Last news in Fakti

25 Май, 2020 20:05 3 386 16

Световните океани губят кислорода си светкавично

  • океан-
  • кислород-
  • природа-
  • замърсяване-
  • парникови емисии

Около 2/3 от общия атмосферен кислород на планетата се произвежда от океанския фитопланктон

Световните океани губят кислорода си светкавично - 1
Снимка: shutterstock

Нивата на кислород в световните океани са намалели с приблизително 2% от 1960 г. до 2010 г. Спадът се дължи до голяма степен на климатичните промени. Въпреки това, към този проблем се добавят и други човешки дейности, като оттичането на отпадъци от фермите във водните пътища, според Energy Skeptic.

Повишаването на температурата на водата в световните океани с около 6 градуса по Целзий - което според някои учени може да се случи през 2100 г. - може да спре производството на кислород от фитопланктона, като наруши процеса на фотосинтеза.

Около 2/3 от общия атмосферен кислород на планетата се произвежда от океанския фитопланктон. Прекратяването на тази дейност ще доведе до изчерпване на атмосферния кислород в световен мащаб, което ще доведе до масово измиране на хора и други същества.

„Световните океани се задъхват“, твърди доклад, публикуван в събота на годишните глобални преговори за климата в Мадрид. Докладът представлява обединените усилия на 67 учени от 17 държави и бе публикуван от Международния съюз за опазване на природата.

Той установява, че нивата на кислород в световните океани са намалели с приблизително 2% между 1960 и 2010 г. Спадът, наречен дезоксигенация, се дължи до голяма степен на изменението на климата, въпреки че други човешки дейности също допринасят за проблема.

Един пример е така нареченото оттичане на различни продукти, когато прекалено много вещества от торове, използвани в стопанствата и тревните площи, се оттичат във водни пътища.

Водата задържа по-малко кислород по обем, отколкото въздуха. И с увеличаване на температурите на океана, по-топлата вода не може да побере толкова газ, включително кислород, колкото по-хладната вода.

Затоплящите се температури влияят също върху способността на океанската вода за смесване, така че кислородът, погълнат от горния слой, не попада в дълбокия океан. А наличният кислород се изразходва по-бързо, защото морският живот използва повече кислород, когато температурите са по-топли.

„Спадът може да не изглежда значителен, защото „ние сякаш сме заобиколени от много кислород и не смятаме, че малките загуби на кислород ни влияят“, казва Дан Лафоли, главен съветник по световната морска и полярна програма на Съюза за опазване и редактор на доклада. „Но ако се опитаме да се изкачим на връх Еверест без кислород, ще дойде момент, при който 2-процентната загуба на кислород в нашата среда ще има много голямо значение.“

„Кислородът в океана не е равномерно разпределен“, добави той. Проучване в списание „Science“, например, установява, че кислородът във водата в някои части на тропиците е намалял с 40 до 50 процента.

Виждаме това по крайбрежието на Калифорния с тези масови измирания на риба като най-драматичният пример за този вид дезоксигенация на крайбрежния океан. Според д-р Лафоли, ако топлината, абсорбирана от океаните след 1955 г., вместо това е отишла в по-ниските нива на атмосферата, температурите на сушата биха били по-топли с 65 градуса по Фаренхайт или 36 градуса по Целзий.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 РЪМПЕЗИ

    16 16 Отговор
    НИКОЙ НЕ Е В СЪСТОЯНИЕ ДА ПРОМЕНИ КАКВОТО И ДАЕ В ПРИРОДАТА...ЖИВЕЙТЕ СИ ЖИВОТА И ПОСЛЕ ПОЧВАМЕ ПАК ОТ КАМЕННАТА ЕРА...ЕДИН ЩЕ СЕ РОДИ ГУЩЕР, ДРУГ ПАПАГАЛ, ТРЕТИ БАНКЯ...ТОВА Е ПОЛОЖЕНИЕТО...
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Добрутро

    10 6 Отговор
    На никой не му пука, мислим се за безсмъртни, ама като дойде трагедията като Ковид-19, почваме да се вайкаме как стана така! Дано природата успее да ни възпре простотията и егоизма и да редуцира успешно тая паплач наречена хомосапиенс.

    Коментиран от #6

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Asdfg

    3 0 Отговор

    До коментар #4 от "Asdfg":

    Браво, редактира недомислицата.
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Клоунонафт

    2 3 Отговор
    Хас ми пеня ,чорал те мосте ан ди гърлясте.
  • 15 цербер

    2 2 Отговор
    Затоплящите се температури...Повишаващите се температури-общо на обектите по планетата. Температурата е една. Физическо понятие. Затоплят се веществата,а не температурите.

    Коментиран от #16

  • 16 Гост

    0 1 Отговор

    До коментар #15 от "цербер":

    Айде сега, лекция по термодинамика ли ще изнасяш..