4 юни 1920 г.: Унгария губи по-голямата част от територията и населението си

4 Юни, 2026 11:17 3 005 13

  • унгария-
  • територия-
  • население-
  • трианонският договор

Унгария е сведена от 325 411 кв. км до едва 93 073 кв. км

На 4 юни 1920 г. в двореца Гранд Трианон във Версай е подписан Трианонският договор. Мирното споразумение след Първата световна война разпокъсва историческото Кралство Унгария, отнемайки близо 72% от площта му и 63% от населението му в полза на съседни държави.

Унгария е сведена от 325 411 кв. км до едва 93 073 кв. км. Обширни региони като Трансилвания, Словакия, Закарпатието, Хърватия и Войводина са прехвърлени към Румъния, Чехословакия, Кралство на сърби, хървати и словенци (Югославия), Австрия и Полша.

От над 20,9 милиона души население в границите на стария съюз, в новата държава остават само 7,6 милиона. Около 3,3 милиона етнически унгарци (или всеки трети унгарец) се озовават извън пределите на родината си, превръщайки се в малцинства в съседните страни.

Страната губи излаза си на Адриатическо море (чрез Фиуме), както и достъп до над 90% от своите гори, дърводобив, желязна руда и тежка индустрия. Унгарската армия е лишена от наборна военна служба и е ограничена до едва 35 000 души професионални войници, забранена е авиацията, а флотът на Австро-Унгария е разформирован. Наложени са и тежки репарации. Документът е посрещнат с огромен шок и траур в унгарското общество, раждайки ревизионисткия девиз „Не! Не! Никога!“.

В деня на подписването в страната е обявен Национален траур - знамената в Унгария са свалени наполовина, а магазините и училищата затварят.

В днешни дни, заради трайното разделение на нацията, Унгария отбелязва датата 4 юни като Ден на националното единство, за да почете унгарската диаспора извън границите си.


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 23 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 хининков

    12 3 Отговор
    съюзници сега ко да прайш
  • 3 Пенка

    35 4 Отговор
    Да не забравяме че мизерабълс е искал да ни поделят между съседите, добре че е бил 28 Президент , Удроу за да ни има. Мизерници френски.

    Коментиран от #5

  • 4 Антикомуне

    4 10 Отговор

    До коментар #1 от "Аман от тия":

    Ганьо, Ганьооо
  • 5 Антикомуне

    5 13 Отговор

    До коментар #3 от "Пенка":

    Абе ти от колко профила пишеш бе Ганьо?!? Това, че договора е подписан в Париж, какво общо има с французите!?!

    Коментиран от #8

  • 6 Цвете

    8 2 Отговор
    ОТ КОГА СЪЩЕСТВУВАТ НЕКОМПЕТЕНТНИТЕ ? ОЩЕ ОТ МИНАЛИЯ ВЕК Е БИЛО, РАЗДЕЛЯЙ И ВЛАДЕЙ.НУЛА ДИПЛОМАЦИЯ ОТ ФАЛШИВИ РЪКОВОДИТЕЛИ.А ,КАКВО БИ ПРЕДСТАВЛЯВАЛА УНГАРИЯ ДНЕС? ПРЕКРАСНА ДЪРЖАВА С БЕЗХАБЕРНИЦИ В ПОЛИТИКАТА. 👏
  • 7 Цвете

    4 3 Отговор
    ОТ КОГА СЪЩЕСТВУВАТ НЕКОМПЕТЕНТНИТЕ ? ОЩЕ ОТ МИНАЛИЯ ВЕК Е БИЛО, РАЗДЕЛЯЙ И ВЛАДЕЙ.НУЛА ДИПЛОМАЦИЯ ОТ ФАЛШИВИ РЪКОВОДИТЕЛИ.А ,КАКВО БИ ПРЕДСТАВЛЯВАЛА УНГАРИЯ ДНЕС? ПРЕКРАСНА ДЪРЖАВА С БЕЗХАБЕРНИЦИ В ПОЛИТИКАТА. 👏
  • 8 Ха,ха

    10 5 Отговор

    До коментар #5 от "Антикомуне":

    Мизерабълс също са искали да ни поделят,я ходи чети в нета,не се прави на интересно.
  • 9 пламен

    5 0 Отговор
    На тази територия, унгарците са били по малко от 40%. Унгария е провеждала жестока денационализаторска политика спрямо другите народи. Особенно презрително се е отнасяла към славянските.
  • 10 изопачено

    9 0 Отговор
    малко се представят нещата. Данните касаят Австроунгария, а не само Унгария.
    Безспорно унгарците са най-ощетени след ПСВ но бидейки част от имперска нация, етнически унгарци е имало из цялата бивша империя без обезателно това да са естествени етнически граници обаче.
    Аналогично по тази логика, турците са ощететни още повече доколкото етнически турци преди ПСВ живеят из цялата Османска империя - от Ирак до Сърбия.
  • 11 Маджарските мангалий

    5 0 Отговор
    След 1867 г. Унгария получава пълна власт над своята половина от Австро-Унгария. Обзети от модерен национализъм, унгарските политици решават да превърнат мултиетническото кралство в еднородна унгарска държава.Наложена е политика на брутална насилствена асимилация (маджаризация):Училища: Затворени са почти всички славянски и румънски училища. Унгарският език става задължителен за преподаване дори в региони, където няма нито един унгарец.Имена: Държавните служители, учителите и свещениците са принуждавани да сменят славянските си фамилии с унгарски.Гласуване: Изборният закон е направен така, че право на глас да имат само богатите и образованите (което автоматично изключвало славянското селско население). При 50% неунгарско население в парламента, над 90% от депутатите са били етнически унгарци.Тази агресивна политика ражда огромна омраза. Когато Унгария губи Първата световна война през 1918 г., словаците, хърватите, сърбите и румънците нямат никакво желание да останат в кралството и веднага се отцепват, което води до краха на тази 1000-годишна държава.
  • 12 Абе глупак

    0 0 Отговор
    Унгария или АвстроУнгария
  • 13 Пише и южен Тирол

    0 0 Отговор
    Там и сега говорят и имената на населените места са на афстрииски (немски)