Гълъбите често са описвани като много глупави, но учени доказаха, че тези птици могат да мислят значително по-бързо от хората, пише научното издание Science Daily.
Учени от университета на Рур в Бохум, Германия открили, че това се дължи на по-високата плътност на невроните в мозъка на пернатите.
Резултатите от изследването на д-р Сара Летцнер и проф. д-р Онур Гюнтюркун от университета на Рур в Бохум, бяха публикувани наскоро в списание "Current Biology" в сътрудничество с проф. д-р Кристиан Бест от Университетската болница Карл Густав Карус към Техническия университет в Дрезден.
"От дълго време учените вярват, че мозъчната кора при бозайниците е анатомично следствие от когнитивните способности, тя е съставена от шест кортикални слоя. При птиците обаче, такава структура не съществува.", обяснява Сара Летцнер.
Снимки: shutterstock

Изследователският екип проверил своята теория чрез поредица от упражнения и тестове сред 12 гълъба и 15 души.
Условието, което биопсихолозите дали било просто — възможно най-бързо да се премине от една задача към друга.
Резултатите показали, че гълъбите са способни да преминават от една задача към друга толкова бързо, колкото и хората, а в определени ситуации реакцията им било дори по-бърза.
Всъщност гълъбите били с 250 милисекунди по-бързи, от хората.
Въпреки че най-външният слой в мозъка на птиците не може да бъде сравнен с шестте слоя на мозъчната кора при хората, неговите неврони са по-плътно и гъсто разположени. При гълъбите тези неврони са 6 пъти повече отколкото при хората. Следователно, средното разстояние между два неврони при гълъбите е с 50% по-малко, отколкото при хората.
Тъй като скоростта, с която невроните си предават сигнали е еднаква и при птиците и при бозайниците, изследователите предполагат, че птичият мозък обработва информацията по-бързо заради по-краткото разстояние, което изминава.

Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Бат Мишо
30 години разпраям на домсъвета на сяко събрание че сяка кокошка има повече акъл от една втора от населението на входа
сега твърдението ми е научно доказано....щяха спестят милиони от изследвания ако ма чуваше вякой
18:54 30.09.2017
2 Гост
14:55 01.10.2017
3 Вечния кмет
11:32 02.10.2017