвокат и архитект и хора занимаващи се само с бюрокрацията - пак ще е възможно да се справи.. но такива като мен и теб - няма да могат. Ще купуват апартаменти на 1500Е квадрата и ще изплащат цял живот...
    еднофамилните къщи с озеленяване над 50% трябваше да са опростени като процедура за да може да си строят хората. Хем и застрояването щеше да е по-рядко. Вместо това - блок до блока - по сума етажи с колите паркирани по пътя... но рушвет за къща рядко се дава... докато за кооперация - задължително някой одобряващ е по веригата, я с изготвяне на документи, я с консултации.

    Коментиран от #7

  • 7 Ачо

    3 0 Отговор

    До коментар #6 от "Лимонад":

    Човека пшеница си иска това е:))))Мнението ти е съвършенно вярно!Не знам колко трябва да се самоненавиждаш за да се загробиш с кредит за цял живот в един "човекарник" в безконтролно уплътняващ (сгъстяващ)квартал.Пълно безумие е! Накрая спеюелили ще са
    Банките,стройтелните предприемачи,стройтелите,спекулантите....ии свършиха това са.А за останалата заблудена маса "благата"