На 4 юни 1920 г. в двореца Гранд Трианон във Версай е подписан Трианонският договор. Мирното споразумение след Първата световна война разпокъсва историческото Кралство Унгария, отнемайки близо 72% от площта му и 63% от населението му в полза на съседни държави.
Унгария е сведена от 325 411 кв. км до едва 93 073 кв. км. Обширни региони като Трансилвания, Словакия, Закарпатието, Хърватия и Войводина са прехвърлени към Румъния, Чехословакия, Кралство на сърби, хървати и словенци (Югославия), Австрия и Полша.

От над 20,9 милиона души население в границите на стария съюз, в новата държава остават само 7,6 милиона. Около 3,3 милиона етнически унгарци (или всеки трети унгарец) се озовават извън пределите на родината си, превръщайки се в малцинства в съседните страни.
Страната губи излаза си на Адриатическо море (чрез Фиуме), както и достъп до над 90% от своите гори, дърводобив, желязна руда и тежка индустрия. Унгарската армия е лишена от наборна военна служба и е ограничена до едва 35 000 души професионални войници, забранена е авиацията, а флотът на Австро-Унгария е разформирован. Наложени са и тежки репарации. Документът е посрещнат с огромен шок и траур в унгарското общество, раждайки ревизионисткия девиз „Не! Не! Никога!“.
В деня на подписването в страната е обявен Национален траур - знамената в Унгария са свалени наполовина, а магазините и училищата затварят.
В днешни дни, заради трайното разделение на нацията, Унгария отбелязва датата 4 юни като Ден на националното единство, за да почете унгарската диаспора извън границите си.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 хининков
11:24 04.06.2026
3 Пенка
Коментиран от #5
11:29 04.06.2026
4 Антикомуне
До коментар #1 от "Аман от тия":
Ганьо, Ганьооо11:29 04.06.2026
5 Антикомуне
До коментар #3 от "Пенка":
Абе ти от колко профила пишеш бе Ганьо?!? Това, че договора е подписан в Париж, какво общо има с французите!?!Коментиран от #8
11:33 04.06.2026
6 Цвете
11:35 04.06.2026
7 Цвете
11:36 04.06.2026
8 Ха,ха
До коментар #5 от "Антикомуне":
Мизерабълс също са искали да ни поделят,я ходи чети в нета,не се прави на интересно.11:37 04.06.2026
9 пламен
12:58 04.06.2026
10 изопачено
Безспорно унгарците са най-ощетени след ПСВ но бидейки част от имперска нация, етнически унгарци е имало из цялата бивша империя без обезателно това да са естествени етнически граници обаче.
Аналогично по тази логика, турците са ощететни още повече доколкото етнически турци преди ПСВ живеят из цялата Османска империя - от Ирак до Сърбия.
13:04 04.06.2026
11 Маджарските мангалий
13:39 04.06.2026
12 Абе глупак
19:02 04.06.2026
13 Пише и южен Тирол
19:54 04.06.2026