10 Февруари, 2021 07:44 5 613 22

Днес за имен ден черпят Валентина и Хари

  • имен ден-
  • св. валентина-
  • св. харалампий

Съименниците на св. Валентина пък ще празнуват два пъти за седмица

Днес за имен ден черпят Валентина и Хари - 1
Снимкa: Shutterstock

Църквата почита днес Св. Свещеномъченик Харалампий и св. Валентина. Имен ден празнуват Харалампи, Хари, Харалан, Ламби, Ламбо. Съименниците на св. Валентина пък ще празнуват два пъти за седмица, защото ще черпят и на 14 февруари в деня на католическия св. Валентин, пише offnews.bg.

Името на светеца означава "силен, могъщ". Той е покровител на пчеларите и меда.

На днешния ден народните вярвания забраняват домашната работа, за да не се разсърди светецът и да пусне болестите на свобода, защото Свети Харалампий се приема като лечител на всички болести и рани. Медът пък се носи в храмовете за освещаване. Питка с мед присъства задължително и на трапезата, защото днес е меденият ден.

Според друго поверие от днес земята се затопля и може да започне обработката ѝ.

Св. Харалампий бил епископ в Магнезия, Мала Азия, смел проповедник на вярата. Изправен на съд, напразно бил увещаван да се поклони на идолите. Предаден на мъчения, стъргали тялото му с железни куки. Раните по чудесен начин заздравявали. Мнозина езичници, като гледали твърдостта на вярата му и оздравяването му, повярвали и били предадени на смърт. Осъден на посичане, св. Харалампий издъхнал преди мечът да го докосне по времето на Септимий Север в 198 година на 113 години.

Света Валентина била благочестива девойка, живяла в околностите на Кесария Палестинска. Тя става жертва на гоненията срещу християните през 308 г. при Максимилиан ІІ Галерий. Когато мъчителите се опитват да я накарат насила да принесе жертва в езическия храм, тя хвърля камък върху жертвеника и се обръща с гръб към горящия на него огън. Заради тази постъпка тя е обезглавена.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 20 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Дельо хайдутин

    4 15 Отговор
    Не работете днес че ще разсърдите свети Харлан и ще пусне нов щам на коронавируса.
  • 2 СЛОНА

    6 13 Отговор
    МАТА ХАРИ ДА ПОЧЕРПИ С НЯКОЕ КЮЛЧЕ ОТ ШКАФЧЕТО
  • 3 Иванов

    11 1 Отговор
    Сърдeчнo пoздрaвявaм вcички прaвocлaвни хриcтияни и cъщo тaкa и имeницитe c днeшния прeкрaceн прaвocлaвeн прaзник!

    Днес освен Свети свещеномъченик Харалампий - епископ Магнезийски, се честват още и:
    Светите мъченици Порфирий и Ваптос и трите жени мъченици,
    честват се още и Преподобни Прохор, Печерски чудотворец и
    Светите мъченици Енната, Валентина и Павла.


    Пожелавам на всички православни християни: винаги да укрепваме и усилваме Православната си вяра и твърдо да я пазим, отстояваме и изповядваме като днес честваните Велики Светии, и като вcички Cвeтии!
    И нeкa Бoг пo Тeхнитe Cвeти мoлитви дa ни дaрувa мир, любoв, търпeниe, здрaвe, крепкост и сила, за да вървим винaги твърдо и неотклонно пo cвoя православен път към Гocпoдa!


    Кондак на Свети свещеномъченик Харалампий:

    Преподобен в благодатта на свещенството, славни, светло си украсил Църквата с божествени страдания, които доблестно си приел за Христа, радвайки се, Харалампие, честни всемирни светилниче, осияващ краищата на вселената, като непобедим.

    Коментиран от #5, #13

  • 4 вени вени

    3 15 Отговор
    ще има ли ден без имен ден ??? утре ще е свети осман сигурно...

    Коментиран от #8

  • 5 РАДИО ЕЛТО

    4 2 Отговор

    До коментар #3 от "Иванов":

    БЛАГОДАРЯ
  • 6 Камен

    16 3 Отговор
    Чecтит имeн дeн нa вcички имeници и честит празник на всички православни християни!

    Нека Бог по молитвите на Св.свещеномъченик Харалампий и на всички Светии, чествани в днешния ден, и на всички други Светии да ни дарува: мир, любов, смирение, търпение, кротост, силна вяра и стремеж към Богоугоден живот,
    и нека с Божията помощ винаги да побеждаваме всички наши невидими и видими врагове, да
    да се стараем да живем Богоугодно:
    спазвайки Божиите заповеди,
    участвайки активно в живота и тайнствата на Православната църква,
    стемейки се не само на думи, но и на дела към добродетелите,
    борейки се твърдо и смело със страстите и похотите си,
    водейки православен църковен и духовен живот,
    и по Божията милост, благост и човеколюбие - да спасим душите си!


    п.с. Някои забележки към статията:

    Съименниците на Св.Валентина няма и не трябва да черпят на 14 февруари - защото ние сме Православни християни и не отбелязваме католическите празници! (с изключение на по-ранните - преди католиците да отпаднат от Православната църква)

    A пo пoвoд Cв.Вaлeнтин - аз вече съм писал и пак ще повторя: тaкъв Cвeтeц имa, нo ce прaзнувa нa 30 юли oт Прaвocлaвнaтa църквa. Тoй e бил лeчитeл и чудoтвoрeц и е пocтрaдал мъчeничecки зa Хриcтa.
    И Cв.Вaлeнтин никога нe e пoкрoвитeлcтвaл cвoбoднaтa любoв! (Нитo някaквa другa прoтивoecтecтвeнa или извънбрaчнa любoв!) Тoвa e aбcoлютнa лъжa и измиcлицa!

    Коментиран от #14

  • 7 Камен

    15 2 Отговор
    Още веднъж честит празник на всички православни християни!



    И към всички, които ще влязат тук:

    Недейте писа подигравки, сквернословия или хули!

    Защото това е тежък и сериозен грях, с който прогневявате Господа!
    А много е страшно и ужасно за човека - да бъде враг на Единия и Истинския Бог!

    Затова бъдете разумни и мъдри!

    Бог да ви вразуми и просветли!

    Коментиран от #12

  • 8 Камен

    15 3 Отговор

    До коментар #4 от "вени вени":

    Недей да хулиш!

    Прочети горния ми коментар - номер 7!


    За теб и за всички неразбрали:

    Всеки ден в Православната църква се чества паметта на определенитте за този ден Светци!

    Така че - всеки ден има църковен празник!

    На който не му харесва - просто да отмине тези теми!

    Но не пишете подигравки или хули, защото това са свети теми!

    Бог да ви просвети и вразуми!

    Коментиран от #11

  • 9 Хари на Деси

    0 13 Отговор
    Празнувам с хонорара на Румката,който ме извика да снимам чекмеджето му, а после го даде на "Биволъ" да го представи като това на Боко.
  • 10 РАДИО ЕЛТО

    4 0 Отговор
    днес празнуват и пчеларите
  • 11 РАДИО ЕЛТО

    3 1 Отговор

    До коментар #8 от "Камен":

    така е КАМЕНЕ но ВЕНИ не хули никой и никог тук и има програми компютърни зареждащи стати
  • 12 Стига

    1 13 Отговор

    До коментар #7 от "Камен":

    си ни плашил с Бог. Разкажи най-после нещо и за него. За светиите каза вече.
  • 13 Нов

    4 1 Отговор

    До коментар #3 от "Иванов":

    Благодарско, Иванов!

    Добър и точен коментар.
  • 14 Нов

    10 1 Отговор

    До коментар #6 от "Камен":

    Благодарско, Камене!

    Сега разбрах заблудата за свети Валентин, добре че си ти, за да ни разясниш истината.

    Бог да ти помага!

    Коментиран от #15

  • 15 Ама

    1 10 Отговор

    До коментар #14 от "Нов":

    ти много СЕ бъркаш. Свети Валентин е празник на любовта. И се празнува на 14 февруари в целия свят.

    Коментиран от #16

  • 16 Нов

    10 1 Отговор

    До коментар #15 от "Ама":

    Нищо не се бъркам. Явно не си прочел какво е разяснил Камен в коментар № 6.

    Просто разбрах, че свети Валентин няма нищо общо с това, което се празнува на 14 февруари от католиците.

    Коментиран от #17

  • 17 Ама

    1 10 Отговор

    До коментар #16 от "Нов":

    кой е Камен да ни разяснява. Някой, който си мисли, че е повече от другите. Цял свят празнува Валентин - ден на любовта, Камен, за който никой не е чувал ще ми открива "тайните" и ще ме "просвещава". Аре нема нужда

    Коментиран от #18

  • 18 Нов

    10 2 Отговор

    До коментар #17 от "Ама":

    Това не го казва само Камен, Това е позицията на православната църква, аз потърсих и прочетох днес - вече имаме интернет и човек може да намери всякаква информация, не е както преди години.
    А ти откъде и защо реши, че цял свят го празнува?
    Това е католически празник, примерно в Китай и Индия, който общо са половината свят - не го празнуват! И много други държави също не го празнуват.

    В България само тинейджърите празнуват такъв празник, по-възрастните хора си празнуват Трифон Зарезан, а правосланата ни църква и църковните хора празнуват успение на свети Кирил Славянобългарски - това пише в православното църковно календарче.

    Коментиран от #19, #20

  • 19 Ама

    0 10 Отговор

    До коментар #18 от "Нов":

    така кажи, че Камен представлява БПЦ. Иначе, всеки може да пише и преписва църковни жития. Навъдили са се всекакви самозванци и психари. А Валентин се празнува в целия свят, даже и в Индия. Може би не масово, но във времето на Интернет - стана международен празник - също като 8-ми март. Но и ти СЕ БЪРКАШ...
  • 20 Не е верно

    0 10 Отговор

    До коментар #18 от "Нов":

    В България не само тинейджърите, но и младите и хората на средна възраст празнуват Св.Валентин, като празник на влюбените. А Трифон Зарезан се премеси на първи февруари. Слез на земята, огледай се и пресичай внимателно, само на зелен светофар

    Коментиран от #21

  • 21 дааа

    0 1 Отговор

    До коментар #20 от "Не е верно":

    и от такива празници на любовта какво имаме? тотална демографска катастрофа и тук там някой циганин кръстен с българско име. пълна пародия, може би само осми март я конкурира.

    Коментиран от #22

  • 22 Не е верно

    1 0 Отговор

    До коментар #21 от "дааа":

    Причините за демографската катастрофа не са в празника. Хората са загубили мечтите си. Както и смелостта да поемат отговорност и да рискуват. И все пак, онези, които са създали семейство и обичат партньора си - празнуват. Това е малко ведрина в сивото им ежедневие.