Цените на жилищата ново и старо строителство в Пловдив се изравниха през 2021 г. Това е продиктувано от високото търсене и силно ограниченото предлагане. Тенденцията ще се задълбочава, като се има предвид, че инвестициите към втория по големина град се увеличават. Това привлича все повече хора, които си търсят жилище в града. Какво друго се случва на пазара на жилища и какво да очакваме? Отговор на този въпрос дава в специално интервю за най-големия сайт за недвижими имоти у нас – imot.bg, Мирослав Язов, собственик на агенция за недвижими имоти.
Господин Язов, как поскъпването на строителните материали влияе на пазара на жилища в Пловдив?
Налице е увеличение на строителната продукция между 15% и 20% за последната година (бел. ред. септември 2020-2021 гг.), в зависимост от типа проект, който се изпълнява. Важно е да отбележим, че клиентите ни разполагат с по-малки бюджети. Те идват от Мадан, Хасково, Кърджали. Например, в София идват от Пловдив, Стара Загора, Бургас – доста по-платежоспособни купувачи, а също така има и чуждестранни инвеститори.
В Пловдив потребителите са по-малко платежоспособни. Това означава, че повечето обекти, които се предлагат, са в долната граница на ценовия диапазон. При тях поскъпването е по-малко, тъй като те предлагат по-малко услуги. Например, дограмата е по-ниско качество, както и входните врати, домофоните и други. За тези, които продават по-качествени имоти ново строителство, при тях цената е със сериозно увеличение като строителни разходи, защото примерно 12 см е в момента стандарта на изолацията. Инвеститорът решава да сложи 15 или 20 см. Дограмата е 5-камерна, но той решава да сложи 6-камерна. Видеодомофон вместо домофон. Всичко това оскъпява.
За инвеститорите поскъпване има не само при строителните материали, но и при цената на земята. Пловдив е малък по площ град. Парцелите се изкупиха и все по-малко има за строителство. Определено може да кажем, че строителите в Пловдив изпитват затруднения с цената, на която си издават продукцията.
Затова ли започнаха да изникват големи сгради или дори цели комплекси по реката?
При положение, че няма къде да се строи. Около Захарния комбинат тепърва ще строим. Стремежът е към по-голямо РЗП, за да падне цената на квадратен метър, за да има някакъв смисъл от продажбата на имота.
Има ли някаква промяна в етапа, на които строителите продават? Задържат ли строителите част от имотите, за да продадат на по-късен етап?
Няма такъв случай. Има няколко района в града, в които всичко се продава много преди да е стигнало Акт 14, поради сериозно завишения интерес относно инвестиране в недвижими имоти с цел отдаване под наем на чуждестранни студенти.
В по-крайните квартали може и в по-финален етап да си купиш имот, примерно на Акт 15, който ще е по-скъп. Но на централно западни райони много бързо свършва всичко, дори и в момента.
Какво се случва на вторичния пазар на жилища?
Там е най-голямата драма, защото старото строителство не предлага услугите на новите, но собствениците са решили, че това не е точно така и си държат цените като за ново строителство. Това няма абсолютно никаква икономическа логика, но е факт. Имам и реален пример. Продадох панелка в Кючука в трагично състояние на цената на новоизграден апартамент в комплекс в същия квартал. На квадратен метър цената е една и съща.
Новото строителство има логика да защити цената, но на една панелка как ще стане – няма как да я защитиш.
Къде ще се реализират новите проекти?
В Тракия.
Томов плаза?
Той ще е малък в сравнение с тези. Резиденшъл Тракия се строи в момента – 3200 жилищни единици. На Хъс ще са около 1000 жилищни единици. Така че според мен, пазарът на вторични ще замре, след като стартират тези обекти, при условие, че собствениците не си актуализират цените.
Колко е разликата между ново и старо строителство?
В момента няма и това за мен е много странно. Даже има места, където новото строителство ти е по-евтино, отколкото старо. В квартал „Южен“ продавам панелка за 800 EUR/кв.м. В момента в „Южен“ на друг голям инвеститор мога да си купя на 600-650 EUR/кв.м. Да продадеш на 800 EUR/ кв.м панелка, която тепърва влизаш вътре и започваш да правиш ремонт. Това няма никаква логика.
Какво е състоянието на жилищния сграден фонд в Пловдив?
Съществуващият сграден фонд е много по-голям от този, който излиза на пазара. За 2020 г. са въведени около 3000-4000 жилищни единици. С идването на нови хора, които си купуват инвестиционно имоти, за град като Пловдив, му трябват 6000-7000 нови жилища всяка година. Затова има такава отворена ножица, защото ние не си задоволяваме нашето потребление.
Във всеки един момент между 2% и 3% от хората в един град решават да си сменят жилището. Независимо дали има или няма криза, трябва да има 6000-7000 нови имота всяка година. Тази цифра нараства, ако отчетем факта, че индустриалните зони около Пловдив непрекъснато се разрастват, а това привлича и нови работници. Само в Тракия икономическа зона заетите са 40 000 души. А сградният фонд в Пловдив е 220 000 жилища. Тук нямаме летен и зимен сезон.
Тук идваме до един друг проблем. Градът само по себе си няма накъде да се разраства…
Това е най-големия проблем…
Но извън града, там пък икономическите зони има накъде да се разширяват. В този случай какво правим? Разрастваме икономическите зони 3-4 пъти, а вътре …
Защо мислите, че в Пловдив започва да се строи вертикално. Всички казват, че се строят мастодонти. Да. Дайте площ и ще строим къщи.
Какви други тенденции наблюдаваме на пазара на жилища в Пловдив?
Много хора в последно време изтеглиха офертите си от пазара. Това всички колеги го отчитаме.
Защо?
Хубав въпрос. Най-голямото ми притеснение е, че ще има шоково поскъпване – 10%-15%. Пълно е с хора, които изтеглят от пазара имотите си. Пълно е с хора, които увеличават цените. Например, увеличението на апартамент в Мараша е от 130 000 на 160 000 EUR без аргумент от страна на собственика. Той просто така е решил. Най-интересното е, че сделки има и си има и цените си растат.
В такъв случай каква е разликата между офертна и реална цена?
Вече е малка. До 5%. Преди беше 10-12%. 5% е и то ако си много добър преговаряш.
2008-2009 гг. имотният балон се спука. Днес обаче цените са доста над тези от 2008 г. Има ли балон, макар да не говорим за него?
Тук-таме има, тук-таме няма. В някои случаи има обяснение защо цените са нараснали на места, а на други – няма обяснения. При последните има балон. Когато искаш да си купиш ново, качествено и на хубава локация жилище, нямаш избор – купуваш го веднага, защото цената ще върви само нагоре.
На градската градина има една единствена улица „Велико Търново“. Ако искаш да си там, не може да се надяваш цената на имота да падне наполовина, както беше преди 12 години и да се чакаш. Няма как да стане това. Има локации и имоти, на които няма какво да им се случи, но пък има и много надценени без основателна причина жилища. При тях ще се случи „пук“. Със сигурност ще има корекция в даден момент. Всеки различно твърди кога ще е той и с колко ще бъде.
Икономиката ни в града се развива много добре. В момента в Пловдив продължават да влизат пари, да се инвестират във фабрики и производство. Нормално е да идват хора и да живеят тук.
От 2008-2009 гг. останаха ли някои недостроени имоти?
Да. Изкупени са и ще се довършват. От техническа гл.т. могат да се довършат. От 2008 г. има две сгради, които са на нов собственик и се планира да бъдат достроени. Най-скъпото е изградено – арматурата и основите. Там ще има голяма печалба.
През миналата година избирахме три пъти парламент, но като че ли този път политическият фактор не оказа влияние върху цените?
Да. Никой не го интересува. Пандемията влияя 2 месеца. Имаш бизнес – правиш бизнес и изкарваш 100 000 лв. Какво ще ги направиш? Ще си купиш акции ли, биткойн ли. Няма какво да си купиш. Няма какво да ги направиш тези пари. Българинът нищо друго не знае, освен да ги инвестира в имоти.
Ние се занимаваме и с управление на етажна собственост и при нас заявленията за празни апартаменти нарастват главоломно. Новият собственик го заключва и казва, че не го интересува.
Положението е супер непредсказуемо. Някои инвеститори казват, че няма да строят през 2022 г., а ще строят 2023 г., защото тогава ще е по-висока печалбата.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Крум
Коментиран от #50
11:05 31.01.2022
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Бл.134 в Зап. парк
11:09 31.01.2022
4 Софиянец
Коментиран от #6, #54
11:10 31.01.2022
5 АААААААААа
Коментиран от #17, #76
11:12 31.01.2022
6 АААААААААа
До коментар #4 от "Софиянец":
И Знаеш ли разликата в сметките през цялата година? ОГРОМНАаааааааааааааааааааааКоментиран от #19
11:13 31.01.2022
7 гост
11:25 31.01.2022
8 Архитект
Коментиран от #20, #22
11:30 31.01.2022
9 Хахайа
11:38 31.01.2022
10 Мандо
Коментиран от #23
11:51 31.01.2022
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Аз Кочо
12:13 31.01.2022
13 ЧСИ
12:33 31.01.2022
14 Населението намалява с 68 000 на година
Коментиран от #26
12:38 31.01.2022
15 МНЕНИЕ
Новите сгради са с по-добър външен вид, благодарение на нови строителни технологии и м-ли...
Но до тук,...е нормално ли е цените на кв.метър да са равни или по-високи от тези в Лондон,Виена или други европейски градове, като и децата знаят кой е строителя на новите жилища, от къде идват строителните материали, неспазване на техн.срок
Преглъщаме и това,.. ами има ли инфраструктура до новото ни жилище, с малки изключения, парко места, площадки за децата...до като в старите жилища всичко това го има..В близките села до голеният град, цените също са нереални,.. кирпичена къща тип салма да струва 800-1000 евро кв.м... Някой ще каже Хората си влагат парите..,
Коментиран от #35
12:46 31.01.2022
16 Един милион плюса
До коментар #2 от "Мислете":
за коментара ти. Това е идеята на всичко, което се случва около истерията строителство на всяка цена и около мистерията covid19. Заложената бомба цели ново преразпределение на капитала, както в РБ, така и на световно равнище! Новопридобитите чрез кредити имоти, водят към мизерия и лишения. И естествено, че после - към Западна Европа. Защото тук работодателят никак НЕ харесва идеята за по-високи заплати. (С някои изключения, разбира се.)12:54 31.01.2022
17 Всеки има право
До коментар #5 от "АААААААААа":
да рискува парите си, както сметне за добре. Като те четат строители и брокери, мед им капе на душата. И добиват сили за новия строителен шедьовър.13:01 31.01.2022
18 Ооо
Новото строителство не значи нещо по-добро от строителство от миналата година или преди 5г с акт 16 с ремонтирани апартаменти, с поставени врати, настилки, бани кухни и т.н. Нашето ново строителство издава апартамента като строителна площадка за вътрешен цялостен ремонт. Това е допълнителен разход.
Иначе относно качеството - и преди е имало качествени сгради и сега има! Нормално е качественото да е по-скъпо, който оценява ще си купи! Статията все едно сравнява 10 г кола втора употреба с нова такава, но без седалки вътре, щото трябва да си ги купиш допълнително… оттам марки много, модели много, класове много…
13:02 31.01.2022
19 И какви
До коментар #6 от "АААААААААа":
са разликите в сметките? Подай малко данни, в проценти примерно. За да не е много лично все пак.Коментиран от #28
13:03 31.01.2022
20 Ооо
До коментар #8 от "Архитект":
Ами не се съгласявай да проектираш такива буклуци, не купувай такива… всеки тръгва по цената.. единия взема пари да направи глупости, други после не набутват щото другото е по-скъпо… аз чакам закон с който се забранява строителство на апартаменти под 80кв, но на никой не му стиска да го предложи дори! Чакам и инициативи за обединяване на апартаменти ! В нашия блок всичко е 50 кв… половината се изнесоха след 5тата година да търсят по-голямо… това нямаше да е така ако имаше закон дето защитава интересите - Мин 80кв с допълнение гараж към всеки апартамент!13:08 31.01.2022
21 Бай Иван
При старото строителство това заробване го няма!
Отдавна жилището не е инвестиция. При хиперинфлация - какво? Не се продава а не става и за ядене! Наемите и те умират.
В България инвестиция е сложно нещо.
Коментиран от #31
13:21 31.01.2022
22 Да видим промените в новия ЗУТ
До коментар #8 от "Архитект":
какви ще са. Дали ще засилят тенденцията, описана в коментара ти. Или все пак ще има разум. Защото по ЗУТ има зона "отдих", но на практика тази зона НЕ СЪЩЕСТВУВА!!! И това, което предстои в Пловдив ще бъде катастрофално за града. Защото постепенно в идните години хората ще напуснат града, поради невъзможност за пъноценно възстановяване в дома си.Поради липсата на зелена растителност, съответно има и липса на чист въздух. Голяма димилка се вдигна с премахването на твърдото гориво и общинското "субсидиране" на електрически уреди за отопление. А сега? А цените на тока? Дали да се греем с ток или... Хм, да си минем на изпитаното твърдо гориво, щото иначе ще стоим на студено с тези цени на тока. И така, когато градът бъде постепенно напуснат от хората заради ужасните условия на живот в него, от града ще останат САМО БЕТОННИТЕ БЕЗУМИЯ на строителите-съзидатели на краха. Къде ще идат хората ли? Кой където намери по-добър живот: западна Европа, САЩ, Канада, защо не Турция (посетете някой нов квартал в Одрин за да видят очите ви как изглеждат междублоковите пространства на най-много 5 етажните кипри блокове - все ново, НО качествено строителство). И така волю-неволю ще се сбъдне вчерашната прогноза на проф. Витанов в една ТВ, а именно: до
около 20 години губим още 1 млн. от населението на РБ. Лично аз мисля, че този път професорът греши в годините. След 10-ина години ще сме има няма към 5 млн. население в РБ.
13:23 31.01.2022
23 Щом сегашните нови жилища
До коментар #10 от "Мандо":
не може да се разпродадат, то защо никой не разследва откъде идват капиталите за все повече строежи? Коя е тази фирма, която не получава достатъчно приходи от дейността си, но ПРОДЪЛЖАВА да прави непрекъснато нови и нови разходи (демек строителство) години наред и то БЕЗ да фалира? Откъде идва този непрекъснат финансов поток и дали е поток? Може ли някой от официалните управляващи да обясни този ИКОНОМИЧЕСКИ и ФИНАНСОВ ФЕНОМЕН? Или пък някой умен журналист ще направи журналистическо проучване? Или може би не...Коментиран от #60
13:31 31.01.2022
24 Даааа
Коментиран от #34
13:31 31.01.2022
25 Анонимен от Пв
Коментиран от #30, #40
13:34 31.01.2022
26 А защо официалната статистика на НСИ
До коментар #14 от "Населението намалява с 68 000 на година":
мълчи и по повод необитаемите жилища, и по повод напускащите страната българи за една година? Толкова ли е трудно да се поддържа тази база данни? Това би спасило много хора от безумните сделки, които сключват.13:35 31.01.2022
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 АААААААААа
До коментар #19 от "И какви":
В нова кооперация съм за тази година за сега сметките ми за отопление са 0 лева. (През цялата година температури 21-26 градуса). Имам парно, но е изключено. В момента е 24 градуса. Топлоизолация (вън - вътре, към съседите също, на тавана и пода също). Прозорци (троен стъклопакет). Тухли с топлоизолация? Сметки НУЛА! Понеже елзахранването е със съвременни кабели (няма загуби, по голямо КПД). Разходите са минимални. Топла вода БОЛ от централно с съвременна икономична абонатна станция. Топломери и водомери в КОРИДОРА, да ги гледа КОЙ когато си иска?Коментиран от #33, #39, #52, #62
13:37 31.01.2022
29 Пловдив 1912
13:37 31.01.2022
30 Така ще е
До коментар #25 от "Анонимен от Пв":
като не се търси отговорност на общинарите, пряко замесени в този хаос.13:38 31.01.2022
31 АААААААААа
До коментар #21 от "Бай Иван":
Не си прав? Едно жилище преди 20 години и сега са много различни неща?13:39 31.01.2022
32 бай Ставри
13:40 31.01.2022
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 АААААААААа
До коментар #24 от "Даааа":
ГЛЕДАШ МЕРИШ ПРЕЦЕНЯВАШ като ти са малко 15-20 санта, намираш там де има? И естествено трябва да си ГРАМОТЕН? И между другото не слагай буквата Й където ти падне за благозвучие?13:44 31.01.2022
35 Навремето имаше един призив
До коментар #15 от "МНЕНИЕ":
от един министър председател: "За Бога, братя, не купувайте"! Но народът пак купуваше. С онова купуване тогава приключи първото първоначално натрупване на капитала в пост комунистическа България. След 1-во първоначално натрупване на капитала, последваха още три такива. Като гледам какво се случва сега, ми е ясно, че няма да приключим само с 4 регистрирани първоначални натрупвания на капитал.13:45 31.01.2022
36 АААААААААа
До коментар #33 от "Анонимен от Пв":
Нормален енергоефективен БЛОК с паспорт клас А+. Не е в Пловдив. И в Пловдив и в Пазарджик знам къде как е?Коментиран от #38
13:48 31.01.2022
37 А и в
До коментар #27 от "Петер Брьогел":
Маями, Флорида си имала къщурка. Така дрънкат злите езици.13:51 31.01.2022
38 Анонимен от Пв
До коментар #36 от "АААААААААа":
Ти да не би да си в оня супер луксозен комплекс до резервата край Варна?! хвърлям боб и гадая щото не писа в кой град е съкровището?!13:52 31.01.2022
39 Хубава
До коментар #28 от "АААААААААа":
приказка за хубава кукла Пинокио! Само че: будали хора да не я четат приказката!13:53 31.01.2022
40 Пловдив 1912
До коментар #25 от "Анонимен от Пв":
Само за едно не си прав , Пловдив е към 600 , 650 000 вече, само , че хората не са регистрирани в Пловдив....като прибавим и селата , които са като квартали на Пловдив и са най големите в България по население и Пловдив отива 700 000 души .....много отдавна Пловдив не е 400 000 души , по справка на Община Пловдив само Столипиново е над 100 000Коментиран от #47, #64
14:00 31.01.2022
41 Достлив инвеститор
14:01 31.01.2022
42 Оле ле
14:07 31.01.2022
43 Партамента
Горното казва всичко. Няма нужда от повече коментари. Чакаме само момента, в който всички тези празни апартаменти ще изялзат на пазара. Няма да има кой да ги купи. Вече на който му е трябвало жилище - го има. Населението намалява всяка година с 50,000 човека. Млади няма, на които да им трябват толкова жилища.
А пък иначе някои по образовани се научиха колко лесно няколко клика с мишката или направо през телефона си могат да си инвестират парите и в акции, фондове, злато, биткойни - кой каквото иска.
14:21 31.01.2022
44 анонимните
14:34 31.01.2022
45 Анонимен
14:51 31.01.2022
46 112
15:02 31.01.2022
47 Анонимен от Пв
До коментар #40 от "Пловдив 1912":
С тия нерегистрираните е по- голяма бройката! Ама нали гледаме УФциалните данни на НСИ!Коментиран от #51
15:13 31.01.2022
48 Наблюдател
15:13 31.01.2022
49 Наблюдател
15:14 31.01.2022
50 уояжаож
До коментар #1 от "Крум":
Ако слушаш разните мечтатели като Електрика, такава смяна на 5 години е неизбежна след като почнат да печатат апартаменти на 3д принтери, което пък ще се случи "съвсем скоро".15:38 31.01.2022
51 рохлева
До коментар #47 от "Анонимен от Пв":
Абе не е баш така. пловдив е 350000 според НСИ, но колко от тези живеят в чужбина, в София и се водят в пловдив? С пришълците от родопите и хасковско е около 400000, Столипиново отдавна мъжете са в Германия, в пловдив са само старците и децата.15:41 31.01.2022
52 инДженер
До коментар #28 от "АААААААААа":
бате я дай насам малко от тия "съвременни кабели" с 0 загуби? Щото по магазина има само с тебеширената изолация и помеднен алуминий за проводник. Старите медни проводници с каучукова изолация ще ги сънувате вече...15:44 31.01.2022
53 Tito
15:46 31.01.2022
54 Майстора
До коментар #4 от "Софиянец":
Ако беше правил някога ремонт на 50 годишната ти панелка щеше да се хванеш за главата от качеството й.. Стените ли са равни, тавана ли? Тоците ли са наред или фугите, дето са пълнени с чували от цимент.. Айде да не си говорим за качество при комунистическото строителство точно. Факт е, че при новото се пести, но там алчни чичовци гонят максимална печалба. Нямат изгода да ти шпакловат стените с мрежа или пода, или да сложат скъпи кабели в гофрета. Все пак новата ес класа и Малдивите ги чакат..16:15 31.01.2022
55 Павел пенев
16:28 31.01.2022
56 А реалната квадратура
16:34 31.01.2022
57 Евтина Реклама
16:37 31.01.2022
58 -89334 българи за 2021 г.
Тия апартаменти с какво ще ги пълните? С магарешки фъшкии ли?
Коментиран от #78
18:44 31.01.2022
59 -89334 българи за 2021 г.
Тия апартаменти с какво ще ги пълните? С магарешки фъшкии ли?
Коментиран от #73
18:45 31.01.2022
60 от фирма гроб
До коментар #23 от "Щом сегашните нови жилища":
дето не даде отчет за какво похарчи милиардите а и новите са от същото котило19:37 31.01.2022
61 Рошайн
19:43 31.01.2022
62 ако имаш централно парно се обеси
До коментар #28 от "АААААААААа":
няма смисъл да си им роб без право на замяна19:44 31.01.2022
63 Откриват фабрики/заводи...
Коментиран от #67
20:07 31.01.2022
64 Филмари бол
До коментар #40 от "Пловдив 1912":
Да,направо отива 3 млн.21:23 31.01.2022
65 Варненец(натурализиран).
После се изненадах че нямаме партиди за ток, обаче имаме Акт 16. Че кой би се усъмнил, банката дава кредит мислиш че всичко е на ред. И така ,от 10 години всеки ден тока ще бъде оправен така и не го оправиха.
Подръжката стана от 70 лева , вече е 105 лева.
Добре че сега е истерия, успях да си продам апартамента на цена 30% от цената на която го закупих.
Естествено не споделих за проблема с тока.
Сега моите бивши съседи плащат ток 0.70 стотинки на Квч.
Друг проблем е че 2 апартамента изразходват ток по 300 лева на месец и ние другите собственици им поемахме сметките, казват нямате право да ни спрете тока. Общия ток разделен на 70 апартамента стигаше до 30 лева на месец плюс собствената консумация.
Та да не се отегчавам, добре че има истерия за купуване на жилища че най-накрая се отървах. Винаги като има ниска цена нещо не е на ред.
00:22 01.02.2022
66 Фанта
00:42 01.02.2022
67 То и тяхната сметка (на бъдещите
До коментар #63 от "Откриват фабрики/заводи...":
новодомци) НЕ излиза, но те все още НЕ го знаят. Разбират за гафа си ЕДВА, когато се нанесат и поживеят няколко месеца в приказната придобивка. Но вече е късно - всички пътища са отрязани от кредити, обвързаности.01:44 01.02.2022
68 ТRIF
05:18 01.02.2022
69 Faith No More
09:29 01.02.2022
70 ха ха
Ми увеличете я , бе. Ако има кой да ви го купи :)))
Апропо, понякога старото сторителство е по-добро. Пример - по-добра инфраструктура, места за парткиране, а и 70 кв м старо строителство са равни на 100кв м ново. Мирикъл :)
10:07 01.02.2022
71 Антикомунист
12:59 01.02.2022
72 Морковик
19:56 01.02.2022
73 Морковик
До коментар #59 от "-89334 българи за 2021 г.":
Е как с какво? С помаци и джагали разбира се!19:59 01.02.2022
74 дедо
22:25 01.02.2022
75 Nik
08:25 02.02.2022
76 Ник
До коментар #5 от "АААААААААа":
Явно предпочиташ ниски тавани, заоблени стени, странно разпределение и претупани довършителни работи? Освен ако не си купуваш Артекс или нещо такова деятел е с 500 евро/квадрат над другите08:27 02.02.2022
77 Ал Тъпоне
10:05 02.02.2022
78 Може и с бежанци. Натам отиват
До коментар #58 от "-89334 българи за 2021 г.":
нещата. Ама едва ли ще плащат наеми.14:45 04.02.2022