2 Февруари, 2005 00:00 1 731 0

Сърбия строи две нови цигарени фабрики

  • сърбия-
  • фабрики-
  • цигарени-
  • млн евро-
  • цигарени фабрики
Сръбската агенция по тютюна обяви публичен търг за събиране на оферти за издаването на още два лиценза за изграждане на цигарени фабрики в Сърбия, пише сръбският вестник "Вечерне новости", съобщи econ.bg.

След две седмици ще се знае кой от потенциалните кандидати ще участва в надпреварата за новите цигарени фабрики в Сърбия. Очаква се тръжна документация да закупят фирмата "Монус", която вече притежава една цигарена фабрика в Сърбия, както и цигарената фабрика в Сента, производител на тютюнева суровина, която от година има и машина за правене на цигари. Очаква се това да направи и мултинационалната корпорация "Japan Tabako Internacional", която преди година изгуби битката за цигарени фабрики в Ниш и Враня.

През 2003 г. Сърбия приватизира двете сръбски тютюневи дружества DIN в Ниш и DIV във Враня, от които получи над 600 млн. евро. DIN държи 62% от сръбския пазар, а DIV, ¬ 10%.

Компанията Philip Morris плати 387 млн. евро /453 млн. долара/ за 66.45% от DIN и пое ангажимент да направи инвестиции в размер на 64.9 млн. евро за период от 5 г., както и да задели средства за социална програма на стойност 59 млн. евро, чрез която да се компенсират служителите акционери.

Конкурсът за приватизация на 67.81% дял от DIV беше спечелен без конкуренция от BAT срещу покупна цена от 50 млн. евро, 24 млн. евро инвестиции за срок от пет години и социална програма на стойност 13 млн. евро.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА