На 5 юни 1942 г. Конгресът на САЩ приема съвместна резолюция, с която официално обявява война на Царство България. Този дипломатически и военен акт е директен отговор на действията на българското правителство начело с проф. Богдан Филов, което половин година по-рано (на 13 декември 1941 г.) първо обявява война на САЩ и Великобритания.
Първоначалното българско обявяване на война се възприема в София като чисто дипломатически жест на лоялност към Тристранния пакт, поради което е наречено „символична война“. Американският президент Франклин Д. Рузвелт първоначално се въздържа от незабавен отговор. През юни 1942 г. той изпраща съобщение до Конгреса, посочвайки, че макар България, Унгария и Румъния да действат като марионетки на Хитлер, те извършват военни активности и състоянието на война трябва да бъде признато.
Резолюцията е гласувана от Сената на САЩ с пълно единодушие (73-0 гласа) на 4 юни и влиза в сила на 5 юни 1942 г. след одобрението на президента. Тази стъпка превръща „символичния“ конфликт в реална трагедия за България. Само седмица по-късно (на 12 юни 1942 г.) започват първите съюзнически въздушни операции в региона, които по-късно прерастват в разрушителните бомбардировки над София и други български градове през 1943–1944 г.
Това събитие, заедно с едновременното обявяване на война на Румъния и Унгария, остава в американската история като последния път, в който САЩ официално обявяват война на чужди държави чрез изрична декларация от Конгреса.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Гост
Коментиран от #4, #37
14:19 05.06.2026
2 явер
14:20 05.06.2026
3 Наблюдател
Запомнете тези думи. Когато дойде време да се плаща сметката и политиците избягат по островите, сещате ли се кой ще остане с пръст в устата?
14:21 05.06.2026
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 явер
14:22 05.06.2026
6 Пич
14:24 05.06.2026
7 Хасковски каунь
Прокледа да е Кобурговата династия и сегашните и солт+ашаци
Коментиран от #11, #19
14:24 05.06.2026
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Неутрална
Коментиран от #18
14:26 05.06.2026
10 604
14:26 05.06.2026
11 Пенка от село
До коментар #7 от "Хасковски каунь":
Правилно, сакскубо.рготите са виновни ,тва са германци😂😂,не българи.14:29 05.06.2026
12 Р Г В
Коментиран от #35, #39
14:32 05.06.2026
13 Я, да се чудиш защо
Коментиран от #36
14:33 05.06.2026
14 Без уважение към собствения си народ
Коментиран от #16
14:33 05.06.2026
15 ТАКА СИ Е!
14:43 05.06.2026
16 Херодот
До коментар #14 от "Без уважение към собствения си народ":
Американските войници са се борили срещу хитлеро фашизма, рамо до рамо с червената армия. И са ходили през България, за да унищожат нефтените производства в Плоещ. Когато сме почнали активно да им пречим и да сваляме бомбардировачите, са почнали и бомбардировките в София.Коментиран от #25
14:44 05.06.2026
17 Уфффф
Конгресът на САЩ бил ли е уведомен каква част от етническата територия на България е откъсната от нея след Първата св.война и как тамошните власти се отнасят с българското население на тези земи? Едва ли всички конгресмени са имали знания по този въпрос. Някой от тях запита ли се какво щеше да стане, ако България не се бе присъединила към пакта? Не са ли знаели каква е била съдбата на Гърция и Югославия? Как малката България би могла да се бори с Вермахта? Щом са решили да си направят бази тук, пак щяха да ги направят, дори ние да се опитаме да се бием с тях. Освен това, с оръжие не сме атакували САЩ и Великобритания, нито сме имали намерение да направим това.
14:46 05.06.2026
18 Бил си е на мястото,като коректенСъюзник
До коментар #9 от "Неутрална":
Германски самолети са бранили небето над България. заедно с нашата авиация.Коментиран от #22
14:48 05.06.2026
19 Мисли, бе!
До коментар #7 от "Хасковски каунь":
Ти наистина ли не разбираш, че ако бяхме отказали да се присъединим към Тристранния пакт, съдбата ни щеше да е като на някои съседни държави. Германия щеше да нахлуе тук, дори и ако се бяхме опитали да обявим неутралитет. Защото са си направили сметка какво ще спечелят, ако се настанят в България. Знаеш ли колко жертви е дала Югославия, опълчвайки се на Германия? Около ЕДИН МИЛИОН. А знаеш ли колко хора са загинали в България заради Втората световна война? По-малко от 3 000. Но след като СССР ни заставя да се включим и ние в тази война с оръжие в ръка, тогава загиват мнозина български мъже.Коментиран от #34
14:53 05.06.2026
20 Радо
14:57 05.06.2026
21 Марджин
14:58 05.06.2026
22 Българин
До коментар #18 от "Бил си е на мястото,като коректенСъюзник":
За това трябва да има паметник на Луфтвафе! Хората са си давали живота, за да бранят българското небе, ако имаме съвест, трябва да почитаме тяхната саможертва!15:10 05.06.2026
23 Тома
Коментиран от #26
15:24 05.06.2026
24 приятели и тогава бяха
15:24 05.06.2026
25 Така е
До коментар #16 от "Херодот":
Дядо ми и баба ми помнят, че в началото само са преминавали над България за да бомбардират нефтените рафинерии в Плоещ. Започнали са да ни бомбардират когато българи и немци са започнали да свалят прелитащите формации за Плоещ.15:38 05.06.2026
26 А пък
До коментар #23 от "Тома":
За благодарност, че ни окупираха, нашите болшевики направиха паметник на окупационната съветска армия.😉
16:01 05.06.2026
27 явер
Коментиран от #29
16:31 05.06.2026
28 Историк
Коментиран от #33
16:37 05.06.2026
29 НАЦИОНАЛИСТ
До коментар #27 от "явер":
А МОЖЕ БИ ЩЕШЕ ДА МИЕШ НЕМСКИТЕ КЕ НЕ ФИ НА ТРИ СМЕНИ?!?!?!?ПОД ОСМАНСКО РОБСТВО НА КОЛКО МОРЕТА СИ ЛАП . Л "БА ХУ РА"?!
Коментиран от #30
18:16 05.06.2026
30 Не се гаси туй, що не гасне
До коментар #29 от "НАЦИОНАЛИСТ":
Толкова си националист, колкото камилите имат крила! Ти си советский попутчик.Коментиран от #31
18:23 05.06.2026
31 НАЦИОНАЛИСТ
До коментар #30 от "Не се гаси туй, що не гасне":
€вро-дЖ€ндъ рит€(РУ$ОФОБИ)$т€ НАЙ-ГОЛ€МИТ€ ПАТР€€€€€€€ОТИ! :))тур ко фи ли Н€ ЩА$Т НИ!
18:35 05.06.2026
32 деменцията джо
Тоя малоумен катър който е професор не в състояние да разбере какво значи да обявиш война на Америка ? --или е мало..умен или е ид..и..от да постави България и Българският народ пред огромна опасност ? да бъде унищожена който му е дал дипломата на тоя ид..от е бил не по малко от него-- в момента нищо не се е променило както в България и при Балтийските тигри --да се опълчат срещу големите сили . Когато само за броени минути ще бъдат изтрити от лицето на Света без да го разберат !
Коментиран от #38
18:58 05.06.2026
33 А Турската армия
До коментар #28 от "Историк":
В източна тракия за какво беше там? И какво чакаше, и от Кого?19:14 05.06.2026
34 Абе! Що не включиш
До коментар #19 от "Мисли, бе!":
И избитите партизани и евреи! А след един милионните жертви Югослвиия стана Фактор, а ние Слуги !19:19 05.06.2026
35 А американците
До коментар #12 от "Р Г В":
Кога ще направят паметник на Нагумо в Пърл Харбър? А една? Рекета вече се приземи в Горна Баня през 1999!19:22 05.06.2026
36 филов
До коментар #13 от "Я, да се чудиш защо":
заслужено, не и сакса, който е бил изпратен на разпит в москва и оттам върнат без мнение за съд на разпореждане на нашата власт-законспирирани фашаги представящи се за комуняги и дейци на съпротивата. киро сакса е бил бонвиван и въобще не се е интересувал от политика, освен че е подкрепял брат си, който "случайно" умира веднага след пореден отказ да подкрепи докрай мракобесния хитлер. киро сакса става регент на симо сакса по задължение и формално, без да участва някак в политиката, но това не е причина да не бъде екзекутиран с виновните наистина за поредния провал на страната ни. всъщност неговия край споделят хиляди такива жертви на т.нар.народен съд, за да се възцари мракобесието по комунистически 45г и сетне още 36г "демократично".......19:39 05.06.2026
37 хаха
До коментар #1 от "Гост":
Путтлер и Виновен!!!!07:45 06.06.2026
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 България и българите мразят русия
До коментар #12 от "Р Г В":
Мръсна ,долна и предстелска руска raд !!!15:12 06.06.2026