17 Август, 2012 18:08 2 259 0

В Жеравна започва Фестивалът на народната носия

  • жеравна-
  • носия-
  • фестивал-
  • култура-
  • фолклор

Тази вечер в архитектурния резерват Жеравна започва Фестивалът на народната носия – едно уникално и автентично преживяване, което връща лентата на историята с няколко века назад.

Най-олтичителното за него е, че всеки желаещ да присъства задължително трябва да е облечен с фолклорна носия. Забранени са маратонките, дънките, кожените чанти и всякакви атрибути на съвремието. Допускат се и облекла от началото на ХХ век, както и традиционни за други държави.

Жеравна се намира близо до Котел и е запазила изцяло бита, културата и архитектурата на българското Възраждане.

В непосредствена близост до фестивала ще има място за палатков лагер с осигурени химически тоалетни, вода и ток. Палатковият лагер не се заплаща.

Ако искате да се върнете в миналото, заповядайте на 17 , 18 и 19 август в Жеравна.

Тази вечер старт на фестивала ще даде ансамбъл „Филип Кутев”, а след това на поляната ще има народно веселие с различни музиканти –родопски гайди, духова музика, зурни,  тракийски оркестър.

Програмата включва  пресъздаване на българска сватба, песни и танци от различни краища на България, народни добри, олелия, вадене на чевермета, както и гости от чужбина.


Поставете оценка:
Оценка 2 от 1 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА