9 Февруари, 2005 00:00 560 0

Първо публично обсъждане на бюджета

  • година-
  • герджиков-
  • общината-
  • приходи-
  • бюджета-
  • бъдат-
  • които-
  • миналата-
  • през 2005-
  • миналата година-
  • 2005 година-
  • през 2005 година-
  • през миналата година
Много емоционални изказвания по проблемите на София и малко идеи за това как да се изразходват общинските пари през 2005 година имаше при първото обществено обсъждане на бюджета на столицата, което се проведе във вторник. Проектът беше представен от зам.-кмета Минко Герджиков и финансистите на общината. Освен неправителствени и бизнес организации на срещата дойдоха още браншовици, архитекти и граждани.

Целта на мероприятието беше преди общинският съвет окончателно да приеме бюджета, да се включат и рационални предложения. Поне още 14 комисии ще гледат проекта преди бюджетът да стане факт, поясни Герджиков. "Общината няма визия за инвестиционната си политика до 2007 г. и това личи от бюджета, който ни се представя. Не може приоритетите да бъдат образование, здравеопазване и сметището, защото това са елементарни задължения към гражданите." Така представител на организацията "Граждани за зелена София" коментира сумите за инвестиционната дейност, заложени в бюджета за тази година.

Според него проектът запълва празноти от "залежали стари проекти", вместо да хвърля мост към стратегията за развитието на града до 2007 г. За капиталови разходи през 2005 г. в проекта са предвидени 121.6 млн. лв. при 50 млн. през миналата година, обясни Герджиков. Той припомни, че общината не е успяла да се пребори с държавата и да получи 50 на сто от събраните приходи от ДОД. През тази година на столицата ще бъдат преотстъпени с 3 млн. лв. повече приходи, отколкото през миналата година.

Тези средства ще бъдат насочени за планираното увеличение на заплатите на общинската администрация, каза Герджиков. Кметът на с. Световрачене Ангел Димитров попита защо за ремонт на пътищата са заложени едва 8 млн. лв., след като през 2004 г. те са били 12.5 млн. и въпреки това в крайните квартали настилките са осеяни с дупки. Герджиков припомни, че при постоянния дефицит е трудно да се заделят средства за поддръжка на пътищата. За целта се използват приходите от данък сгради, които за миналата година са били 15 млн. лв.

Проблемът със сметището в Суходол през 2005 година променя приоритетите, затова вместо за пътища част от тези приходи ще се насочат за рекултивация на сегашното депо, поясни още Герджиков. Общината предвижда да се тегли кредит, с който да се осигури машина за пакетиране и временно депониране на боклука, докато бъде изграден завод за изгаряне на отпадъците, стана ясно по време на обсъждането. Столичани настояха общината да обяви списъка с общински имоти, които през 2005 година ще бъдат продавани. Близо 40 млн. лв. са заложените приходи от тези продажби. От Съюза на работодателите пък предложиха при изработването на техническите изисквания, които общината възлага при обществени поръчки, да се ползват външни фирми, за да няма съмнения за пристрастност.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА